تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

با تحصیل پزشکی در آلمان و کار پس از تحصیل در این کشور ، آینده‌ای روشن در زمینه کار و زندگی در انتظار فارغ‌التحصیلان خواهد بود ؛ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به دلیل آموزش عالی و با کیفیت ، نظر متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده و سالانه مهاجران زیادی برای تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در آلمان ، اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند ، چرا که دانشگاه های پزشکی آلمان تقریبا در کل جهان معتبر هستند و شرایط مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  با تحصیل پزشکی در آلمان و کار پس از تحصیل در این کشور ، آینده‌ای روشن در زمینه کار و زندگی در انتظار فارغ‌التحصیلان خواهد بود ؛ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به دلیل آموزش عالی و با کیفیت ، نظر متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده و سالانه مهاجران زیادی برای تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در آلمان ، اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند ، چرا که دانشگاه های پزشکی آلمان تقریبا در کل جهان معتبر هستند و شرایط مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

  اما دقت کنید که شرایط پذیرش پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در آلمان با توجه به مدارک تحصیلی دانشجو می تواند متفاوت باشد که در این مورد می توانید مقاله پیش رو را دنبال کنید ؛ همچنین ، کارشناسان شرکت مهاجرتی مهرآفرین در زمینه اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی و دنداپزشکی آلمان راهنمایی های کاملی خواهند داشت.

  دلایل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  هزینه های تحصیل پزشکی در آلمان و نیز دندانپزشکی در این کشور ، نسبت به کشورهای انگلیس و آمریکا بسیار پایین تر است و این ویژگی سبب شده تا که اکثر مهاجرت ها از طریق تحصیلی به کشور آلمان انجام شود ؛ به طور کلی ، آلمان مکانی ایده آل برای تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی است ؛ چرا که دانشگاه های این کشور تحصیلاتی با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه را ارائه می دهند ؛ از دلایل تحصیل پزشکی در آلمان و اخذ مدرک دندانپزشکی این کشور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در آلمان دانشجو را با طیف گسترده ای از دانشگاه های درجه یک روبرو خواهد کرد که از جمله آنها می توان به دانشگاه های بزرگی چون مونیخ و برلین و یا دانشگاه های کوچکتر نظیر گریفسوالد و اسن اشاره نمود.
  • 32 دانشگاه آلمان در آخرین رنکینگ دانشگاه های برتر جهان (QS) در زمینه پزشکی رتبه دارند ؛ لذا با توجه به نوع تجربه دانشگاهی که در پی آن هستید ، گزینه هایی متنوعی پیش رو خواهید داشت.
  • مدارس قدیمی چون هایدلبرگ و گوتینگن با سنت های باستانی و موسسات جدیدتر نظیر دوسلدورف و رگنسبورگ ، بدون شک بسیار ارزشمند هستند ؛ به طوری که همه این دانشگاه ها تضمین کننده آموزشی با بالاترین استانداردها می باشند.
  • 35 دانشگاه در آلمان مدرک پزشکی و 30 دانشگاه نیز مدرک دندانپزشکی ارائه می دهند.
  • تسلط کافی به زبان آلمانی باعث می شود تا دانشجوی فارغ التحصیل به راحتی پس از پایان تحصیلات خود در آلمان مشغول به کار شود و از این طریق اقامت دائم این کشور را دریافت نماید.

  شرایط اعزام دانشجو پزشکی و دندان پزشکی به کشور آلمان

  شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

  به طور کلی ، دانشگاه های آلمان به دو دسته دانشگاه های خصوصی و دولتی تقسیم می شوند ؛ جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان دانشجو ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه است ، در حالی که تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان می باشد.

