کار حین تحصیل در ترکیه

برای انجام کار در حین تحصیل در ترکیه نیاز است تا دانشجویان به زبان ترکی مسلط باشند، با این وجود موسسات و مراکزی وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس کرده و دانشگاه انگلیسی زبان محسوب می شوند. این موسسات معمولا بر آنند که نیروهای خود را از میان افرادی انتخاب کنند که به زبان انگلیسی تسلط دارند و با دانشگاه های دولتی رقابت کنند.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  افرادی که برای تحصیل به کشور ترکیه مهاجرت می کنند، می توانند در کنار تحصیل مشغول به کار شوند تا بتوانند از پس هزینه های زندگی بر بیایند. با وجود اینکه هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر می باشد، اما باز هم دانشجویان نیاز دارند تا منبع درامدی برای هزینه هایی مانند خورد و خوراک، رفت و آمد، خرید کتاب و … داشته باشند. کار کردن می تواند باعث افزایش تجربه و مهارت افراد شود و همچنین سبب می شود دانشجویان با فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شوند و به زبان ترکی نیز تسلط بیشتری پیدا کنند.

  بعضی از دانشگاه های علوم پایه نیز، دانشجویان بین المللی را برای طرح های جامع تحصیلی جذب می کنند، که دانشجویان می توانند در این زمینه نیز مشغول به کار شوند.

  شرایط و قوانین کار دانشجویی در ترکیه

  طبق این قوانین فقط دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد و دکتری، آن هم با داشتن مجوز کار، مجاز به اشتغال به کار در حین تحصیل هستند. قانون NO6735 در مورد کار دانشجویان بین المللی می باشد و طبق این قانون دانشجویان خارجی، پس از گذشت یک سال از تحصیلشان می توانند درخواست مجوز کار بدهند. قانون به دانشجویان بین المللی حق کار در ادارات دولتی و خصوصی را نمی دهد.

  دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری می توانند پروژه های تحقیقاتی انجام داده و در ازای آن از دانشگاه حقوق دریافت کنند و یا دانشجویان پزشکی در سال های آخر تحصیل، می توانند به دانشجویان سال اولی تدریس کرده و کسب درآمد نمایند. دانشجویان بین المللی همچنین این امکان را دارند که در داخل دانشگاه، در بخش اداری یا در کتابخانه دانشگاه مشغول به کار شوند و از این طریق کسب درآمد و همچنین کسب تجربه نمایند و زندگی دانشجویی خود را بگذرانند.

  دانشجویانی که شرایط کار حین تحصیل در ترکیه را دارند بایستی از طریق وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه اقدام به دریافت مجوز کار نمایند. نکته قابل توجه این است که ساعت کاری مجاز برای دانشجویان 30 ساعت در هفته می باشد که دانشجویان فرصت رسیدگی به درس هایشان را داشته باشند و لطمه ای به تحصیل آن ها وارد نشود.

  شرایط و قوانین کار دانشجویی در ترکیه

  چگونگی درخواست مجوز کار برای دانشجویان بین المللی در ترکیه

  دانشجویان بین المللی که قصد کار در حین تحصیل در ترکیه را دارند، باید کارت اقامت داشته باشند و سپس از طریق سایت دولتی turkiye.gov.tr اقدام به درخواست مجوز کار نمایند. بعد از پر کردن فرم های مربوطه و تهیه مدارک لازم و ارسال آن ها توسط دانشجو، هیئت مشورتی بین المللی درخواست ارسال شده را بررسی می کند و در صورت تائید این سازمان و موافقت آن ها، دانشجو مجوز کار دریافت می کند. این فرایند 30 روز کاری به طول می انجامد. عموما مجوز های کاری ای که برای افراد صادر می شود در سال اول، یک ساله می باشد و بعد از گذشت یک سال، هنگامی که فرد اقدام به تمدید این مدت می نماید، این مجوز به صورت 3 ساله تمدید خواهد شد. بعد از گذشت این دوره، مجوز کاری 6 ساله تمدید شده و بعد از آن مجوز دائمی به فرد داده می شود.

