تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه یکی از مقاصد پر طرفدار برای ایرانی ها محسوب می‌شود که طبق آمار سالانه حدود 2 ملیون ایرانی از کشور ترکیه بازدید می‌کنند و حدود 67000 ایرانی شهروندی ترکیه را اخذ کرده اند؛ در این راستا سالانه بسیاری از ایرانیان برای کار و تحصیل راهی این کشور شده و در آنجا آینده خود را می‌سازند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه سخن بگوییم؛ این رشته به علت ویژگی های منحصر به فردی که دارد، ایرانیان زیادی را به خودش جذب کرده است.
این ویژگی ها شامل وجود بورسیه های متعدد، عدم نیاز ایرانی ها به اخذ ویزا، سیستم تبادل دانشجو با بعضی از دانشگاه های مطرح، امکان کاراموزی در محیط بیمارستان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و …

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  کارشناسان موسسه مهر آفرین ، با صرف مدت زمان زیاد در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی ، مقاله جامع و کاملی را برای شما عزیزان گردآوری کرده اند تا شما با خواندن آن پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت می کنید.

  اگر به هر دلیلی فرصت مطالعه این مقاله را ندارید؛ میتوانید با کارشناسان ما در امور ترکیه تماس بگیرید و  یا فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود.

  اگر ابهامی هم در رابطه با مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه داشتید ، در قسمت دیدگاه ها برای ما به اشتراک بگذارید ؛ ما با تلاش بی وقفه آماده پاسخ به تمامی سوالات شما عزیزان هستیم.

  محبوبیت رشته های پزشکی و دندانپزشکی موجب شده تا هر ساله متقاضیان زیادی برای اخذ بورسیه و ویزای تحصیلی به کشور های پیشرفته مهاجرت نمایند و ترکیه کشوری است که بخشی از آن در اروپا و بخشی در آسیا قرار داد ؛ سیستم آموزشی این کشور به سیستم آموزشی کشور های اروپایی پیوسته است و همین امر موجب شده تا مدارک آموزشی که ترکیه صادر می کند ، در اتحادیه اروپا معتبر باشد.

  مزایای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

  ترکیه فرصت مناسبی را پیش روی دانشجویان ایرانی علاقمند به تحصیل پزشکی  و دندانپزشکی قرار داده است ؛ از این رو متقاضیان ایرانی دیگر نیازی به اخذ ویزا برای سفر به ترکیه ندارند ؛ نکته قابل توجه اینجاست که دانشگاه های معتبر ترکیه ، همکاری نزدیکی با دانشگاه های معتبر در جهان دارند و از این رو اساتید بین المللی کشور های دیگر در دانشگاه های ترکیه تدریس می کنند ؛ همین عوامل موجب شده تا متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه و نیز دندانپزشکی بسیار افزایش یابند.

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ، شامل مزایای زیادی است و همین امر موجب افزایش متقاضیان تحصیل در ترکیه شده است ؛ از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • معتبر بودن مدارک اخذ شده از دانشگاه های ترکیه در سراسر جهان
  • چندین دانشگاه پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران است.
  • نزدیکی مسافت ترکیه به ایران
  • عدم دریافت ویزا برای متقاضیان ایرانی
  • بالا بودن سطح علمی در دانشگاه های ترکیه و کیفیت آموزشی بالا
  • نزدیک بودن فرهنگ کشور ترکیه به ایران
  • پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه
  • ارائه کارت طبابت بین المللی به فارغ التحصیلان پزشکی در ترکیه
  • امکان تحصیل و آشنایی با دانشجویان بین المللی از سایر کشورها
  • وجود طیف گسترده ای از دانشگاه ها جهت انتخاب برای تحصیل
  • مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های بسیار مجهز
  • فرصت های کارآموزی در بیمارستان هایی که با دانشگاه ها توافق دوجانبه دارند.
  • ارائه برنامه های پزشکی به زبان های انگلیسی و ترکی توسط دانشگاه های ترکیه
  • استفاده از روش های نوین آموزشی در برنامه ها و کلاس های درس به منظور تشویق دانشجویان برای مشارکت در بحث
  • فرصت های یادگیری عملی با حضور در کلینیک ها ، بیمارستان های دانشگاهی و کارگاه های آموزشی
  • دریافت انواع بورسیه ها
  • امکان کار تا 30 ساعت در هفته
  • استفاده از تخفیفات حمل و نقل عمومی با ارائه کارت دانشجویی

  همه این مزیت ها موجب شده تا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ، بین متقاضیان مهاجرت محبوبیت زیادی داشته باشد.