  برنامه های پزشکی در آلمان به صورت لیسانس و فوق لیسانس ارائه نمی شود و برای تکمیل یک برنامه آموزش پزشکی به حداقل شش سال و سه ماه زمان نیاز است ؛ لذا برنامه های پزشکی ارائه شده توسط دانشگاههای آلمان با سایر دوره ها و برنامه های دانشگاه ها متفاوت است ؛ این دوره کاملا به زبان آلمانی ارائه می شود ؛ لذا مهارت های زبان آلمانی بسیار مهم خواهد بود ؛ برنامه آموزش پزشکی با امتحان دولتی به پایان می رسد که قبولی در این آزمون منجر به اخذ مجوز رسمی جهت طبابت خواهد شد.

  اما با این حال ، برنامه های جایگزین هم در رشته پزشکی وجود دارند که به صورت کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شوند که از جمله آن ها برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی می باشد.

  دقت کنید ، با این که می توان تحصیل پزشکی در آلمان را مستقیما پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان آغاز کرد ، اما برای بسیاری از دانشجویان بین المللی ، تحصیل در این برنامه پس از اتمام دوره مقدماتی (Studienkolleg) در آلمان ممکن خواهد بود.

  ساختار مدارک پزشکی در آلمان

  ساختار مدارک تحصیل پزشکی در آلمان به صورت زیر خواهد بود:

  • مرحله پیش بالینی

  مرحله پیش بالینی چهار ترم (دو سال) است و در این مرحله دانشجو با مبانی کلیدی علوم طبیعی و پزشکی آشنا می شود که این دوره با اولین آزمون پزشکی (licensing examination) به پایان خواهد رسید.

  • مرحله بالینی

  مرحله بالینی ، مرحله اصلی آموزش پزشکی است و از شش ترم یا سه سال تشکیل شده ؛ این مرحله موضوعات اصلی را پوشش می دهد و تدریس در مرحله بالینی از طریق سخنرانی ها ، دوره های عملی و کارآموزی و نیز سمینارها دنبال خواهد شد.

  • سال عملی

  مرحله اصلی مطالعه با یک سال عملی همراه خواهد بود ؛ در این یک سال آموزش بالینی ، دانشجو با جنبه های کاربردی جراحی ، طب داخلی و یک موضوع انتخابی آشنا می شود ؛ این مرحله از آموزش ، تجربه در محل کار را ممکن می سازد تا دانشجو را برای حرفه آینده خود آماده تر سازد.

  • آزمون دولتی

  آخرین مرحله برای تکمیل تحصیل پزشکی در آلمان ، قبولی در آزمون دولتی است ؛ این آزمون ، یک آزمون استاندارد ملی است که پس از انجام و قبولی در آزمون ، می توان برای درخواست مجوز پزشکی (Approbation) اقدام نمود و به عنوان یک پزشک شروع به کار کرد.

  اما ادامه ، تحصیل پزشکی در آلمان به عنوان یک متخصص ، بسته به موضوع تخصص ، ممکن است پنج تا شش سال دیگر زمان نیاز باشد.

  شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان

  شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان به چه صورت است؟ آلمان از جمله برترین مقاصد تحصیلی در جهان برای دانشجویان بین‌المللی است ؛ در این کشور با دانشگاههای معتبر ، رتبه‌های عالی برای دندانپزشکی ، صدها برنامه تحصیلی تخصصی دندانپزشکی جهت انتخاب ، مدارکی با اعتبار در سطح جهانی و مطالعات مقرون‌ به صرفه روبرو خواهید شد.

  دندانپزشکی در دانشکده‌های آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می‌شود ؛ لذا دانشجو می‌تواند مدرک تحصیلی خود را بطور کامل به زبان انگلیسی دریافت نماید ؛ با این حال لازمست تا متقاضیان شرایط زبان آلمانی را نیز داشته باشند.

  برای به دست آوردن شغل در زمینه دندانپزشکی ، لازم است تا دانشجو یک دوره تحصیلی منظم به مدت ده ترم و شش ماه را سپری کند ؛ پس از یک مرحله پیش بالینی پنج ترمه که متمرکز بر علوم طبیعی ، پزشکی و موضوعات دندانپزشکی است ، دانشجو می بایست امتحان اولیه دندانپزشکی را با موفقیت بگذراند که در ادامه ، مرحله مطالعه بالینی پنج ترمه که شامل سخنرانی ها ، سمینارها و آموزش های عملی برای افزایش دانش پزشکی و مهارت های دندانپزشکی است ، وجود خواهد شد.