  میانگین حقوق دریافتی در ترکیه

  دانشجوبان فقط اجازه دارند کار نیمه وقت داشته باشند که درامدی بین 100 تا 200 دلار آمریکا به صورت ماهانه خواهند داشت. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی، در صورتی که شغل پیدا کنند می توانند درخواست پذیرش بدهند و ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنند. درامدی که افراد در ترکیه کسب می کنند بنا به نوع شغل، شهر و … متفاوت خواهد بود ولی در حالت کلی کمترین میزان درامد دریافتی 1980 لیر، متوسط درامد دریافتی 7830 لیر و بیشترین میزان درامد 35000 لیر می باشد.

  اعطای مجوز کار به دانشجویان بین المللی در ترکیه

  مجوز کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی، از سوی پلیس ترکیه و وزارت داخله صادر می شود. با این وجود دانشجویان می توانند بیشتر در کافه ها و رستوران ها، به عنوان فروشنده و یا راهنمای تور کار کنند. اگر دانشجویان به زبان ترکی مسلط باشند می توانند در زمینه آی تی و یا در چاپخانه ها مشغول به کار شوند. همچنین می توانند با داشتن تخصص در یک زمینه و تسلط بر زبان ترکی، جذب برخی شرکت ها شده و مشغول به کار شوند.

  دانشجویان تا زمانی که مشغول به تحصیل هستند و از تحصیل انصراف نداده اند و هنوز اقامت ترکیه را دارند، مجوز کار در ترکیه را دارا می باشند. لازم به ذکر است که دانشجویان بورسیه که در مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی فارغ التحصیل شده اند، نمی توانند مجوز کار دریافت کنند

  اعطای مجوز کار به دانشجویان بین المللی در ترکیه

  انواع مشاغل دانشجویی در ترکیه

  دانشجویان بین المللی در ترکیه در حین تحصیل اجازه ندارند برخی شغل ها مانند کار های تجاری، کارهای اداری دولتی، خدمات درمانی بیمارستان و دفاتر قانونی را اتخاذ کنند. در عوض می توانند با داشتن مجوز کار و اقامت این کشور به کارهایی نظیر کار در هتل، سوپرمارکت، رستوران، کافی شاپ، دورکاری اینترنتی مانند تولید محتوا یا طراحی های گرافیکی، تدریس خصوصی زبان و …  مشغول شوند. ناگفته نماند که دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و حتی رشته ی پرستاری، علی رغم رشته های دیگر امکان این را دارند که در حین تحصیل و بعد از آن در زمینه های مرتبط با رشته خود مشغول به کار شوند.

  در صورتی که شما به زبان ترکی تسلط کافی نداشته باشید در به دست آوردن شغل با مشکل روبرو خواهید شد. در عوض دانشجویانی که به چند زبان مخصوصا انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تسلط دارند برای کار در هتل ها و مراکز گردشگری بسیار مناسب هستند و از آن ها استقبال می شود. برای پیدا کردن یک شغل خوب در ترکیه در مرحله اول، نیازمند داشتن یک رزومه خوب هستید، همچنین باید در زبان ترکی یا انگلیسی مهارت کامل داشته باشید. کشور ترکیه به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری، سالانه توریست های زیادی را از سراسر دنیا جذب می کند. در این میان دانشجویانی که تسلط به زبان انگلیسی داشته باشند و بتوانند زبان ترکی را نیز یاد بگیرند، می توانند در کار حین تحصیل بسیار موفق عمل کنند.

  یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد و به عنوان محدودیت یاد می شود این است که برخی کارها در شرکت های بزرگ، نیازمند وقت بیشتری است که نمی توان آن را در غالب شغل پاره وقت که مناسب کار دانشجویی است قرار داد.

  بنابراین دانشجویان باید به دنبال کارهایی بگردند که ساده تر است و وقت کمتری از آن ها می گیرد و در نتیجه درامد کمتری دارد و در تابستان که زمان آزاد دارند به کارهای تمام وقت و پر درامد مشغول شوند.

  موسسات و سایت های معتبر کاریابی در ترکیه

  موسسات و سایت های معتبر کاریابی در ترکیه

  سایت های زیر به دانشجویان بین المللی کمک می کند تا با توجه به مهارت و شغلی که مد نظر دارند به کار حین تحصیل در ترکیه مشغول شوند:

  • tr.indeed.com
  • isbul.net
  • secretcv.com
  • yenibiris.com
  • iyibiris.com.tr
  • eleman.net
  • kariyer.net
  5/5 - ( تعداد افرادی که به این مطلب امتیاز داده اند: 1نفر)
  پیام بگذارید