بورسیه تحصیلی رایگان در دانشگاه های ترکیه

یکی از مزیت هایی که کشور های پیشرفته در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده اند، اعطای کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی است. دانشجویانی که از دانش بالایی برخوردار هستند؛ اما وضعیت مالی مناسبی ندارند و نمی توانند برای تحصیل به کشور های پیشرفته مهاجرت کنند، این امتیاز برای آنان قرار داده شده است که اگر واجد شرایط اخذ بورسیه باشند، تمامی هزینه های تحصیلی شان را کشور مقصد پرداخت می کند. با توجه به اینکه در کشور ترکیه هزینه های تحصیل، بالا نیست باز هم ممکن است برخی از افراد توانایی مالی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را نداشته باشند و با اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه، بتوانند به این کشور مهاجرت کنند.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  کارشناسان موسسه مهر آفرین، در این مقاله به صورت جامع در رابطه با اخذ بورسیه تحصیلی، رشته های بورسیه تحصیلی کشور ترکیه، شانس قبولی در بورسیه ترکیه، شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه و… صحبت کرده اند. شما عزیزان می توانید با خواندن این مقاله پاسخ تمامی سوالات خود را بگیرید. چنانچه باز هم پاسخ سوالات خود را دریافت نکردید، می توانید در پایان مقاله سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید و یا می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما مشورت نمایید.

  بورسیه تحصیلی ترکیه 2023

  کشور ترکیه هر ساله برای علاقه مندان به تحصیل در این کشور، در تمامی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا، تعداد محدودی بورسیه تحصیلی قرار می دهد. بورسیه تحصیلی ترکیه در برخی از دانشگاه ها ارائه می شود و متقاضیان از تمامی کشور ها اعم از ایران، هند، روسیه و… می توانند اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی نمایند. متقاضیان باید توجه داشته باشند که ترکیه ظرفیت محدودی برای اخذ بورسیه قرار داده است و واجدین شرایط باید درخواست خود را تا قبل از تکمیل شدن ظرفیت ارائه دهند.

  تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، به زبان ترکی و انگلیسی است و متقاضیان باید تسلط کافی بر زبان ترکی یا انگلیسی داشته باشند و مدرک زبان خود را ارائه دهند. متقاضیانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا را دارند، باید مقالات ISI خود را به صورت ژورنالی ارائه دهند. همچنین متقاضیان باید سطح علمی مناسبی را دارا باشند و نمرات مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد شان بالا باشد.

  اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در ترکیه

  اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه در مقطع کارشناسی به متقاضیان واجد شرایط اعطا می شود. متقاضیان برای اخذ بورسیه تحصیلی باید در دوره های یک ساله YOS شرکت کرده و طی این مدت زمان، زبان ترکی را آموزش ببینند. پس از پایان دوره یک ساله، متقاضیان باید در آزمون ورودی YOSیا SAT شرکت نمایند. در صورتی که متقاضیان بتوانند نمره قبولی را در آزمون کسب نمایند، می توانند درخواست پذیرش خود را به دانشگاه های ترکیه بدهند. در صورت قبول نشدن در این آزمون، بورسیه تحصیلی به متقاضی تعلق نمی گیرد.

  البته دانشگاه های خصوصی ترکیه دانشجویان را بر اساس رزومه علمی شان نیز پذیرش می کند.

  دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، علاوه بر ارائه مدرک دیپلم 12  ساله شان، باید معدل بالایی نیز داشته باشند. حداقل معدل برای اخذ بورس تحصیلی ترکیه، معدل 15 است. متقاضیانی که معدل شان بالا تر از 15 باشد، اولویت بیشتری نسبت به معدل های پایین تر دارند. کشور ترکیه برای دانشجویان بین المللی کمک هزینه ای در نظر نگرفته است و در بیشتر مواقع این کمک هزینه ها به دانشجویان بومی کشور ترکیه اعطا می شود.

  اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

  متقاضیانی که دوره کارشناسی خود را پشت سر گذاشته اند، می توانند بورس تحصیلی ترکیه را در مقطع کارشناسی ارشد دریافت کنند. دانشجویان پس از ورود به کشور ترکیه باید در دوره های یک ساله ALS  شرکت کرده و مدرک زبان ترکی را با نمره بالا اخذ نمایند. دانشجویان پس از پشت سر گذاشتن این دوره باید مدرک دیپلم و کارشناسی خود را ارائه دهند و برای اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد باید نمره قبولی در آزمون GRE بگیرند تا بتوانند بورسیه تحصیلی را دریافت نمایند.

  دانشجویان باید معدل کارشناسی شان 15 یا بالا تر از آن باشد تا بورسیه تحصیلی به آنها تعلق گیرد. به طور کلی، متقاضیانی که معدل بالاتری داشته باشند و بر زبان ترکی مسلط باشند، اولویت بیشتری نسبت به سایر متقاضیان دارند.

  اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در ترکیه

  اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا، نسبت به دیگر مقاطع راحت تر است. دانشجویان علاوه بر بورسیه تحصیلی می توانند، کمک هزینه های دیگری مانند بیمه، خوابگاه و… را نیز دریافت نمایند. متقاضیان باید توجه داشته باشند که اخذ بورس تحصیلی ترکیه ظرفیت محدودی دارد و آنها باید قبل از درخواست بورس تحصیلی با یک استاد راهنما مکاتبه نمایند. در صورتی که استاد راهنما دانشجو را تایید کند، دانشجو می تواند برای پذیرش در مقطع دکترا اقدام نماید.

  دانشجویان جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا باید مدارکی را اعم از:

  • ارائه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
  • ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
  • ارائه مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
  • ارائه مدرک زبان
  • ارائه مقالات ISI
  • ارائه تاییدیه های لازم از استاد راهنما
  • دارای معدل بالای 18

  ارائه دهند و پس از اخذ پذیرش باید در دوره های 1 ساله کالج شرکت کرده و نمره قبولی را در آزمون پایانی آن اخذ نمایند.

  مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

  متقاضیانی که قصد اخذ بورسیه را دارند، باید مدارک زیر را به منظور ارزشیابی ارائه دهند. این مدارک عبارت اند از:

  • کپی و اصل مدارک شناسایی هویت متقاضی که شامل کارت ملی و پاسپورت معتبر است
  • ارائه مدرک زبان تومر
  • ارائه دو قطعه عکس
  • ارائه مدرک زبان آیلتس و تافل
  • ارائه مدارک تایید قبولی در کنکور
  • مدارک قبولی در آزمون های GRE، GMAT و…
  • ارائه توصیه نامه معتبر

  متقاضیان باید در نظر داشته باشند که کشور ترکیه برای اخذ بورسیه تحصیلی در هر مقطع تحصیلی شرط معدلی را در نظر گرفته است که عبارت است از:

  1. شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی حداقل 14 از 20 نمره یا حداقل 70 از 100 نمره می باشد
  2. شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداقل 15 از 20 یا حداقل 75 از 100 نمره می باشد
  3. شرط معدل برای تحصیل در مقطع دکترا حداقل 15 از 20 یا 75 از 100 نمره می باشد

  در صورتی که دانشجو کار های پژوهشی و مدارک علمی خود را ارائه دهد، این مدارک می تواند در بهبود معدل وی تاثیر گذارد. البته متقاضیان باید بدانند که برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید حداقل معدل شان 17 باشد.

  شرایط دریافت بورس تحصیلی ترکیه

  همان طور که گفتیم، ترکیه کشوری است که هزینه های تحصیل و زندگی در آن پایین و مقرون به صرفه است؛ اما متقاضیانی که شرایط مالی مناسبی را برای زندگی و تحصیل ندارند، می توانند بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. با تمام این تفاسیر، این کشور ظرفیت محدودی برای اخذ بورسیه قرار داده است. متقاضیانی که شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه را دارا هستند، بهتر است هرچه سریع تر به اخذ آن اقدام نمایند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی عبارت است از:

  • متقاضیان باید مدرک زبان معتبر خود را نظیر آیلتس یا تافل و یا مدرک زبان ترکی را دارا باشند.
  • متقاضیان باید نمرات پذیرش خود را در آزمون های بین المللی GMAT، SAT و GRE ارائه دهند.
  • متقاضیان قبل از درخواست بورسیه باید مدارک مورد نیاز را در سایت بورسلاری بررسی نمایند.
  • افرادی که دارای اقامت و تابعیت ترکیه هستند، واجد شرایط برای اخذ بورسیه تحصیلی نمی باشند
  • متقاضیانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا را دارند، سن شان باید زیر 35 سال باشد.
  • متقاضیانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد را دارند باید زیر 30 سال باشند و همچنین باید گپ تحصیلی پایینی را دارا باشند.
  • متقاضیانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی را دارند باید زیر 21 سال باشند و دارای گپ تحصیلی پایینی باشند.
  • متقاضیانی که دارای مدرک زبان ترکی در سطح C1 نیستند باید قبل از درخواست پذیرش، 1 سال دوره زبان ترکی را بگذرانند و مدارک و رزومه تحصیلی خود را ارائه دهند.

  توجه داشته باشید، متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را به زبان انگلیسی دارند، برای زندگی در این کشور بهتر است به زبان ترکی تسلط کافی داشته باشند. چنانچه در این مبحث سوال و ابهامی ذهن تان را درگیر کرد، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما در این خصوص مشورت نمایید.

  مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه

  بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های مالی مزیت های زیادی دارد که در این بخش به بررسی آنان می پردازیم. مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه عبارت است از:

  • اولین مزیت اخذ بورس تحصیلی در ترکیه، ارائه خوابگاه و اقامت رایگان دانشجویی است. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه شده اند می توانند از خوابگاه های دانشجویی داخل دانشگاه به صورت رایگان استفاده نمایند.
  • دومین مزیت اخذ بورسیه، استفاده از خدمات درمانی و بیمه رایگان است. دانشجویان پس از اخذ بورسیه می توانند از خدمات بیمه درمانی به صورت رایگان استفاده نمایند.
  • سومین مزیت اخذ بورسیه، ارائه هزینه های سفر دانشجو می باشد. به متقاضیانی که بورسیه تعلق گرفته، دو بلیط رفت و برگشت اعطا می شود. یکی برای سفر به ترکیه و تحصیل در این کشور و دیگری بلیط برگشت به کشور مبدا.
  • مزیت دیگر اخذ بورسیه تحصیلی، عدم پرداخت شهریه دانشگاه است. متقاضیانی که بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کرده اند دیگری نیازی به پرداخت هزینه های دانشگاه ندارند.
  • یکی دیگر از مزیت های اخذ بورسیه تحصیلی، دریافت حقوق در ترکیه است. متقاضیانی که واجد شرایط دریافت کمک هزینه هستند، حقوق ماهیانه ای را از دولت ترکیه دریافت می کنند.

  لیست حقوق دریافتی در هر مقطع عبارت است از:

  1. 700 لیر برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی
  2. 950 لیر برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
  3. 1400 لیر برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا
  4. 3000 لیر برای پژوهشگران واجد شرایط
  • مزیت دیگر دریافت بورسیه، تحصیل رایگان در دوره یک ساله زبان ترکی می باشد.

  انواع بورس تحصیلی ترکیه

  همان طور که گفتیم، اخذ بورسیه در تمامی مقاطع دانشگاهی امکان پذیر است؛ اما متقاضیان باید قبل از اخذ بورسیه تحصیلی، آگاهی لازم را از انواع آن دارا باشند. دو نوع بورسیه تحصیلی در ترکیه وجود دارد که در بین دانشجویان محبوبیت بیشتری را داراست. این دو بورسیه عبارت اند از:

  1. بورسیه تحصیلی عبدالله گل: این نوع بورسیه اغلب در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. بورسیه عبدالله گل، تمامی هزینه های تحصیل متقاضی را در بر می گیرد؛ اما شامل کمک هزینه دانشجویی نمی شود. رشته هایی که شامل این نوع بورسیه می شوند اعم از، معماری، ژنتیک، مدیریت و برخی رشته های مهندسی.
  2. بورسیه تحصیلی دانشجویان برجسته: این نوع بورسیه در تمامی مقاطع قابل دریافت است؛ اما بیشتر به مقطع دکترا اختصاص یافته است. متقاضیانی که رزومه تحصیلی قوی دارند و واجد شرایط هستند، می توانند این نوع بورسیه را دریافت نمایند. این نوع بورسیه تمامی هزینه های تحصیل دانشجو را در بر می گیرد. همچنین دانشجو باید توسط استاد راهنما تایید صلاحیت شود.

  در صورتی که شما عزیزان با مطالعه این مقاله، پاسخ سوالات خود را دریافت نکردید می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان و مشاوران ما در ارتباط باشد. موسسه مهر آفرین یکی از معدود موسساتی است که برای مشاوره تخصصی، هزینه مناسبی را دریافت می کند و همچنین در سریع ترین زمان ممکن شرایط اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی به ترکیه را فراهم می سازد. این موسسه با بیش از چندین سال سابقه توانسته موفقیت های زیادی را در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت به سابقه درخشان خود اضافه نماید.

  سوالات متداول

  اکثر بورسیه های تحصیلی ترکیه برای مقاطع تحصیلی دکترا می باشدغ اما با ارائه پرونده علمی قوی و شرکت در ازمون ورودی می توانید برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام نمایید.

  داشتن مدرک زبان می تواند در روند اخذ بورسیه تحصیلی و رقابت به شما کمک کند؛ اما الزامی نمی باشد.

  برای اخذ بورسیه تحصیلی کارشناسی ترکیه بهتر است در آزمون ورودی شرکت نمایید ورزومه علمی قوی را ارائه دهید.

  بله، برای اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد می بایست نمره قبولی در آزمون GRE بگیرند.

  میزان بورسیه تحصیلی ترکیه متفاوت است، ممکن است هزینه های تحصیل، خوابگاه، بیمه های درمانی و هزینه های زندگی را پوشش دهد.

  برای اخذ بورسیه تحصیلی دکترا در ترکیه می توانید از طریق استاد راهنما و یا سایت بورسیه تحصیلی دولت ترکیه اقدام نمایید.

  برای اخذ بورسیه تحصیلی به طور کلی نیاز به ارائه مدارکی مانند پاسپورت، مدارک تحصیلی، گواهی شرکت در آزمون ورودی و ارائه توصیه نامه است.

  بله، بابت رقابت بسیار برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقاطع تحصیلی کارشناسی شرط معدل بالای ۱۴ و کارشناسی ارشد بالای ۱۵ وجود دارد.

  5/5 - ( تعداد افرادی که به این مطلب امتیاز داده اند: 1نفر)
  پیام بگذارید