  در صورت موفقیت در دومین آزمون دولتی ، گواهی دندانپزشکی به دانشجو اعطا می‌شود ؛ اما برنامه و تحصیل دندانپزشکی در آلمان ممکن است با آموزش تخصصی بیشتر در زمینه جراحی دهان ، ارتودنسی یا سلامت عمومی دنبال شود که این دوره نیز می‌تواند بین سه تا چهار سال طول بکشد ؛ به هر حال ، تصمیم برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان ، چه با یا بدون آموزش تخصصی اضافی ، همیشه می‌تواند تصمیمی درست باشد.

  آزمون‌های ورودی تحصیل دندانپزشکی در آلمان

  از آزمون های ورودی تحصیل پزشکی در آلمان و نیز دندانپزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آزمون FSP: صلاحیت دانشجوی دارای مدرک تحصیلی خارجیرا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های جمهوری فدرال آلمان مشخص می کند.
  • آزمون TMS (آزمونی برای مطالعات پزشکی و دندانپزشکی): یکی از مشهورترین آزمون های توانایی تحصیلی خاص در آلمان است و توانایی دانشجو را در درک و تفسیر مسائل پیچیده بررسی می کند ؛ مسئول هماهنگی و سازماندهی آزمون TMS، دفتر مرکزی هماهنگیTMS در دانشکده پزشکی هایدلبرگ است.

  همچنین ، با آزمون های DSH و TestDaf دانشجو می تواند مهارت های زبانی خود برای تحصیل پزشکی در آلمان را ثابت کند.

  دانشگاه های دندانپزشکی در آلمان

  در حال حاضر ، در آلمان بیش از 60 برنامه تحصیلی برای دندانپزشکی وجود دارد که این برنامه ها توسط بیش از 40 دانشگاه در اکثر شهرهای بزرگ آلمان از جمله آخن ، هال ، گریفسوالد ، لایپزیگ ، کلن ، ینا ، مونیخ ، هامبورگ و اشتوتگارت ارائه می شوند ؛ از انتخاب های دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان موارد زیر خواهند بود:

  دانشگاه هایدلبرگ

  دانشگاه هالیدبرگ که به هاروارد دانشکده های پزشکی آلمان معروف دارد ، برترین دانشگاه آلمان برای تحصیل پزشکی در آلمان و دارای یک شهرت بین المللی است ؛ دانشگاه هایدلبرگ در سال 1386 تاسیس و قدیمی‌ترین دانشگاه در کشور آلمان است.

  دانشکده پزشکی دندانپزشکی هایدلبرگ دارای دو کلینیک و یک واحد آموزشی است و در مجموع شامل 121 استاد و مدرس ، 16 پزشک و بیش از 90 استادیار و دستیار می باشد ؛ این دانشکده جامع ترین برنامه های تحصیل دندانپزشکی در آلمان را ارائه می دهد ؛ همچنین ، بخش دندانپزشکی در بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ بزرگترین بخش دندانپزشکی آلمان است و به طور مداوم به عنوان یکی از معروف ترین و بهترین ها در بین دانشگاه های آلمان توسط دندانپزشکان متخصص و دانشمندان رتبه بندی می شود.

  دانشگاه گوته فرانکفورت ام ماین

  دندانپزشکی دانشگاه گوته فرانکفورت آم مین به دلیل استانداردهای بالای پزشکی و علمی خود از شهرت خوبی برخوردار است و توانسته دانشجویان را از سراسر جهان جذب کند ؛ همچنین ، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه گوته انواع مدارک دندانپزشکی و فرصت های تحقیقاتی را ارائه می دهد ؛ لذا ، فارغ التحصیلان دانشکده دندانپزشکی از دانش بالایی در زمینه پزشکی و مهارت های تخصصی دندانپزشکی برخوردارند.

