اقامت و مهاجرت کاری به ترکیه

ترکیه یکی از کشور های محبوب برای مهاجرت است؛ چرا که فرهنگ نزدیک تری به ایران دارد. کشور ترکیه یکی از مقاصد محبوب مهاجران است. امروزه اکثر مهاجران با اخذ اقامت ترکیه از طریق کار به این کشور مهاجرت می کنند. چندین سال است که متقاضیان امید دارند که این کشور عضو اتحادیه اروپا شود و همین امر محبوبیت ترکیه را نزد مهاجرین بیشتر کرده است. بخش اعظم این کشور در آسیا و بخش دیگر آن در قاره اروپا واقع است. در حقیقت این کشور پل ارتباطی میان آسیا و اروپا می باشد. اخذ اقامت کاری ترکیه چندان سخت نیست و با آگاهی از شرایط و قوانین آن می توانید این ویزا را اخذ نمایید.

اگر به هر دلیلی فرصت مطالعه این مقاله را ندارید؛ میتوانید با کارشناسان ما در امور مهاجرت تماس بگیرید و یا فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  ترکیه اقتصاد مستحکم و پیشرفته ای دارد و از نظر اقتصادی در جهان رتبه 20 را به خود اختصاص داده است. نرخ بیکاری در این کشور حدود 14 درصد است که تقریبا نرخ بالایی به حساب می آید. البته لازم به ذکر است که جستجو کار در این کشور کمی دشوار است؛ اما کار نشدنی نیست. کارشناسان موسسه مهرآفرین، در این مقاله به تمامی سوالات شما در باب چگونگی مهاجرت کاری به ترکیه، اخذ اقامت کاری ترکیه، شرایط اقامت ترکیه از طریق کار، شرایط زندگی و کار در ترکیه، هزینه اقامت کاری کشور ترکیه و… پاسخ می دهند؛ تا شما عزیزان آگاهی لازم و کافی را در رابطه با مهاجرت و اقامت در ترکیه داشته باشید.

  پیشنهاد مطالعاتی:

  مهاجرت به ترکیه

  تحصیل پزشکی در ترکیه

  مهاجرت تحصیلی به ترکیه

  وکیل مهاجرت به ترکیه

  اقامت و مهاجرت کاری به ترکیه

  اولین نکته ای که برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار باید در نظر بگیریم، نرخ بیکاری این کشور است. افرادی که قصد دارند از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند باید آگاهی کامل در رابطه با شرایط کاری این کشور داشته باشند. اگر نرخ بیکاری در کشوری که قصد مهاجرت به آنجا را دارید پایین باشد، فرصت های شغلی بسیاری در آن کشور وجود دارد؛ اما اگر نرخ بیکاری کشوری بالا باشد، فرصت های کمی برای پیدا کردن شغل در اختیار دارید. در این بخش به بررسی نرخ بیکاری کشور ترکیه می پردازیم تا شما با آگاهی کامل از وضعیت اقتصادی، به این کشور مهاجرت نمایید.

  مهاجرت به ترکیه از طریق کار

  نرخ بیکاری در ترکیه در سال های اخیر نزدیک به 14 درصد بوده است که رقم بسیار بالایی می باشد. همین امر موجب شده تعداد افراد بیکار در این کشور بسیار زیاد باشد. اگر قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید، قبل از هر اقدامی باید قرارداد کاری، پیشنهاد شغلی و درخواست تان را به سفارت ارائه دهید. پس از ارائه مدارک می توانید ویزای کاری خود را دریافت نمایید.

  مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

  دریافت اقامت ترکیه از طریق کار به چند روش امکان پذیر است. البته به این نکته هم باید توجه داشت که افراد خارجی در کشور ترکیه قادر نخواهند بود مشاغل خاصی را انجام دهند. به طور کلی می توان گفت ترکیه به مهاجران 3 نوع مجوز برای کار می دهد که عبارت است از:

  1. کار با کارت فیروزه ای
  2. کار موقت در ترکیه
  3. کار دائمی یا کار مستقل در ترکیه

  مهاجران می توانند با اخذ مجوز های ذکر شده در کشور ترکیه مشغول به کار شوند. البته قبل از اخذ مجوز متقاضیان باید از کشور ترکیه یک پیشنهاد کاری دریافت نمایند و پس از آن اثبات کنند با در آمد آن می توانند به مدت یک ماه از پس خرج خود و خانواده شان برآیند. در این صورت می توانند اقامت ترکیه از طریق کار را اخذ نمایند.

  مهاجرت کاری به ترکیه با کارت فیروزه ای

  یکی از راه های مهاجرت کاری به ترکیه، اخذ مجوز کارت فیروزه ای است. متقاضیانی که دارای تحصیلات دانشگاهی، دارای مهارت و سابقه شغلی بالا هستند می توانند از اداره کار ترکیه، کارت فیروزه ای را دریافت نمایند. این کارت به متقاضیان اجازه کار دائمی در کشور ترکیه را می دهد. همچنین از تمامی مزایا و حقوق شهروندی ترکیه مانند بیمه و بیمه بیکاری بهره مند می شوند.

