تحصیل پزشکی در ایتالیا

اگر به هر دلیلی فرصت مطالعه این مقاله را ندارید؛ میتوانید با کارشناسان ما در امور مهاجرت تماس بگیرید و یا فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  یکی از روش های مهاجرت به کشور ایتالیا، از طریق تحصیل می باشد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی که یکی از محبوب ترین رشته ها در جهان است، متقاضیان زیادی در کشور ایتالیا دارد. علاوه بر آن متقاضیان زیادی هم قصد مهاجرت به ایتالیا و تحصیل پزشکی در ایتالیا دارند. در این مقاله از موسسه مهرآفرین به بررسی تمام جزئیات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا خواهیم پرداخت.

  به طور کلی، تحصیل پزشکی در کشور هایی مثل استرالیا، فرانسه و… هزینه های بسیار بالایی دارد و اکثر متقاضیان مهاجرت نمی توانند هزینه های بالای دانشگاه های آن را پرداخت نمایند؛ اما کشور ایتالیا به علت هزینه های پایین و مقرون به صرفه ای که برای تحصیل دندانپزشکی و پزشکی قرار داده است، نظر متقاضیان زیادی را به  خود جلب کرده است.

  کارشناسان ما در موسسه مهرآفرین ، جهت پاسخگویی به سوالات متقاضیان در رابطه با تحصیل پزشکی در ایتالیا این مقاله را تدوین کرده اند. شما عزیزان می توانید با مطالعه این مقاله پاسخ تمامی سوالات خود را در زمینه، مدت زمان ، شرایط و  هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا، دانشگاه پزشکی ایتالیا و… به دست آورید. چنانچه پس از مطالعه این مقاله سوالات دیگری ذهن تان را مشغول کرد، می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

  کارشناسان ما در موسسه، با علم و تجربه بالایی که دارند، می توانند بهترین مشاوره را در زمینه مهاجرت تحصیلی به شما عزیزان بدهند. علاوه بر این بهترین و آسان ترین روش اخذ ویزا و اقامت را پیش روی شما می گذارند، تا شما بتوانید به راحتی به کشور مورد نظر خود مهاجرت نمایید.

  علاوه بر مشاوره های تخصصی، شما می توانید پرونده مهاجرتی خود را به وکلا درجه یک و با سابقه ما بسپارید تا تمامی کار های حقیقی و حقوقی شما را به درستی و در سریع ترین زمان انجام دهند.

  مقالات پیشنهادی:

  مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

  وکیل مهاجرت به ایتالیا

  مهاجرت به ایتالیا

  تحصیل در ایتالیا

  مهاجرت کاری به ایتالیا

  رشته پزشکی در ایتالیا

  تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور کمی مشکل می باشد؛ چرا که رشته پزشکی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا نزدیک به 6 سال است که دانشجو پس از آن باید در دوره های آموزشی کلینیکال شرکت نماید.

  این دوره های آموزشی حداقل 6 ماه است که دانشجو پس از گذراندن آن می تواند اقدام به اخذ مجوز های پزشکی خود نماید. متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا باید در آزمون ورودی IMAT یا International Medical Admission Test شرکت نمایند و پس از کسب نمره قبولی متقاضی می تواند پذیرش تحصیلی خود را دریافت نماید.

  رشته پزشکی در ایتالیا چه شرایطی دارد؟

  آزمون متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا سالی یک بار برگزار می شود و هر ساله ظرفیت مشخصی را برای دانشجویان خارجی در نظر می گیرد. متقاضیان می توانند رشته پزشکی را به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تحصیل نمایند. البته لازم به ذکر است که بگوییم، شرط ورود به هر دوره نیازمند پذیرش در آزمون ورودی است.

  متقاضیانی که موفق به قبولی در آزمون ورودی شده اند برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 را دارا باشند. علاوه بر آن برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی باید برنامه های انگلیسی آیلتس آکادمیک 6 را دارا باشند. البته رقابت بین دانشجویانی که به زبان انگلیسی آزمون می دهند بسیار سخت تر است.

  لازم به ذکر است که بگوییم، متقاضیان خارجی می توانند آزمون imat ایتالیا را به زبان انگلیسی و آزمون آلفا را به زبان ایتالیایی بدهند. البته برخی از شرایط آزمون ممکن است متفاوت باشد؛ اما موارد آن یکسان است. نکته حائز اهمیت اینجاست که دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی در کشور های اروپایی بهتر است مدرک زبان رسمی آن کشور را دارا باشند؛ چرا که پذیرش در دانشگاه های آن راحت تر است.

  شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و آزمون IMAT در ایتالیا

  آزمون آیمت ایتالیا دارای 60 سوال است که متقاضیان باید به آن 60 سوال در مدت زمان 100 دقیقه پاسخ دهند. سوالات آزمون آیمت دارای 4 بخش است که عبارت است از:

  • ریاضی و فیزیک: تعداد سوال 8
  • شیمی: تعداد سوال 12
  • زیست: تعداد سوال 18
  • اطلاعات عمومی: تعداد سوال 12
  • تست هوش: تعداد سوال 10

  متقاضیان تحصیل پزشکی ایتالیا برای اخذ پذیرش باید نمره قبولی در این آزمون را کسب نمایند. نمره کل در این آزمون 90 می باشد که متقاضیان برای پذیرش در رشته های جراحی یا پیراپزشکی باید حداقل نمره 20 را در این آزمون کسب نمایند. متقاضیان باید بدانند که پاسخ درست به هر سوال این آزمون 1.5 نمره دارد و پاسخ اشتباه در این آزمون 0.4- نمره دارد.

  لازم به ذکر است که بگوییم، هزینه شرکت در آزمون ورودی IMAT حداقل 130 یورو می باشد. متقاضیان خارجی می توانند این آزمون را در کشور های دیگری مثل ترکیه، امارات، آذربایجان و 35 کشور دیگر در جهان نیز بدهند. آزمون ورودی IMAT برای تحصیل در رشته های ژنتیک، بیوکمیستری، بیولوژی و… نیز می باشد.

  به طور کلی، دوره پزشکی در کشور ایتالیا شامل 360 واحد درسی و عملی می باشد که برخی از دروس مانند علوم زیست پزشکی 1 و 2، پروژه اختیاری، اولین کمک و پرستاری و… است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه های تحصیل و هزینه های اخذ ویزا می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

  مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

  مهاجرت از طریق تحصیل پزشکی در ایتالیا مزایای زیادی دارد مانند هزینه های پایین تحصیل، اعتبار بالای مدرک تحصیلی، استفاده از بورسیه های تحصیلی، کیفیت آموزشی بالا و… . متقاضیان پس از اخذ مدرک تحصیلی و مجوز های پزشکی مورد نیاز باید نسبت به اخذ ویزا Permesso di Soggiorno اقدام نمایند. این نوع ویزا به دانشجویان 6 الی 12 ماه فرصت کاریابی می دهد. متقاضیان می توانند در این بازه زمانی کار مناسبی را در ایتالیا پیدا کنند و اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

  هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

  همان طور که گفتیم، هزینه ثبت نام در آزمون  IMATدر سال 2021 حداقل 130 یورو است که در صورت عدم پذیرش دانشجو این هزینه به وی باز نمی گردد. شهریه دانشگاه های پزشکی در ایتالیا حداقل 500 یورو تا 7000 یورو می باشد. این تفاوت هزینه بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر دانشجویان دارد.

  دانشجویانی که در شهر های رم، میلان و بولونیا تحصیل می کنند، هزینه های بیشتری را می دهند. هزینه های زندگی در شهر های پیزا، پادوا و تورین بسیار پایین تر می باشد. به طور کلی، شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا حداقل 1200 یورو در سال است که برای دانشجویان هزینه معقول و مقرون به صرفه ای می باشد.

  شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز حداقل 15000 یورو در سال است که نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار مناسب می باشد. علاوه بر هزینه های تحصیلی، متقاضیان باید به هزینه های زندگی در این کشور نیز توجه داشته باشند. هزینه زندگی در کشور ایتالیا به نوع و سبک زندگی افراد بستگی دارد؛ اما به طور کلی، هزینه زندگی در ایتالیا نزدیک به 600 یورو در ماه است.

  نام دانشگاه مکان زبان آموزش
  دانشگاه بولونیا🎓 بولونیا ایتالیایی یا انگلیسی
  دانشگاه پادوا👩🏽‍🎓 پادوا ایتالیایی یا انگلیسی
  دانشگاه میلان🧑🏽‍🎓 میلان ایتالیایی یا انگلیسی
  دانشگاه روم تور ورگاتا👩🏽‍🏫 رم ایتالیایی یا انگلیسی
  دانشگاه ساپینزا رم👨🏽‍🏫 رم ایتالیایی
  دانشگاه فدریکو II ناپل📚 ناپل ایتالیایی
  دانشگاه پاویا🎓 پاویا ایتالیایی یا انگلیسی
  دانشگاه تورینو📖 تورین ایتالیایی یا انگلیسی
  دانشگاه فلورانس📓 فلورانس ایتالیایی یا انگلیسی
  دانشگاه جنوا📘 جنوا ایتالیایی یا انگلیسی

  تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

  در ایتالیا، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در دانشگاه‌های عمومی به صورت رایگان تحصیل کنند، اما باید توجه داشته باشید که برای پذیرش در دوره پزشکی، شرایط سخت و سنگینی وجود دارد و تنها دانشجویان با نمرات بسیار بالا قادر به پذیرش هستند.