  شرایط ورود به رشته پزشکی ترکیه

  دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند ، می توانند ابتدا در دوره 1 ساله کالج های ترکیه شرکت نمایند ؛ شرکت در دوره های کالج با هدف آمادگی متقاضی برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه شکل گرفته است و دانشجویان پس از قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ، به مدت 6 سال باید در رشته پزشکی تحصیل نمایند ؛ همچنین ، متقاضیان تحصیل در رشته های دندانپزشکی و داروسازی باید به مدت 5 سال تحصیل کنند ؛ هر سال تحصیلی در کشور ترکیه شامل دو ترم است که ترم اول آن از مهر و ترم دوم از اواخر بهمن ماه شروع می شود.

  شرایط ورود به رشته پزشکی ترکیه

  توجه داشته باشید که دانشگاه های ترکیه به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که دانشگاه های خصوصی در  ترکیه هزینه های بالایی داشته و مقرون به صرفه نیستند ؛ اما دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه های بالایی ندارند.

  به طور کلی ، متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه ، برای قبولی در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه باید در آزمون ورودی  YOSیا SAT شرکت نمایند و نمره قبولی را در آن کسب کنند.

  ساختار آموزش پزشکی در ترکیه

  دوره تحصیل پزشکی در ترکیه ، به دو سال مطالعه پیش بالینی ، سه سال مطالعه بالینی و یک سال کارآموزی بالینی دولتی یا کارآموزی تقسیم می‌شود ؛ فارغ التحصیلان پس از اتمام برنامه (MD) عنوان دکتر پزشکی را دریافت می کنند ؛ همچنین ، دانشکده های پزشکی ترکیه بسته به انتخاب داوطلب ، دوره هایی را به زبان انگلیسی یا ترکی ارائه می دهند.

  به طور کلی ، ساختار آموزش پزشکی در ترکیه به صورت زیر است:

  • دو سال اول تحصیل پزشکی در ترکیه: علوم پایه نظیر آناتومی ، فیزیولوژی ، شیمی ، فیزیک و میکروبیولوژی تدریس می شود و دانشجویان باید در کنار شرکت در کلاس های دانشگاه تحقیقات آزمایشگاهی نیز انجام دهند.
  • از سال سال سوم به بعد ، دانشجویان با بیماری ها آشنا خواهند شد.
  • سال چهارم و پنجم شامل دوره های 1 ساله کارآموزی بالینی است.
  • در آخرین سال تحصیل (سال ششم) ، دانشجویان به عنوان پزشک های آینده در بیمارستان دانشگاه فعالیت خواهند داشت و وظایف یک پزشک معمولی را برعهده می گیرند ؛ به دانشجویان سال ششم ، کارورز گفته می‌شود ؛ این دوره را می توان مرحله مقدماتی آموزشِ دستیاری پزشکی در کشور ترکیه دانست.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در ترکیه

  برای تحصیل پزشکی در ترکیه ، ریز نمرات و دیپلم دبیرستان (حداقل معدل 70 درصد) لازم است ؛ به طور کلی ، بیش تر دانشگاه های دولتی ترکیه علاوه بر قبولی در آزمون ترکی(YÖS)  یا آزمون آمریکایی (SAT) به گواهی عمومی آموزش متوسطه (GCSE) با میانگین 90 یا 95 درصد نیاز خواهند داشت ؛ از سویی هم ، دانشگاه های خصوصی ترکیه گواهینامه عمومی آموزش متوسطه (GCSE) را با حداقل میانگین نمره 70 درصد قبول دارند و نیازی به گذراندن آزمون های YÖS و SAT نیست ؛ به طور کلی ، از مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تکمیل فرم درخواست
  • انگیزه نامه (در صورت امکان)
  • پاسپورت معتبر
  • عکس
  • توان مالی
  • هزینه درخواست تحصیل پزشکی در ترکیه (بین 35 تا 100 دلار)
  • قبولی در آزمون پذیرش

  آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

  همان طور که بیان شد ، متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه باید در آزمون های YOS و SAT نمره قبولی کسب نمایند ؛ لذا ، آزمون YOS و آزمون SAT برای دانشجویانی است که قصد دارند در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه پذیرش بگیرند.

  آزمونYOS : این نوع آزمون در ترکیه به صورت جداگانه در هر دانشگاه در ماه اسفند تا خرداد برگزار می شود و سوالات آن شامل ریاضی ، هندسه ، هوش و زبان ترکی است ؛ دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات خود را به زبان ترکی ادامه دهند باید در این آزمون به سوالات زبان ترکی پاسخ داده و نمره قبولی کسب کنند ؛ البته لازم به ذکر است که دفترچه های آزمون به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شود و هیچ نگرانی برای افرادی که به زبان ترکی مسلط نیستند ، وجود ندارد.

