تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

یکی از روش های مهاجرت به کشور ایتالیا، از طریق تحصیل می باشد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی که یکی از محبوب ترین رشته ها در جهان است، متقاضیان زیادی در کشور ایتالیا دارد. علاوه بر آن متقاضیان زیادی هم قصد مهاجرت به ایتالیا و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را در این کشور دارند. در این مقاله از موسسه مهرآفرین به بررسی تمام جزئیات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا خواهیم پرداخت.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  به طور کلی، تحصیل پزشکی در کشور هایی مثل استرالیا، فرانسه و… هزینه های بسیار بالایی دارد و اکثر متقاضیان مهاجرت نمی توانند هزینه های بالای دانشگاه های آن را پرداخت نمایند؛ اما کشور ایتالیا به علت هزینه های پایین و مقرون به صرفه ای که برای تحصیل دندانپزشکی و پزشکی قرار داده است، نظر متقاضیان زیادی را به  خود جلب کرده است.

  کارشناسان ما در موسسه مهرآفرین ، جهت پاسخگویی به سوالات متقاضیان در رابطه با تحصیل پزشکی در ایتالیا این مقاله را تدوین کرده اند. شما عزیزان می توانید با مطالعه این مقاله پاسخ تمامی سوالات خود را در زمینه، مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا، شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا، هزینه تحصیل پزشکی، دانشگاه پزشکی ایتالیا و… به دست آورید. چنانچه پس از مطالعه این مقاله سوالات دیگری ذهن تان را مشغول کرد، می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

  کارشناسان ما در موسسه، با علم و تجربه بالایی که دارند، می توانند بهترین مشاوره را در زمینه مهاجرت تحصیلی به شما عزیزان بدهند. علاوه بر این بهترین و آسان ترین روش اخذ ویزا و اقامت را پیش روی شما می گذارند، تا شما بتوانید به راحتی به کشور مورد نظر خود مهاجرت نمایید. علاوه بر مشاوره های تخصصی، شما می توانید پرونده مهاجرتی خود را به وکلا درجه یک و با سابقه ما بسپارید تا تمامی کار های حقیقی و حقوقی شما را به درستی و در سریع ترین زمان انجام دهند.

  رشته پزشکی در ایتالیا

  تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور کمی مشکل می باشد؛ چرا که رشته پزشکی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا نزدیک به 6 سال است که دانشجو پس از آن باید در دوره های آموزشی کلینیکال شرکت نماید. این دوره های آموزشی حداقل 6 ماه است که دانشجو پس از گذراندن آن می تواند اقدام به اخذ مجوز های پزشکی خود نماید. متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا باید در آزمون ورودی IMAT یا International Medical Admission Test شرکت نمایند و پس از کسب نمره قبولی متقاضی می تواند پذیرش تحصیلی خود را دریافت نماید.

  رشته پزشکی در ایتالیا

  این آزمون در ایتالیا سالی یک بار برگزار می شود و هر ساله ظرفیت مشخصی را برای دانشجویان خارجی در نظر می گیرد. متقاضیان می توانند رشته پزشکی را به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تحصیل نمایند. البته لازم به ذکر است که بگوییم، شرط ورود به هر دوره نیازمند پذیرش در آزمون ورودی است. متقاضیانی که موفق به قبولی در آزمون ورودی شده اند برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 را دارا باشند. علاوه بر آن برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی باید برنامه های انگلیسی آیلتس آکادمیک 6 را دارا باشند. البته رقابت بین دانشجویانی که به زبان انگلیسی آزمون می دهند بسیار سخت تر است.

  لازم به ذکر است که بگوییم، متقاضیان خارجی می توانند آزمون imat ایتالیا را به زبان انگلیسی و آزمون آلفا را به زبان ایتالیایی بدهند. البته برخی از شرایط آزمون ممکن است متفاوت باشد؛ اما موارد آن یکسان است. نکته حائز اهمیت اینجاست که دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی در کشور های اروپایی بهتر است مدرک زبان رسمی آن کشور را دارا باشند؛ چرا که پذیرش در دانشگاه های آن راحت تر است.

  شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و آزمون IMAT در ایتالیا

  آزمون آیمت ایتالیا دارای 60 سوال است که متقاضیان باید به آن 60 سوال در مدت زمان 100 دقیقه پاسخ دهند. سوالات آزمون آیمت دارای 4 بخش است که عبارت است از:

  • ریاضی و فیزیک: تعداد سوال 8
  • شیمی: تعداد سوال 12
  • زیست: تعداد سوال 18
  • اطلاعات عمومی: تعداد سوال 12
  • تست هوش: تعداد سوال 10

  متقاضیان برای اخذ پذیرش باید نمره قبولی در این آزمون را کسب نمایند. نمره کل در این آزمون 90 می باشد که متقاضیان برای پذیرش در رشته های جراحی یا پیراپزشکی باید حداقل نمره 20 را در این آزمون کسب نمایند. متقاضیان باید بدانند که پاسخ درست به هر سوال این آزمون 1.5 نمره دارد و پاسخ اشتباه در این آزمون 0.4- نمره دارد. لازم به ذکر است که بگوییم، هزینه شرکت در آزمون ورودی IMAT حداقل 130 یورو می باشد. متقاضیان خارجی می توانند این آزمون را در کشور های دیگری مثل ترکیه، امارات، آذربایجان و 35 کشور دیگر در جهان نیز بدهند. آزمون ورودی IMAT برای تحصیل در رشته های ژنتیک، بیوکمیستری، بیولوژی و… نیز می باشد.

  به طور کلی، دوره پزشکی در کشور ایتالیا شامل 360 واحد درسی و عملی می باشد که برخی از دروس مانند علوم زیست پزشکی 1 و 2، پروژه اختیاری، اولین کمک و پرستاری و… است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه های تحصیل و هزینه های اخذ ویزا می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

  مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

  مهاجرت از طریق تحصیل پزشکی در ایتالیا مزایای زیادی دارد مانند هزینه های پایین تحصیل، اعتبار بالای مدرک تحصیلی، استفاده از بورسیه های تحصیلی، کیفیت آموزشی بالا و… . متقاضیان پس از اخذ مدرک تحصیلی و مجوز های پزشکی مورد نیاز باید نسبت به اخذ ویزا Permesso di Soggiorno اقدام نمایند. این نوع ویزا به دانشجویان 6 الی 12 ماه فرصت کاریابی می دهد. متقاضیان می توانند در این بازه زمانی کار مناسبی را در ایتالیا پیدا کنند و اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

  هزینه های تحصیل پزشکی در ایتالیا

  همان طور که گفتیم، هزینه ثبت نام در آزمون  IMATدر سال 2021 حداقل 130 یورو است که در صورت عدم پذیرش دانشجو این هزینه به وی باز نمی گردد. شهریه دانشگاه های پزشکی در ایتالیا حداقل 500 یورو تا 7000 یورو می باشد. این تفاوت هزینه بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر دانشجویان دارد. دانشجویانی که در شهر های رم، میلان و بولونیا تحصیل می کنند، هزینه های بیشتری را می دهند. هزینه های زندگی در شهر های پیزا، پادوا و تورین بسیار پایین تر می باشد. به طور کلی، شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا حداقل 1200 یورو در سال است که برای دانشجویان هزینه معقول و مقرون به صرفه ای می باشد.

  شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوص ایتالیا نیز حداقل 15000 یورو در سال است که نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار مناسب می باشد. علاوه بر هزینه های تحصیلی، متقاضیان باید به هزینه های زندگی در این کشور نیز توجه داشته باشند. هزینه زندگی در کشور ایتالیا به نوع و سبک زندگی افراد بستگی دارد؛ اما به طور کلی، هزینه زندگی در ایتالیا نزدیک به 600 یورو در ماه است.

  بورسیه های تحصیل پزشکی در ایتالیا

  همان طور که گفتیم، هزینه های زندگی و تحصیل پزشکی در ایتالیا بسیار پایین و مقرون به صرفه است؛ اما با این حال باز هم افراد نخبه ای هستند که از شرایط مالی مناسبی برخوردار نمی باشند و نیاز به حمایت مالی دارند. کشور ایتالیا برای دانشجویان نخبه و با استعداد بورسیه تحصیلی پزشکی ارائه کرده است که با رعایت شرایط آن دانشجویان می توانند نسبت به اخذ آن اقدام نمایند.