  این دانشکده طیف گسترده ای از فعالیت‌های آموزشی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که از جمله این فعالیت ها می توان به ، شرکت در دوره‌های دانشگاه ، تمرین مهارت‌های بالینی در بیمارستان و مطالعات فردی در محیط‌های عملی اشاره نمود.

  دانشگاه گوتینگن

  دانشگاه دندانپزشکی گوتینگن یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های سطح اروپاست و آموزش های تخصصی و امکانات کامل تحقیقاتی را ارائه می دهد ؛ دانشگاه گوتینگن یک دانشگاه تحقیقاتی تثبیت شده و بسیار معروف با سابقه ای طولانی در تربیت متخصصینی شایسته در تمام شاخه های پزشکی است.

  این دانشگاه ، از لحاظ پزشکی دندانپزشکی ، فناوری دندانپزشکی و پیشگیری ، از نزدیک با حرفه ها مرتبط است.

  دانشگاه مونیخ

  برنامه DDS در کلینیک دندانپزشکی دانشگاه مونیخ ، ترکیبی از یک برنامه درسی جامع با یک زیرساخت برجسته و یک محیط آموزشی پیشرفته است که با همکاری اعضای گروه جراحی دهان و فک و صورت ، متخصصینی از رشته های ارتودنسی ، پروتزهای دندانی ، دندانپزشکی زیبایی ، گفتار درمانی و دندانپزشکی اطفال مشغول به تدریس هستند ؛ همچنین ، دپارتمان دندانپزشکی دانشگاه مونیخ در آلمان رتبه چهارم و دارای یکی از بالاترین رتبه های دپارتمان های دندانپزشکی در سراسر جهان است.

  دانشگاه زو کلن

  تمامی دوره ها در این دانشگاه توسط هیئت علمی دانشگاه کلن که یکی از بزرگترین و ممتازترین دانشگاه های سطح آلمان است ، تدریس می شود ؛ هدف زو کلن ، دستیابی به موقعیتی پیشرو در زمینه دندانپزشکی در سطح اروپا و ایجاد مرکزی برتر برای آموزش و تحقیق است.
  دانشگاه چریته

  شرایط پذیرش در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان

  پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان رقابتی و محدود کننده بوده و از شرایط اصلی جهت پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان ، دیپلم دبیرستان و مهارت های زبان آلمانی است ؛ محدودیت های پذیرش برای دوره های پزشکی آلمان در تمام دانشگاه های آلمان وجود دارد که در این شرایط ، معدل مدارک تحصیلی متقاضی ، نمرات برخی از دروس (به طور مثال نمرات عالی زیست شناسی ، شیمی و فیزیک دبیرستان با حداقل نمره 60 درصد) ، نتایج مصاحبه و صلاحیت حرفه ای دانشجو می تواند در نتیجه پذیرش تاثیرگذار باشد.

  همانگونه که بیان شد ، داشتن مهارت های زبان آلمانی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مهم است که باید این مهارت زبانی از طریق آزمون هایی نظیر TestDaF یا DSH و اخذ نمراتی قوی اثبات شود ؛ اما اگر دانشجو به زبان آلمانی به اندازه کافی مهارت نداشته باشد ، می تواند در دوره زبان آلمانی ثبت نام کند و به سطح مورد نیاز مهارت های زبانی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان برسد.

  به طور مثال ، بر طبق برنامه دانشگاه فردریش شیلر ینا ، اگر دانشجو دانش کافی از زبان آلمانی (DSH-2) نداشته باشد ، این دانشگاه یک دوره زبان مقدماتی برای آزمون DSH ارائه می دهد که برای شرکت در این دوره باید سطح زبان آلمانی متقاضی حداقل معادل B1 CEFR باشد.

  دقت کنید که دیپلم آلمانی شامل 13 سال است و دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان باید مدرک دیپلم آلمانی یا معادل آن را داشته باشند ؛ لذا ، دانشجوی غیر اتحادیه اروپا در ابتدا باید از این که مدارک تحصیلی وی اجازه ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان را می دهد ، اطمینان حاصل کند (از طریق پایگاه داده DAAD یا آنابین) که در غیر این صورت ، باید یک دوره مقدماتی یک ساله به نام Studienkolleg گذرانده شده و قبولی آزمون Feststellungsprüfung اخذ گردد.