  آزمون SAT: این آزمون نیز به صورت جداگانه در مراکز برگزاری آزمون برگزار می شود که سوالات آن شامل ریاضی ، درک مطلب ، نگارش ، هندسه و زبان است ؛ آزمون ست هر ساله 4 بار در ترکیه برگزار می شود و دانشجویان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی نمره قبولی را در این آزمون کسب نمایند ؛ توجه داشته باشید که این آزمون از آزمون دانشگاه های دولتی سخت تر است ؛ متقاضیانی که قصد دارند آزمون خود را به زبان انگلیسی بدهند ، لازم است تا حداقل مدرک آیلتس 6 یا 6.5 را قبل از آزمون ارائه نمایند.

  هزینه تحصیل پزشکی و زندگی در ترکیه

  به طور کلی می توان گفت که هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه حدود 400 تا 500 دلار می تواند باشد ؛ هزینه های تحصیلی نیز به دانشگاه و رشته دانشجو بستگی دارد ؛ اما در مجموع ، شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه برای رشته پزشکی سالانه حداقل 240 تا 1500 دلار در سال می باشد که البته این هزینه با توجه به دانشگاه و زبان تحصیل ممکن است ، متغیر باشد.

  شهریه دانشگاه های خصوصی به علت ارائه خدمات و امکانات بیش تر به دانشجویان ، بالاتر است و هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه در حدود 14000 تا 27500 دلار متغیر می باشد.

  توجه داشته باشید که متقاضیانی که تحصیل پزشکی در ترکیه را به زبان انگلیسی انتخاب می کنند ، باید مبلغ بیشتری را جهت شهریه پرداخت نمایند.

  هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

  نکته حائز اهمیت در این که ، به علت پایین بودن هزینه دانشگاه های دولتی ، قطعا رقابت در آن ها بیش تر و سخت تر است ؛ هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه نیز به سبک و روش زندگی دانشجو بستگی دارد ؛ البته این هزینه ها جدا از هزینه های دانشگاه و اجاره خانه در ترکیه می باشد ؛ برخی از هزینه های زندگی در ترکیه عبارت است از:

  عنوان قیمت به لیر
  آب بطری حداقل 1.4 لیر
  برنج سفید 1 کیلو حداقل 8.98 لیر
  نان حداقل 2.56 لیر
  تخم مرغ 12 عددی حداقل 10.9 لیر
  فیله مرغ 1 کیلو حداقل 21.14 لیر
  پنیر محلی 1 کیلو حداقل 34.53 لیر
  سیب 1 کیلو حداقل 5 لیر
  بنزین 1 لیتر حداقل 6.85 لیر
  باشگاه بدنسازی برای بزرگسالان ماهیانه حداقل 148.96 لیر
  اینترنت حداقل 93.71 لیر
  بلیط سینما برای 1 نفر حداقل 22 لیر
  1 جفت کفش چرمی مردانه حداقل 302 لیر
  پیاز 1 کیلو حداقل 3.21 لیر
  سیب زمینی 1 کیلو حداقل 3.19 لیر
  اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز حداقل 1435 لیر ماهانه

  تمامی این اعداد و ارقام قابل تغییر است ؛ چرا که نرخ تورم کشورها ممکن است سالانه افزایش و یا کاهش یابد.

  تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ، فرصت های زیادی را پیش روی دانشجویان بین المللی قرار خواهد داد ؛ متقاضیانی که در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه پذیرفته می شوند ، می توانند در رشته های دندانپزشکی ، داروسازی و پرستاری نیز تحصیل کنند.

  اما شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه های مختلف متفاوت است و پیش نیاز تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ، داشتن دیپلم دبیرستان و یا حضور در سال آخر دبیرستان می باشد ؛ معدل نیز برای پذیرش در این دوره اهمیت دارد و  بهتر است دانشجو معدل فوق العاده خوبی داشته باشد.

  به طور کلی ، دو راه برای اخذ نامه پذیرش دانشکده های دندانپزشکی ترکیه وجود دارد که هر دو راه می تواند برای دانشجویان بین المللی مناسب باشد:

  • دانشگاه های دولتی: می توان به طور مستقیم با نتایج آزمون YÖS که سالی یک بار توسط دانشگاه های ترکیه برگزار می شود ، نامه پذیرش دانشگاه های دولتی ترکیه را اخذ نمود.
  • دانشگاه های خصوصی: راه دوم برای اخذ نامه پذیرش دانشکده دندانپزشکی ترکیه ، اقدام از طریق دانشگاه های خصوصی و بدون آزمون ورودی است ، این روش بیش تر توسط دانشجویان بین المللی که در آزمون YÖS پذیرفته نشده اند و یا اصلا نمی خواهند در این آزمون شرکت کنند ، در نظر گرفته می شود.

  اما دقت داشته باشید که از الزامات تحصیل (به زبان انگلیسی) در دانشگاه های دندانپزشکی خصوصی ترکیه به صورت بدون آزمون ، مدرک دیپلم دبیرستان یا مدرک دانشگاهی و اخذ نمره 6 آیلتس یا 80 آزمون تافل است.