  کار موقت در ترکیه

  یکی دیگر از مجوز های کار در ترکیه، مجوز کار موقت است. این مجوز تنها از طرف کارفرمایان و موسسات واسطه به متقاضیان واجد شرایط اعطا می شود. متقاضیان باید بدانند که این مجوز فقط از طرف کارفرمایان درخواست داده می شود و خودشان نمی توانند درخواست اخذ این مجوز را بدهند. در خواست اولیه کارفرما می تواند تا حداکثر یک سال اجازه کار موقت را به فرد بدهد. اگر پس از گذشت یک سال، کار متقاضی ارزیابی مثبتی داشته باشد، مجوز کار موقت وی تا 2 سال تمدید می شود. این پروسه تا زمانی که متقاضی نزد همان کارفرما مشغول به کار باشد، ادامه خواهد داشت.

  کار دائم یا مستقل در ترکیه

  یکی دیگر از راه های اقامت ترکیه از طریق کار، دریافت مجوز کار دائمی و مستقل است که به متقاضیان ساکن در ترکیه اعطا می شود. متقاضیان پس از 5 سال زندگی در ترکیه می توانند درخواست اخذ مجوز کار مستقل را بدهند. با دریافت این مجوز می توانند به طور دائم در ترکیه مشغول به کار شوند.

  مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا کاری ترکیه

  مدارکی که متقاضیان باید هنگام اخذ ویزا کاری ترکیه همراه خود داشته باشند عبارت است از:

  • اصل و کپی پاسپورت معتبر
  • گواهی عدم سو پیشینه
  • ارائه بیمه معتبر در ترکیه
  • ارائه 4 قطعه عکس
  • اصل و کپی مجوز اداره کار و وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه
  • اجاره منزل جهت اقامت ترکیه از طریق کار
  • ارائه رزومه کاری
  • ارائه مدرک زبان
  • پرداخت هزینه های ویزا
  • ارائه قرارداد کاری بین متقاضی و کارفرما ترکیه
  • ارائه مدارک هویتی
  • اثبات تمکن مالی
  • ارائه مدارک تحصیلی

  مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا کاری ترکیه

  متقاضیان می توانند برای اخذ مجوز کار در کشور ترکیه درخواست شان را از خارج از کشور نیز ارائه دهند. مدارک ذکر شده باید حداکثر 6 روز پس از درخواست مجوز، به صورت ایمیل و یا حضوری به وزارت کار ترکیه ارائه شود.

  میزان درآمد در کشور ترکیه

  برای اخذ اقامت کاری ترکیه و برای مهاجرت به این کشور علاوه بر آگاهی از شرایط اقتصادی باید از میزان درآمد سالانه آن نیز آگاهی داشته باشید. میزان درآمد در کشور ترکیه نسبت به شغلی که در حال فعالیت در آن هستید، متفاوت است. میزان حقوق یک کارگر در ترکیه، طبق قانون اداره کار این کشور حداقل 2.550 لیر است. میزان درآمد سالانه برخی از مشاغل در ترکیه مثل مهندسی مکانیک و مهندسی نرم افزار حداقل 24 هزار دلار است. میزان درآمد برخی دیگر از مشاغل مثل مدیریت بازاریابی و مدیر پروژه سالانه حداقل 40 هزار دلار می باشد.

  مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه

  یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از اقامت کاری ترکیه به آن توجه داشته باشید، مشاغل مورد نیاز این کشور است. شما می توانید برای آگاهی بیشتر از مشاغل ترکیه از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان ما در موسسه مهر آفرین در تماس باشید. مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه عبارت است از:

  1. مدیریت زنجیره ای تامین
  2. استاد و مدرس آموزش زبان انگلیسی
  3. مدیریت فروش
  4. مهندس
  5. شغل هایی مثل امور مالی، سرمایه گذاری و دارایی
  6. مشاغل در زمینه آی تی و کامپیوتر

  افرادی که در این زمینه ها مهارت و تخصص کافی را دارا باشند و همچنین، سابقه شغلی و مدرک تحصیلی مناسبی را ارائه دهند، می توانند اقامت کاری ترکیه را اخذ نمایند. متقاضیانی که قصد جستجوی کار در کشور ترکیه را دارند، می توانند با مصاحبه با بنگاه های جستجوی کار در ترکیه و ارائه رزومه کاری و تحصیلی شان، کار مناسبی را پیدا کنند.