  بورسیه های دولتی و منطقه ای DSU و MACI و بورسیه بولونیا اسکالر شیپ از جمله بورسیه هایی هستند که متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا می توانند از آن استفاده نمایند.

  بورسیه های تحصیل پزشکی در ایتالیا

  دانشگاه های پزشکی در ایتالیا

  دانشجویانی که قصد مهاجرت به کشور ایتالیا را دارند، باید با دانشگاه پزشکی ایتالیا آشنایی داشته باشند. متقاضیان می توانند در اکثر دانشگاه های دولتی و خصوصی ایتالیا به تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. البته شرط پذیرش در این دانشگاه ها، قبولی در آزمون آیمت ایتالیا است. برخی از دانشگاه های ایتالیا نیز شرایط خاصی را برای پذیرش قرار داده اند و ملاک شان آزمون ورودی آیمت نیست. مهم ترین دانشگاه های کشور ایتالیا که باید با قبولی در آزمون ورودی پذیرش آنها را اخذ کرد عبارت است از:

  • دانشگاه Bari
  • دانشگاهBologna
  • دانشگاه Milan
  • دانشگاه Padua
  • دانشگاه Pavia
  • دانشگاه Turin
  • دانشگاه Messina
  • دانشگاه Siena

  مدارک لازم جهت اخذ ویزا تحصیلی ایتالیا

  متقاضیان پس از قبولی در آزمون ورودی باید ویزا تحصیلی ایتالیا را دریافت کنند. جهت اخذ ویزا تحصیلی متقاضیان باید مدارک زیر را به سفارت ارائه دهند:

  1. ارائه پاسپورت
  2. ارائه مدرک زبان آیلتس 6
  3. ارائه نامه ارزشیابی تحصیلی سفارت ایتالیا
  4. ارائه ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
  5. ارائه پاسپورت
  6. ارائه نامه تمکن مالی
  7. پرداخت مبلغ 50 یورو به عنوان هزینه بررسی مدارک تحصیلی
  8. ارائه پرینت حساب بانکی 3 ماهه حامی مالی متقاضی
  9. ارائه عکس پاسپورتی
  10. ارائه دو نسخه از پذیرش دانشگاه
  11. ارائه فرم پر شده درخواست روادید

  به طور کلی، تحصیل پزشکی در ایتالیا به مشاوره تخصصی با افرادی که تجربه زیادی در این زمینه دارند، نیاز دارد؛ چرا که مهاجرت تصمیم بزرگی است و مستقیما بر روی سرنوشت شما تاثیر می گذارد. در نتیجه بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعات مناسبی را در رابطه با این کشور به دست آورید. مشاوران و کارشناسان موسسه مهرآفرین، با مجوز رسمی و قانونی تمامی خدمات مهاجرت، اخذ اقامت و اخذ ویزا را ارائه می دهند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. به علاوه می توانید به شعبات ما در تهران و شیراز مراجعه کنید.

  سوالات متداول

  متقاضیان حداقل باید به مدت 4 سال در یان رشته تحصیل نمایند.

  بله متقاضیان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در آزمون ورودی IMAT شرکت کرده و نمره قبلی در این آزمون را کسب نمایند.

  تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون آزمون، امکان پذیر است. این در شرایطی است که برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور دانشجویان پزشکی را بدون آزمون می پذیرد. البته شهریه این دانشگاه ها بسیار بالا می باشد.

  خیر متقاضاین بین المللی می توانند در 35 مرکز اموزشی در سراسر جهان این آزمون را بدهند و با کسب نمره قبولی نسبت به اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهند.

  بله اخذ بورسیه تحصیلی برای تمامی دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. لازم به ذکر است که بگوییم، رشته تحصیلی در اخذ بورسیه تاثیری ندارد.

  هزینه تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه های دولتی نزدیک به 5000 یورو و تحصیل در دانشگاه های خصوصی نزدیک به 15.000 یورو در سال می باشد.

  بله متقاضیان با شرایط تحصیلی خود می توانند کار پاره وقتی را در ایتالیا پیدا کنند.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  ممکن است شما دوست داشته باشید