  الزامات تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

  الزامات تحصیل دندانپزشکی و پزشکی تقریبا در ترکیه مشابه یکدیگرند ؛ لذا پذیرش و تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه ، به قبولی در آزمون یوس یا آزمون ست بستگی دارد ، علاوه بر این ، ارائه ریز نمرات دبیرستان با (به طور معمول) حداقل نمرات 90 درصد ضروری خواهد بود که البته این مورد می تواند در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد ؛ همچنین برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ، به مدرک مهارت های زبان و یا درخواست برای یک سال مقدماتی جهت آمادگی زبان نیاز می باشد.

  اما شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه ، ارائه مدرک دیپلم متوسطه با حداقل معدل 75 درصد و نیز مدرک زبان (در صورت وجود) خواهد بود.

  همان گونه که بیان شد ، در زمان انتخاب زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزش ، داشتن مدرک زبان مثل تافل الزامی است ؛ اما در صورتی که دانشجو تحصیل به زبان ترکی را انتخاب کند ، ارائه مدرک Tömer الزامی می باشد.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

  از مدارک مورد نیاز تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کپی پاسپورت
  • گواهی عمومی آموزش متوسطه تایید شده که به انگلیسی یا ترکی ترجمه شده است ؛ اما در صورتی که متقاضی هنوز دوره متوسطه را به پایان نرسانده باشد ، ارائه گواهینامه ترم آخر ترجمه و تایید شده نیاز خواهد بود.
  • گواهی پایان تحصیلات متوسطه در صورت وجود (ترجمه و تایید شده)
  • گواهی مهارت های زبان انگلیسی در صورت وجود (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)

  بهتر است در صورت داشتن مدارک و گواهی های اضافی ، آن ها را نیز ارائه دهید ؛ چرا که ممکن است در اخذ معافیت از شهریه به دانشجو کمک کند و متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی ، می توانند برای آزمون SAT شرکت کنند و حداقل نمرات مورد نیاز را در دانشگاه هایی که SAT را قبول دارند ، اخذ نمایند که این موضوع اختیاری است و برای پذیرش اجباری نمی باشد.

  ساختار برنامه های دندانپزشکی در ترکیه

  تعداد دانشکده های دندانپزشکی ترکیه ، هر ساله در حال افزایش است تا بدین صورت این کشور بتواند پاسخگوی نیازهای ملی و بین المللی به همراه آموزشی با کیفیت باشد ؛ تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به مانند بسیاری از کشورها ، 5 سال به طول خواهد انجامید و این دوره 5 ساله دندانپزشکی ، خود به دو دوره تحصیلی تقسیم می شود که دوره اول ، دو ساله و دوره دوم تحصیل ، سه ساله می باشد.

  در دو سال اول ، دروس نظری و عملی تدریس می شوند و در دوره دوم ، دانشجویان آموزش عملی در بیمارستان را خواهند داشت ؛ لذا دانشجویان در سال عملی بر روی بیماران واقعی کار و مطالعه می کنند و می توانند تمام دانش و عملکرد خود را به عنوان یک دندانپزشک ارائه دهند ؛ همچنین ، آن ها وظایف رزیدنت را در بیمارستان خواهند داشت.

  سال تحصیلی رشته های دندانپزشکی در ترکیه به صورت فصلی است و ممکن است شروع سال تحصیلی دانشگاه های مختلف با یکدیگر تفاوت داشته باشند ، اما ترم اول اکثر دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه در سپتامبر و ترم دوم در فوریه آغاز می شود.

  دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

  بیش از 20 دانشگاه در ترکیه ، برنامه های دندانپزشکی ارائه می دهند ؛ همچنین ، دانشگاه های دولتی و خصوصی مختلف ترکیه ، ارائه برنامه های دندانپزشکی را به طور کامل به زبان انگلیسی در برنامه دارند که می توان در این مورد به دانشگاه استانبول ، دانشگاه آنکارا ، دانشگاه مرمره ، دانشگاه جراح پاشا استانبول ، دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) دانشگاه باهچه شهیر ، دانشگاه آیدین استانبول و دانشگاه یدی تپه اشاره نمود.