  معدل بالا جهت تحصیل در دانشگاه

  برای این که بتوانید پذیرش دانشگاه های دولتی آلمان را در رشته پزشکی اخذ نمایید ، علاوه بر اخذ مدرک زبان باید معدل بالایی نیز داشته باشید ؛ برخی از رشته ها در آلمان نظیر پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی و بیولوژی نیازمند حداقل معدل 18.5 می باشند ؛ اما در رشته های دیگر می توانید با معدل 15 نیز پذیرش بگیرید ؛ همچنین تقاضای بومی و بین المللی زیاد برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور آلمان باعث شده تا این کشور آلمان برای مهاجران شرط داشتن معدل 20 را قرار دهد.

  برای راهنمایی های بیشتر در رابطه با چگونگی پذیرش دانشگاه های دولتی آلمان ، می توانید با موسسه مهر آفرین تماس بگیرید تا مشاورین ما بهترین روش های مهاجرت و تحصیل پزشکی در آلمان را ارائه دهند.

  شرایط سنی مناسب برای تحصیل

  به دلیل حجم بالای تقاضا جهت اخذ پذیرش دانشگاه های دولتی آلمان در رشته پزشکی و دندانپزشکی ، این کشور برای متقاضیان شرایط سنی در نظر گرفته است ؛ دانشجو جهت اخذ پذیرش دانشگاه های دولتی و نیز شرکت در دوره های زبان آلمانی تا سن 23 سالگی فرصت خواهد داشت.

  همچنین برای اخذ ویزا تحصیلی آلمان ، نباید از آخرین مدرک تحصیلی متقاضی بیش از 3 تا 4 سال گذشته باشد ؛ اگر سن شما بیش از 30 سال است ، می توانید از راه های دیگری برای اخذ پذیرش استفاده کنید ؛ برای اطلاع از این روش ها می توانید با موسسه مهر آفرین تماس بگیرید.

  روش های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  به طور کلی ، آموزش پزشکی در آلمان را می توان یا مستقیما پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان و یا پس از گذراندن دوره مقدماتی (Studienkolleg) شروع کرد که بسیاری از دانشجویان بین المللی ، به این روش عمل می کنند.

  روش مستقیم

  در روش مستقیم جهت تحصیل پزشکی در آلمان و نیز دندانپزشکی ، دانشجو باید در کنکور سراسری قبول شده و پذیرش دانشگاه های دولتی ایران را اخذ کرده باشد ، علاوه بر این ، نیاز است تا چند واحد را نیز در دانشگاه پذیرش شده ، گذرانده باشد.

  لذا ، شرط ادامه تحصیل در کشور آلمان ، قبولی در کنکور سراسری و داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح b2 است ؛ لذا متقاضیان می توانند با مدرک زبان آلمانی و مدرک قبولی در کنکور سراسری ، پذیرش دانشگاه های دولتی آلمان را اخذ نمایند.

  نکته حائز اهمیت اینست که متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید پس از اخذ پذیرش ، در امتحان ورودی پزشکی در آلمان شرکت کنند و نمره قبولی این آزمون را کسب نمایند ؛ زمان شروع تحصیل رشته های دندانپزشکی و پزشکی در آلمان تنها یکبار در سال (ماه سپتامبر) است ؛ لذا ، توجه داشته باشید که در چه بازه زمانی اقدام می کنید ؛ چرا که با گذشت این زمان باید یک سال صبر کنید تا بتوانید وارد دانشگاه شوید.

  شرکت در کالج های مقدماتی

  روش دوم برای تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در آلمان شرکت در دوره های پیش از برنامه تحصیلی (کالج های مقدماتی) است ؛ لذا ، اگر شما به هر علتی نتوانستید در دانشگاه های سراسری ایران پذیرش شوید ، می توانید در دوره های کالج کشور آلمان ثبت نام نمایید.