  علاوه بر این، دانشجویان بین‌المللی باید تنها یکبار شهریه را پرداخت کنند، در حالی که دانشجویان ایتالیایی هر ساله مجبور به پرداخت شهریه هستند.

  همچنین، برای تحصیل در دانشگاه‌های عمومی ایتالیا، دانشجویان بین‌المللی باید زبان ایتالیایی را بلد باشند و باید آزمونی به نام CILS را قبل از ورود به دانشگاه گذرانده باشند.

  شرط معدل برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

  سوابق تحصیلی شما برای پذیرش پزشکی در دانشگاه های ایتالیا از اهمیت بالایی برخوردار است؛ با توجه به رقابتی بودن شرایط سعی نمایید که معدل پایین تر از 16 نباشد.

  دریافت بورسیه پزشکی ایتالیا چه شرایطی دارد؟

  در ایتالیا، بورس‌های پزشکی به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند: بورس‌های دولتی و بورس‌های خصوصی.

  بورس‌های دولتی، تحت حمایت وزارت بهداشت ایتالیا قرار دارند. این بورس‌ها برای کمک به دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در تامین هزینه‌های تحصیلی و زندگی ایجاد شده‌اند. این بورس‌ها در سطوح مختلفی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های مختلف ایتالیا ارائه می‌شوند.

  بورس‌های خصوصی نیز توسط شرکت‌ها، موسسات و سازمان‌های خصوصی ارائه می‌شوند. این بورس‌ها به صورت تخصصی برای پژوهش‌های پزشکی و درمانی، آموزش پزشکی و حتی تحصیل در خارج از کشور ارائه می‌شوند.

  همان طور که گفتیم، هزینه های زندگی و تحصیل پزشکی در ایتالیا بسیار پایین و مقرون به صرفه است؛ اما با این حال باز هم افراد نخبه ای هستند که از شرایط مالی مناسبی برخوردار نمی باشند و نیاز به حمایت مالی دارند. کشور ایتالیا برای دانشجویان نخبه و با استعداد بورسیه تحصیلی پزشکی ارائه کرده است که با رعایت شرایط آن دانشجویان می توانند نسبت به اخذ آن اقدام نمایند.

  بورسیه های دولتی و منطقه ای DSU و MACI و بورسیه بولونیا اسکالر شیپ از جمله بورسیه هایی هستند که متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا می توانند از آن استفاده نمایند.

  بورسیه های تحصیل پزشکی در ایتالیا چه شرایطی دارند.

  دانشگاه های پزشکی در ایتالیا

  دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارند، باید با دانشگاه های پزشکی این کشور آشنایی داشته باشند. متقاضیان می توانند در اکثر دانشگاه های دولتی و خصوصی ایتالیا به تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. البته شرط پذیرش در این دانشگاه ها، قبولی در آزمون آیمت ایتالیا است. برخی از دانشگاه های ایتالیا نیز شرایط خاصی را برای پذیرش قرار داده اند و ملاک شان آزمون ورودی آیمت نیست. مهم ترین دانشگاه های کشور ایتالیا که باید با قبولی در آزمون ورودی پذیرش آنها را اخذ کرد عبارت است از:

  • دانشگاه Bari
  • دانشگاهBologna
  • دانشگاه Milan
  • دانشگاه Padua
  • دانشگاه Pavia
  • دانشگاه Turin
  • دانشگاه Messina
  • دانشگاه Siena

  تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

  در ایتالیا، چندین دانشگاه تحصیلات عالی پزشکی وجود دارد که دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی را ارائه می دهند. برخی از دانشگاه‌های معروف به شرح زیر هستند:

  1. دانشگاه تورینو (University of Turin): دوره های تحصیلی پزشکی در این دانشگاه به صورت کاملاً به زبان انگلیسی ارائه می شود.
  2. دانشگاه پادووا(Padua University): دوره های تحصیلی پزشکی در این دانشگاه به صورت ترکیبی از زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می شود.
  3. دانشگاه پیمونته اورینتاله (Eastern Piedmont University): در این دانشگاه، دوره های تحصیلی پزشکی به زبان انگلیسی در دو مقطع دکتری و مدرک دولتی ارائه می شود.
  4. دانشگاه بولونیا (University of Bologna): در این دانشگاه، برنامه های تحصیلی پزشکی به صورت کاملاً به زبان انگلیسی در مقطع دکتری ارائه می شود.

  لازم به ذکر است که هر دانشگاه دارای شرایط و محدودیت‌های خاص خود برای پذیرش دانشجویان خارجی است.

  تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

  برخی از دانشگاه های تحصیل پزشکی در ایتالیا که دوره های تحصیلی به زبان ایتالیایی ارائه می‌دهند عبارتند از:

  1. دانشگاه لا ساپینزا در رم (La Sapienza University of Rome)
  2. دانشگاه فدریکو II در ناپلی (Federico II University of Naples)
  3. دانشگاه بولونیا (University of Bologna)
  4. دانشگاه پادووا (University of Padua)
  5. دانشگاه جنوا (University of Genoa)
  6. دانشگاه پیزا (University of Pisa)
  7. دانشگاه فلورانس (University of Florence)
  8. دانشگاه تورینو (University of Turin)
  9. دانشگاه میلان (University of Milan)
  10. دانشگاه سیاکوزا (University of Catania)

  این دانشگاه‌ها چندین دوره تحصیلی در حوزه پزشکی و مشابه ارائه می‌کنند، از جمله کارشناسی ارشد، دکتری و برخی برنامه‌های تخصصی.

  مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا

  مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی در ایتالیا حدود 6 سال است، به همراه یک دوره آموزشی تخصصی به مدت سه تا پنج سال به عنوان یک پزشک تخصصی (specialista) که بسته به تخصص انتخاب شده ممکن است مدت زمان آن بیشتر یا کمتر باشد.

  بعد از اتمام دوره تخصصی، فارغ التحصیلان می‌توانند در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی کار کنند و یا به عنوان پزشک خصوصی فعالیت کنند.

  همچنین، برخی از فارغ التحصیلان می‌توانند با ادامه تحصیل در دوره دکترای تخصصی (dottorato di ricerca) به عنوان پژوهشگر و استاد دانشگاه فعالیت کنند.

  مدارک لازم جهت اخذ ویزا تحصیلی ایتالیا

  متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا پس از قبولی در آزمون ورودی باید ویزا دریافت کنند. جهت اخذ ویزا تحصیلی متقاضیان باید مدارک زیر را به سفارت ارائه دهند:

  1. ارائه پاسپورت
  2. ارائه مدرک زبان آیلتس 6
  3. ارائه نامه ارزشیابی تحصیلی سفارت ایتالیا
  4. ارائه ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
  5. ارائه پاسپورت
  6. ارائه نامه تمکن مالی
  7. پرداخت مبلغ 50 یورو به عنوان هزینه بررسی مدارک تحصیلی
  8. ارائه پرینت حساب بانکی 3 ماهه حامی مالی متقاضی
  9. ارائه عکس پاسپورتی
  10. ارائه دو نسخه از پذیرش دانشگاه
  11. ارائه فرم پر شده درخواست روادید

  به طور کلی، تحصیل پزشکی در ایتالیا به مشاوره تخصصی با افرادی که تجربه زیادی در این زمینه دارند، نیاز دارد؛ چرا که مهاجرت تصمیم بزرگی است و مستقیما بر روی سرنوشت شما تاثیر می گذارد. در نتیجه بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعات مناسبی را در رابطه با این کشور به دست آورید.

  مشاوران و کارشناسان موسسه مهرآفرین، با مجوز رسمی و قانونی تمامی خدمات مهاجرت، اخذ اقامت و اخذ ویزا را ارائه می دهند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. به علاوه می توانید به شعبات ما در تهران و شیراز مراجعه کنید.

  source:italymedicalschools

  سوالات متداول

  متقاضیان حداقل باید به مدت 4 سال در یان رشته تحصیل نمایند.

  بله متقاضیان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در آزمون ورودی IMAT شرکت کرده و نمره قبلی در این آزمون را کسب نمایند.

  تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون آزمون، امکان پذیر است. این در شرایطی است که برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور دانشجویان پزشکی را بدون آزمون می پذیرد. البته شهریه این دانشگاه ها بسیار بالا می باشد.

  خیر متقاضاین بین المللی می توانند در 35 مرکز اموزشی در سراسر جهان این آزمون را بدهند و با کسب نمره قبولی نسبت به اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهند.

  بله اخذ بورسیه تحصیلی برای تمامی دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. لازم به ذکر است که بگوییم، رشته تحصیلی در اخذ بورسیه تاثیری ندارد.

  هزینه تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه های دولتی نزدیک به 5000 یورو و تحصیل در دانشگاه های خصوصی نزدیک به 15.000 یورو در سال می باشد.

  بله متقاضیان با شرایط تحصیلی خود می توانند کار پاره وقتی را در ایتالیا پیدا کنند.

  5/5 - ( تعداد افرادی که به این مطلب امتیاز داده اند: 4نفر)
  2 دیدگاه
  1. طالقانی نوشته:

   سلام من برای تامین هزینه هام میتونم توی ایتالیا کار کنم؟

   1. احسان چمران نوشته:

    سلام وقتتون بخیر… طبق قوانین ایتالیا شما اجازه کار حین تحصیل رو به طور محدود دارید.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.