  از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  نام دانشگاه رتبه جهانی رتبه کشوری
  دانشگاه آنکارا 659 (توسط CWUR) 5 (توسطCWUR )
  دانشگاه استانبول 644 (توسطCWUR ) 3 (توسط CWUR)
  دانشگاه مرمره 997 (توسط CWUR) 11 (توسط CWUR)
  دانشگاه جراح پاشا 1286 (توسط U.S.News & Report) 27 (توسط U.S.News & Report)
  دانشگاه مدیترانه شرقی 1528 (توسط Uni Rank) 2 (توسط Uni Rank)
  دانشگاه باهچه شهیر 1769 (توسط CWUR) 43 (توسط CWUR)
  دانشگاه آیدین استانبول 1945 (توسط CWUR) 57 (توسط CWUR)
  دانشگاه یدی تپه 2375 (توسط Uni Rank) 34 (توسط Uni Rank)

  هزینه های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

  مواد آموزشی و نیز تجهیزات پزشکی که دانشجو در حین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نیاز دارد ، باید توسط خود دانشجو فراهم شود ؛ به طور کلی ، تحصیل دندانپزشکی در مقایسه با سایر رشته ها نظیر حقوق ، به دلیل تهیه مواد ، ابزار و وسایل آموزش ، هزینه بیش تری در بر خواهد داشت که به عنوان مثال ، یک دانشجو در طی تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه ، در حدود 220 تا 330 یورو را برای تهیه همین ابزار و وسایل هزینه می کند.

  اما دانشجویان زیادی این ابزارها و وسایل را از دانشجویان ترم های بالاتر دریافت می کنند که البته برخی از دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه ، این وسایل را به طور رایگان در اختیار دانشجویان قرار می دهند ، چرا که این موارد نیز در هزینه های دانشگاه گنجانده شده اند ؛ علاوه بر این ، برای خرید ارزانت ر این وسایل می توان به صورت سفارش گروهی از طریق شرکت های وابسته دانشکده اقدام نمود.

  اما به هر حال ، هزینه این وسایل زیاد بالا نیست و این ابزارها تنها برای نیمه دوم مطالعات ، در مرحله بالینی و بخش عملی و بعدها به عنوان دندانپزشک لازم خواهد بود.

  همچنین ، هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون امتحان ورودی بین 10000 تا 25000 دلار سالانه در دانشگاه های خصوصی ترکیه است و نیز هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با امتحان ورودی با توجه به نوع دانشگاه دولتی متفاوت خواهد بود و هزینه های سالانه می تواند در حدود 1000 تا 3000 دلار باشد.

  هزینه های دانشگاه های مختلف با تفکیک زبان تحصیل مورد استفاده در جدول زیر آورده شده است:

  نام دانشگاه زبان تحصیل شهریه سالانه
  دانشگاه مدیپل آنکارا انگلیسی 22400 دلار
  ترکی 20000 دلار
  دانشگاه مدیپل استانبول انگلیسی 22400 دلار
  ترکی 20000 دلار
  دانشگاه گلیشیم استانبول ترکی 11500 دلار
  دانشگاه ایستینیه استانبول انگلیسی 18360 دلار
  دانشگاه اطلس انگلیسی 13500 دلار
  ترکی 10800 دلار
  دانشگاه باهچه شهیر انگلیسی 20000 دلار
  دانشگاه آیدین استانبول انگلیسی 22000 دلار
  ترکی 15000 دلار
  دانشگاه ینی یوزییل ترکی 11200 دلار
  دانشگاه اوکان استانبول انگلیسی 18000 دلار
  ترکی 16000 دلار
  دانشگاه لقمان حکیم ترکی 11250 دلار
  دانشگاه کنت استانبول انگلیسی 13500 دلار
  ترکی 11000 دلار

   

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

  زبان تحصیل در اکثر دانشگاه های دندانپزشکی و پزشکی ترکیه ، ترکی است و تنها چند دانشگاه ترکیه به این برنامه ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهند ؛ لذا همان گونه که بیان شد ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در این دانشگاه ها به نمره 6 آیلتس نیاز دارد ؛ اما در صورتی که بخواهید در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی آموزش ببینید ، ابتدا باید در دوره های زبان ترکی 6 ماهه شرکت کنید.

  اما دقت داشته باشید که یادگیری زبان ترکی ، حتی برای کسانی که تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و نیز پزشکی را به زبان انگلیسی انتخاب می کنند ؛ اهمیت دارد ؛ چرا که برای ارتباط راحت با بیماران و پزشکان و نیز ، تعامل با همکاران در مرحله بالینی دندانپزشکی ، زبان ترکی مورد نیاز خواهد بود.

  فارغ التحصیلی در رشته پزشکی ترکیه

  متقاضیانی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شده اند ، می توانند به کشور های دیگری که شرایط مناسب تری دارند ، برای طبابت مهاجرت کنند ؛ متقاضیانی که از دانشگاه های زیر نظر وزارت بهداشت ایران فارغ التحصیل شده اند نیز می توانند برای کار به ایران بیایند ؛ متقاضیان پس از اخذ مدرک شان باید شرایط اقتصادی و نرخ بیکاری ترکیه را مورد بررسی قرار دهند تا مطلع شوند که ترکیه کشور مناسبی برای کار هست یا خیر ؛ همان طور که گفتیم ،  نرخ بیکاری در ترکیه نزدیک به 14 درصد است که این عدد نشان دهنده نرخ بالای بیکاری در کشور ترکیه می باشد.