  این دوره ها حدود 1 سال است که در آن دروسی چون علوم پایه و زبان تدریس می شوند ؛ شما با گرفتن نمرات بالا و معدل خوب می توانید به دانشگاه های دولتی آلمان وارد شوید ؛ یکی از نکات حائز اهمیت در مورد دوره های کالج هزینه های آن است که به صورت رایگان ارائه می شوند و دانشجو با داشتن تنها تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در آلمان می تواند در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان تحصیل نماید.

  کالج های مقدماتی کشور آلمان

  شما برای اینکه بتوانید در دانشگاه های پزشکی آلمان پذیرش بگیرید باید دوره 1 ساله کالج را در این کشور بگذرانید و در صورت قبولی در آزمون پایانی می توانید پذیرش دانشگاه را دریافت نمایید. کالج های مقدماتی در کشور آلمان عبارت اند از:

  • M کورس: این دوره برای رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، زیست شناسی و داروسازی است.
  • T کورس: این دوره مختص به رشته های ریاضیات ، علوم طبیعی و رشته های فنی
  • G کورس: این دوره برای رشته های زبان آلمانی و علوم انسانی است.
  • S کورس: این دوره برای تمامی رشته های زبان است.
  • W کورس: این دوره برای رشته علوم اقتصادی می باشد.

  آیا در آلمان پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می شود؟

  تحصیل پزشکی در آلمان تنها با داشتن مهارت های زبان آلمانی امکان پذیر است ؛ چرا که دوره های تحصیل پزشکی در آلمان فقط به زبان آلمانی ارائه می شوند ؛ همچنین ، دانشجوی پزشکی برای تعامل با بیماران نیاز به زبان آلمانی دارد.

  لذا ، جهت پذیرش در برنامه های پزشکی ، مهارت های زبان آلمانی در سطح C1 اغلب ضروری است و برخی از برنامه های تحصیلی مهارت های زبان آلمانی با سطح B2 نیاز دارند ؛ همچنین ، دقت کنید که آزمون دولتی به زبان آلمانی ارائه می شود.

  اما با این که دوره پزشکی با فرمت آزمون دولتی فقط به زبان آلمانی ارائه می شود ، فرمت های دیگری نیز برای تحصیل پزشکی وجود دارد که به صورت لیسانس و فوق لیسانس ارائه می شوند و شامل تحصیل به زبان انگلیسی در زمینه علوم بهداشتی می شود.

  بهترین دانشگاه های پزشکی در آلمان

  از جمله بهترین دانشگاه های پزشکی در آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  دانشگاه شاریته برلین

  قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین دانشکده پزشکی در برلین است که با ادغام برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های هومبولد و دانشگاه فرای تشکیل شده است ؛ همچنین ، امروزه دانشگاه شاریته یکی از موسسات تحقیقات پزشکی در آلمان به حساب می‌آید ؛ در این دانشگاه بسیاری از مطالب و دوره های آموزشی به صورت آنلاین و به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود ، اما همچنان مهارت‌ زبان آلمانی ، برای کار با بیماران ضروری است.

  دندانپزشکی دانشگاه پزشکی شاریته در سال 1992 افتتاح شد و از آن زمان دانشجویان زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند ؛ دانشگاه پزشکی شاریته شامل برنامه های آموزشی دندانپزشکی شناخته شده در جهان ، و تنها دانشکده پزشکی خصوصی در آلمان است که در رتبه‌بندی جهانی آموزش پزشکی 7 رنک جهانی را کسب کرده است ؛ روش‌های آموزشی نوآورانه این دانشگاه تدریس را جذابتر کرده و هیئت علمی آن با اشتیاق به تدریس ، متمایز می‌شوند.

  دانشگاه ویتن

  این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه خصوصی معتبر در آلمان است و متقاضیان می‌بایست برای ورود به آن یک آزمون را پشت سر بگذارند ؛ هزینه تحصیل در دانشگاه ویتن نسبت به دانشگاه‌های دولتی به مقدار قابل توجهی گران‌تر است.