  همچنین متقاضیان می توانند در وب سایت های کاریابی ترکیه کار مناسبی را پیدا کنند. این وب سایت ها بدین صورت است که متقاضی رزومه خود را برای موسسات ارسال می کند و این موسسات با توجه به رزومه و سوابق شغلی وی، کار مناسبی را برای متقاضی پیدا می کنند. برخی از این موسسات کاریابی عبارت است از:

  • Iskur
  • Learn4Good
  • Job in Istanbul
  • Job in Turkey

  اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق کار

  افرادی که می خواهند اقامت دائم این کشور را از طریق کار اخذ نمایند، باید به مدت 8 سال در این کشور کار و زندگی کنند. همچنین پس از گذشت 8 سال کار مداوم می توانند تابعیت این کشور را درخواست کنند. البته نکته حائز اهمیت اینجاست که اخذ پاسپورت ترکیه نسبت به کشور های اروپایی و آمریکایی ارزش چندانی ندارد؛ چرا که رتبه پاسپورت این کشور 40 است؛ همچنین نرخ بیکاری آن بسیار بالا می باشد. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که اگر قصد مهاجرت به کشور های خارجی را دارید بهتر است به کشوری بروید که نرخ بیکاری پایین و شرایط بهتری را برای زندگی داشته باشد مانند، آلمان، کانادا، استرالیا و… .

  برای آگاهی بیشتر از هزینه های مهاجرت، اخذ ویزا، شرایط کار و زندگی در ترکیه و… می توانید با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی مهرآفرین از طریق شماره درج شده در سایت ارتباط داشته باشید. کارشناسان ما با بررسی شرایط شما بهترین راه مهاجرت و اقامت کاری ترکیه را پیش روی شما عزیزان قرار می دهند.

  سوالات متداول

  بله، ایرانیان نیز می توانند با ارائه پیشنهاد شغلی ویزای کاری ترکیه را دریافت نمایند.

  شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه ارائه پیشنهاد شغلی از طریق کارفرما در ترکیه است.

  نرخ بیکاری در ترکیه بالاست و ممکن است پیدا کردن کار در این کشور کمی سخت باشد.

  بله، از طریق اقامت کاری ترکیه می توانید برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت دریافت نمایید.

  متقاضیان پس از ۵ سال اقامت کاری ترکیه می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

  کارت فیروزه ای کاری ترکیه به افراد متخصص، سطح تحصیلات بالا و دارای سوابق درخشان ارائه می شود.

  برای تمدید ویزای کاری ترکیه می بایست ۴۵ روز قبل از اتمام موقت خود، قرارداد کاریتان را ارائه دهید.

  کار و استغال و زندگی به مدت ۸ سال در ترکیه است.

  بله، شما می توانید با ویزای توریستی وارد این کشور شوید و پس از پیدا کردن کار ویزای خود را تغییر دهید.

  خیر، ویزای توریستی ترکیه اجازه کار اعطا نمی کند.

  5/5 - ( تعداد افرادی که به این مطلب امتیاز داده اند: 5نفر)
  8 دیدگاه
  1. سحر رضایی نوشته:

   سلام وقتتون بخیر،
   من کارشناسی ارشد زبان انگلیسی دارم ولی همسرم مدرک تحصیلیش دیپلم هست. راهی هست که بتونیم باهم مهاجرت کنیم؟ مثلا به ترکیه

   1. لیندا وفایی نوشته:

    سلام روزتون بخیر
    بله، کشوری مانند مجارستان را می توانید انتخاب نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل نمایید.

  2. هانیه سمیعی نوشته:

   سلام‌برای گرافیست و مدرس زبان انگلیسی کار درهلند راحت تر پیدا میشه یا ترکیه ؟؟؟و مهاجرت کاری ب کدومشون راحت تره کلا ؟

   1. لیندا وفایی نوشته:

    با سلام و عرض ادب
    برای انتخاب بهتر کشور می توانید نرخ بیکاری در کشور ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

  3. مونا قاسم زاده نوشته:

   سلام آیا با داشتن ویزای کار می توان به ترکیه رفت و آمد مکرر داشت؟

   1. لیندا وفایی نوشته:

    سلام روزتون بخیر
    بله، ویزای کاری ترکیه اجازه ورود و خروج مکرر را به شما می دهد.

  4. افسانه نوشته:

   با سلام من ۷۰سال سن دارم ودر ایران زندگی میکنم و تنها هستم دخترم در ترکیه بمدت ۱۲ ساله زندگی میکنه و اقامت دائم داره آیا دخترم میتونه برای من که تنها بدون همسر هستم در ترکیه اقامت دائم بگیره؟ ممنون میشم از راهنمایی شما

   1. لیندا وفایی نوشته:

    سلام روزتون بخیر
    بله، با انجام پروسه قانونی و مرتبط با شرایط خود می توانید برای دریافت اقامت ترکیه اقدام نمایید.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.