  هنگامی که نرخ بیکاری کشوری بالا باشد ، این معنی را می دهد که در آن کشور فرصت های شغلی زیادی وجود ندارد و اکثر افراد بیکار هستند ؛ در نتیجه ، ترکیه کشور مناسبی برای پیدا کردن کار نمی باشد.

  اخذ تخصص پزشکی در ترکیه

  متقاضیانی که قصد دارند تخصص پزشکی خود را در ترکیه دریافت نمایند باید در مرحله اول زبان انگلیسی خوبی داشته باشند و پس از آن باید از دانش بالایی در زمینه علوم پزشکی عمومی برخوردار باشند ؛ پس از دارا بودن این شرایط باید در آزمون های TUS و STS شرکت کرده و نمره قبولی را اخذ نمایند ؛ متقاضیان پس از اخذ نمره قبولی در این دو آزمون می توانند در دوره های اخذ تخصص پزشکی شرکت کنند ؛ این دو آزمون در ماه های آپریل و سپتامبر برگزار شده و پس از 24 ساعت نتیجه آن اعلام می شود.

  متقاضیان اقامت و مهاجرت به ترکیه می توانند برای کسب اطلاعات دقیق تر از قوانین و مقررات تحصیل پزشکی در ترکیه با شماره های موجود در سایت تماس بگیرند و با کارشناسان ما در موسسه مهر آفرین مشورت نمایند ؛ موسسه مهر آفرین یکی از معدود موسساتی است که دارای مجوز رسمی و قانونی مهاجرت می باشد و هزینه های معقول و مناسبی را برای به نتیجه رساندن پرونده مهاجرتی شما اخذ می نماید.

  تحصیل دندانپزشکی و پزشکی بدون آزمون در ترکیه

  کشور ترکیه دارای 183 دانشگاه دولتی و خصوصی است و متقاضیان می توانند با پرداخت هزینه های دانشگاه خصوصی در رشته پزشکی تحصیل نمایند ؛ به طور کلی ، دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه آزمون های ورودی را هر ساله برگزار می کنند که شرایط این آزمون ها را دانشگاه ها تعیین خواهند کرد.

  اما از آن جا که اکثر دانشجویان بین المللی در ترکیه از آزمون ورودی یا همان کنکور رشته پزشکی بسیار ترس دارند که مبادا نتوانند نمره قبولی آزمون را کسب نمایند ؛ لذا ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون می تواند فرصت خوبی برای دانشجویان علاقه مند به رشته های پزشکی و دندانپزشکی باشد ؛ لذا متقاضیان با دارا بودن شرایطی می توانند ، به راحتی بدون آزمون در ترکیه تحصیل نمایند.

  در این راستا ، متقاضیان می توانند برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بدون آزمون در ترکیه ، به دانشگاه های خصوصی در ترکیه مراجعه کنند ؛ دانشگاه هایی مثل دانشگاه کوچ ، دانشگاه سابانچی و دانشگاه بلینکت دانشگاه های خصوصی هستند که رشته پزشکی را ارائه می دهند.

  اگر متقاضی مهاجرت به ترکیه هستید ، برای کسب اطلاعات بیش تر در رابطه با شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بدون آزمون می توانید با کارشناسان ما در موسسه مهرآفرین در تماس باشید.

  بهترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه

  متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور ترکیه باید از برترین دانشگاه های پزشکی در این کشور آگاهی داشته باشند تا پس از فارغ التحصیلی مدرک اخذ شده از اعتبار بالایی برخوردار باشد.

  نام دانشگاه نام دانشگاه
  دانشگاه پزشکی آتاتورک دانشگاه پزشکی باغچه شهر
  دانشگاه پزشکی اژه دانشگاه پزشکی فنی خاورمیانه
  دانشگاه پزشکی آنکارا دانشگاه پزشکی بغازیچی
  دانشگاه پزشکی کوچ دانشگاه پزشکی قاضی
  دانشگاه پزشکی سابانچی دانشگاه پزشکی بیلکنت
  دانشگاه پزشکی حاجت تپه دانشگاه پزشکی استانبول

  متقاضیانی هم که قصد تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران را دارند می توانند در دانشگاه های زیر در ترکیه تحصیل نمایند.