  همچنین ، تمرکز اصلی این دانشگاه علاوه بر اقتصاد ، دندانپزشکی ، مرکز علوم زیستی و مؤسسه مطالعات عمومی ، از همان ابتدای تاسیس ، توسعه یک دوره نمونه در مطالعات پزشکی بوده است.

  دانشگاه توبینگن

  یکی از قدیمی ترین دانشگاه‌های کلاسیک گروه پزشکی در سطح بین المللی و برنده چندین جایزه نوبل در زمینه پزشکی است ؛ همچنین ، دانشگاه توبینگن در رتبه بندی آکادمیک دانشگاه های جهان توسط دانشگاه شانگهای جیائو تونگ رتبه 151 را به خود اختصاص داده است.

  دانشگاه فرایبورگ

  این دانشگاه از برترین دانشگاه‌های پزشکی در آلمان است و تاکنون بیش از 10 هزار متخصص پزشکی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

  امروزه فرایبورگ به عنوان پنجمین دانشگاه قدیمی آلمان شناخته می شود که از سنت طولانی در تدریس علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، علوم طبیعی و فناوری برخوردار است ؛ این دانشگاه دارای شهرت علمی بالا هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی بوده و دارای 11 دانشکده می باشد ؛ فرایبورگ توانسته دانشجویانی از سراسر آلمان و نیز از بیش از 120 کشور دنیا را جذب کند ؛ به طوری که دانشجویان خارجی حدود 18.2 درصد از کل دانشجویان این دانشگاه را شامل می شوند.

  دانشگاه لوبک

  دانشگاه لوبک به عنوان دانشگاهی تحقیقاتی در لوبک ، آلمان شمالی شناخته می شود و این دانشگاه تقریبا به طور کامل متمرکز بر پزشکی و علوم با کاربرد در پزشکی است ؛ لذا می توان گفت ، دانشکده پزشکی لوبک به دلیل فعالیت خود در تحقیقات پزشکی مشهور است و تمرکز آن در زمینه مبارزه با عفونت و التهاب ، مغز ، رفتار و متابولیسم ، ژنتیک و فن‌آوری های زیست پزشکی می باشد.

  در سال های 2006 ، 2009 و  2016، دانشگاه لوبک بر اساس رتبه بندی CHE Hochschul در رتبه 1 پزشکی در بین تمام دانشگاه های آلمان ، اتریش و سوئیس قرار گرفت ؛ همچنین ، در ارزیابی سال 2009 ، این دانشگاه در زمینه علوم کامپیوتر و علوم زیستی مولکولی ، رتبه دوم را به دست آورد.

  از دیگر دانشگاه های پزشکی آلمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  بهترین دانشگاه های پزشکی در آلمان
  دانشگاه هومبولت زو برلین دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ دانشگاه بن
  دانشگاه آلبرت لودویگز فریبورگ دانشگاه هایدلبرگ دانشگاه ابرهارد کریل تایتینگن
  دانشگاه هومبورگ دانشکده پزشکی هانور دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت
  دانشگاه RWTH آخن دانشگاه گوتینگن دانشگاه پزشکی کلن
  دانشگاه پزشکی بوخوم دانشگاه فردریش الکساندر نورنبرگ دانشگاه گریفسوالد
  دانشگاه مونیخ دانشگاه رشتک دانشگاه گیزن
  دانشگاه مارتین لوتر هلی ویتنبرگ دانشگاه سارلندز دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ، ماینز
  دانشگاه جوليوس ماکسيميليانس ويرزبورگ دانشگاه دیزسبورگ اسن دانشگاه رگنسبورگ

  هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  بیشتر رشته‌های تحصیلی در آلمان ، پس از تصمیم دولت مبنی بر تخفیف هزینه‌های بین‌المللی در سال 2014 ، به صورت رایگان ارائه می‌شوند ؛ با این حال ، رشته‌های پزشکی همچنان با هزینه‌های خاصی همراه خواهند بود ؛ اما با این وجود هنوز هم هزینه‌های برنامه های پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در آلمان برای دانشجویان خارجی ، در مقایسه با سایر کشورها پایین است و به طور میانگین مابین 1500 تا 3500 یورو در هر سال تحصیلی می باشد.

  هزینه برنامه های پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در آلمان با توجه به ملیت متقاضی و اینکه قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و یا خصوصی را دارد ، متفاوت است ؛ متقاضیان باید توجه داشته باشند که دانشگاههای خصوصی شهریه بیشتری را نسبت به دانشگاههای دولتی دریافت می کنند.

  به طور کلی ، برای دانشجویان بومی و بین المللی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی آلمان ، شهریه ای وجود ندارد ؛ اما با این حال ، لازم است تا هزینه ترم که بسته به دانشگاه مورد نظر می تواند بین 200 تا 300 یورو متغیر باشد ، پرداخت شود و دانشجویان بین المللی در دو صورت ملزم به پرداخت شهریه برای تحصیل پزشکی و نیز تحصیل دندانپزشکی در آلمان خواهند بود:

  • دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا ، اگر قصد تحصیل در دانشگاهی در ایالت فدرال بادن – وورتمبرگ را داشته باشند ؛ ملزم به پرداخت شهریه برای هر ترم تحصیلی به میزان 1500 یورو خواهند بود.
  • دانشجویان بین المللی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی از طریق دانشگاه های خصوصی آلمان اقدام کرده اند ، می بایست شهریه ای بین 5700 تا 15500 یورو در هر ترم پرداخت نمایند.

  مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان از طریق تحصیل

  اگر بخواهید برای تحصیل از کشور ایران به کشور آلمان مهاجرت کنید ، باید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت نمایید ؛ برای متقاضیانی که در اتحادیه اروپا هستند ، دریافت ویزا الزامی ندارد و می توانند بدون دریافت مجوز تحصیلی وارد این کشور شوند ؛ برای تحصیل پزشکی در آلمان باید مدارک زیر را جهت اخذ ویزا همراه داشته باشید:

  • ارائه مدارکی مبنی بر داشتن تمکن مالی جهت زندگی در آلمان
  • ارائه مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی ، همراه با ریز نمرات
  • تکمیل فرم درخواست ویزا برای تحصیل
  • ارائه دو قطعه عکس پاسپورتی
  • ارائه مدارک تحصیلی پیشین
  • ارائه پاسپورتی با اعتباری بیش از 6 ماه
  • نامه پذیرش از دانشگاه های آلمان

  اخذ تخصص در رشته پزشکی

  دریافت تخصص در آلمان امکانپذیر است ؛ لذا برخی از پزشکان عمومی جهت دریافت تخصص پزشکی قصد مهاجرت به آلمان را دارند ؛ برای مهاجرت به کشور آلمان از طریق تحصیل در ابتدا لازم است تا متقاضی مدرک خود را معادل سازی نماید و در ادامه برای مهاجرت به آلمان و تحصیل در این کشور اقدام کند.

  معادل سازی مدرک شامل آموزش زبان کشور آلمان ، دوره های تئوری و عملی است ؛ برای تحصیل تخصص پزشکی در آلمان و پذیرش در دانشگاه های این کشور ، باید آزمون ورودی دهید و در صورتی که نمره قبولی را کسب کردید ، می توانید برای تحصیل در این دانشگاه ها اقدام نمایید ؛ بهتر است پیش از مهاجرت به کشور آلمان دقت کنید که برنامه های تخصصی در این کشور بیشتر به شکل عملی انجام می شود تا تئوری.

  به طور کلی ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان ایده ای خوبی جهت تحصیل است ؛ چرا که این کشور روش هایی منحص به فرد و تجهیزات پیشرفته ای را در خصوص تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در نظر گرفته و دانشجو با تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی برتر این کشور از همان ابتدا وارد تجربیات عملی شده تا آینده شغلی موفق تری را شکل دهد ؛ کارشناسان موسسه مهاجرتی مهرآفرین آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص مسائل مهاجرتی و تحصیلی در آلمان هستند.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  ممکن است شما دوست داشته باشید