  • دانشگاه 19 ماییس
  • دانشگاه مارمارا
  • دانشگاه اگه در ازمیر
  • دانشگاه آتاتورک در ارزروم
  • دانشگاه 9 ایلول
  • دانشگاه استانبول
  • دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه قاضی
  • دانشگاه کاتیب چلبی در ازمیر

  دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران عبارت است از:

  • دانشگاه باشکنت در آنکارا
  • دانشگاه کوچ در استانبول
  • دانشگاه آجی بادم در استانبول
  • دانشگاه یدی تپه در استانبول
  • دانشگاه باهچه شهیر در استانبول

  جهت مشاوره تخصصی در رابطه با تحصیل دندانپزشکی می توانید به صورت حضوری به شعب ما در تهران و شیراز مراجعه نمایید ؛ همچنین می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

  بورس پزشکی ترکیه

  دانشگاه های پزشکی موجود در کشور ترکیه ، بی شک یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل هستند ؛ زیرا علاوه بر رتبه جهانی بالایی که دارند ، بورسیه های تحصیلی مناسبی را هم در اختیار دانشجویان قرار می دهند ؛ بورسیه های پزشکی در ترکیه یکی از بهترین مزیت ها برای دانشجویان است تا بتوانند در بهترین دانشگاه های ترکیه بدون پرداخت هزینه ای تحصیل نمایند.

  اکثر دانشجویان بین المللی هم ، به دنبال کم کردن هزینه های تحصیل و زندگی شان در این کشور هستند ؛ لذا این دانشجویان از طریق تحصیل رایگان در ترکیه یا همان اخذ بورسیه پزشکی می توانند به راحتی در این کشور تحصیل نمایند.

  لازم به ذکر است که بگوییم ، این بورسیه های پزشکی تا 90 درصد از شهریه دانشجویان را تامین می کنند ؛ علاوه بر این ، این بورسیه ها هزینه های خوابگاه دانشجویان را نیز تامین خواهند کرد ؛ البته برخی از آنها هزینه های سفر دانشجویان خارجی را نیز حمایت می کنند ؛ متقاضیانی که واجد شرایط اخذ بورسیه پزشکی هستند ، می توانند نسبت به اخذ این نوع بورسیه اقدام نمایند.

  انواع بورسیه پزشکی در ترکیه

  بورسیه های پزشکی در ترکیه را می توان به دو دسته تقسیم کرد که عبارتند از:

  • بورسیه دولت ترکیه 2020
  • برنامه بورسیه علوم پزشکی ابن سینا
  • بورسیه پزشکی ترکیه بورسلاری
  • بورسیه علوم پزشکی

  متقاضیانی که تاریخ تولدشان بعد از 1997 میلادی می باشد ، می توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیل پزشکی در مقطع کارشناسی  اقدام کنند ؛ علاوه بر این ، متقاضیانی که تاریخ تولدشان از 1988 به بعد می باشد ، جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توانند بورسیه اخذ نمایند ؛ به طور کلی ، متقاضیان جهت اخذ بورسیه پزشکی باید شرایطی را دارا باشند ، مانند معدل بالا در مقطع دیپلم ، کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه و قبولی در آزمون بین المللی و CGPA.

  بورسیه دولت ترکیه 2023

  این نوع بورسیه مختص به دانشجویانی است که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را دارا هستند ؛ این نوع بورسیه هزینه های تحصیلی دانشجویان را مانند شهریه دانشگاه به صورت کامل پوشش می دهد ؛ بودجه مالی این نوع بورسیه به صورت ماهانه 700 تا 950  لیر می باشد ؛ متقاضیان واجد شرایط می توانند نسبت به اخذ این نوع بورسیه اقدامات لازم را انجام دهند ؛ همچنین می توانند با مشاوره های تخصصی موسسه ما ، با توجه به شرایطی که دارا هستند ، بورسیه مورد نظرشان را دریافت نمایند.

  برنامه بورسیه علوم پزشکی ابن سینا

  متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه می توانند جهت تحصیل در مقطع کارشناسی از این نوع بورسیه بهره مند شوند آ برنامه بورسیه علوم پزشکی ابن سینا ، متقاضیان را به صورت کامل تحت پوشش خود قرار می دهد و تمامی هزینه های تحصیلی شان را تامین می کند ؛ علاوه بر این ،  بورسیه ابن سینا تمامی هزینه های زندگی و هزینه هایی که مربوط به آموزش زبان ترکی در این کشور است را به مدت 12 ماه تحت حمایت خود قرار می دهد ؛ بودجه مالی این نوع بورسیه 50400 لیر در سال است ؛ متقاضیان واجد شرایط می توانند نسبت به اخذ این نوع بورسیه اقدامات لازم را انجام دهند.

  بورسیه علوم پزشکی ابن سینا ، رشته های تحصیلی خاصی را در دانشگاه های دولتی در ترکیه تحت پوشش خود قرار داده است ؛ این رشته های تحصیلی عبارت اند از:

  • رشته پزشکی
  • رشته دندانپزشکی
  • رشته پرستاری
  • رشته دامپزشکی
  • رشته داروسازی

  بورسیه پزشکی ترکیه بورسلاری

  این نوع بورسیه به صورت فول فاند است و تمامی دانشجویان پزشکی می توانند از آن استفاده نمایند ؛ بورسیه بورسلاری ترکیه را دولت این کشور برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است ؛ زیرا ترکیه را برای تحصیل پزشکی انتخاب کرده اند ؛ متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه می توانند در تمامی مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا از این نوع بورسیه استفاده نمایند ؛ بورسیه پزشکی بورسلاری تمامی هزینه های دانشجویان پزشکی را تحت حمایت قرار می دهد و به صورت ماهانه مبلغی را به عنوان مستمری به آن ها اعطا می کند.

  این مستمری ها با توجه به مقطع تحصیلی دانشجویان مبالغ متفاوتی است ؛ دانشجویانی که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند ماهانه حداقل 800 لیر ، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ماهانه حداقل 1100 لیر و دانشجویان مقطع دکترا ماهانه حداقل 1600 لیر را به عنوان مستمری دریافت خواهند کرد ؛ همچنین تمامی هزینه های اجاره خانه و هزینه های سفر دانشجویان را نیز این بورسیه تحت پوشش خود قرار می دهد.

  متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بورسیه پزشکی این کشور با مشاوران ما در موسسه در تماس باشند.

  بورسیه علوم پزشکی

  متقاضیانی که قصد دارند به صورت تخصصی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کنند ، می توانند بورسیه علوم پزشکی ترکیه را دریافت نمایند ؛ این نوع بورسیه در تمامی مقاطع قابل استفاده است ؛ اما تنها به دانشجویان کشور های آسیای جنوبی ، منطقه دریای سیاه ، خاورمیانه ، آسیای مرکزی ، بالکان و… تعلق می گیرد ؛ این نوع بورسیه پزشکی ترکیه ، تمامی هزینه های تحصیلی متقاضیان را تحت پوشش قرار می دهد ؛ علاوه بر این ، هزینه های خوابگاه ، بیمه سلامت و هزینه های سفر متقاضیان نیز تامین خواهد کرد ؛ شرایط لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی علوم پزشکی ترکیه عبارت است از:

  • متقاضیان جهت اخذ این نوع بورسیه باید عضو یکی از کشور های ذکر شده باشند.
  • متقاضیان باید دارای مدرک زبان ترکی باشند و تسلط کامل به این زبان را داشته باشند.
  • متقاضیان باید بتوانند در آزمون ورودی دانشگاه ها نمره قبولی را کسب نمایند.
  • متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند باید مدرک کارشناسی شان را ارائه دهند.
  • متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید تاریخ تولدشان از سال 1991 به بعد باشد.
  • متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز باید تاریخ تولدشان از 1982 به بعد باشد.
  • متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا نیز تاریخ تولدشان باید 1977 به بعد باشد.

  به طور کلی ، متقاضیان اخذ بورسیه پزشکی ترکیه باید اطلاعات جامعی را از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی این کشور داشته باشند ؛ به همین منظور ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که جهت آگاهی بیشتر و تشکیل پرونده مهاجرتی با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با مشاوران ما مشورت نمایید.

  درآمد پزشکان در ترکیه چقدر است؟

  میانگین حقوق پزشکان در ترکیه می تواند بین 10000 TRY تا 14765 TRY متغیر باشد که این مبلغ تقریبا معادل 670 دلار تا 950 دلار در ماه خواهد بود.

  به طور کلی می توان گفت که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه فرصتی عالی برای اخذ مدارکی معتبر است ؛ دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه با رویکرد ارائه آموزشی با کیفیت و بهره از اساتید معتبر بین المللی و نیز استفاده از تجهیزات آموزشی نوین توانسته هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی را جذب کند ؛ تحصیل پزشکی در ترکیه برای ایرانیان علاقمند نیز از مزایای زیادی برخوردار است ؛ اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و یا پزشکی در این کشور را دارید ، کارشناسان موسسه مهاجرتی مهرآفرین راهنمایی های لازم را به شما ارائه خواهند داد.

  4 دیدگاه
  1. علی هاشمی نوشته:

   سلام اگر معدل کتبی مدرسه ۱۶ باشد آیا میشه در دانشگاه های ترکیه پزشکی قبول شد

   1. لیندا وفایی نوشته:

    با سلام و احترام
    هر دانشگاه در ترکیه شرایط مربوط به خود را دارد. بهتر است در ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

  2. کیمیا نوشته:

   حداقل نمره برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی و دارو چقدر است؟

   1. پیمان نوشته:

    سلام به صورت کلی نمره معدل شما باید بالای 18 باشد اما این که کدام دانشگاه و در کدام کشور انتخاب شما باشد، مسئله ای مهم و تعیین کننده خواهد بود.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  ممکن است شما دوست داشته باشید