مهاجرت تحصیلی به استرالیا

امروزه مهاجرت به کشور های استرالیا، آمریکا، کانادا و… بیشتر از قبل مورد استقبال متقاضیان قرار گرفته است. شاید برای خیلی از شما سوال باشد که چه راه هایی برای مهاجرت به این کشور ها وجود دارد و چگونه می توان اقامت آنها را اخذ نمود. این مقاله مختص به کشور استرالیا است که تمام ابهامات موجود در ذهن شما را حل می کند و به تمامی سوالات تان پاسخ می دهد. یکی از راه های اقامت و  مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل است که در ادامه بیشتر این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر به هر دلیلی فرصت مطالعه این مقاله را ندارید؛ میتوانید با کارشناسان ما در امور مهاجرت تماس بگیرید و یا فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  تحصیل در استرالیا، سوالات زیادی را در ذهن به وجود می آورد که متداول ترین آنها از جمله، هزینه های زندگی، هزینه های تحصیل، دانشگاه های برتر در این کشور، مدارک و شرایط مورد نیاز برای اقامت در استرالیا و… می باشد. موسسه مهر آفرین با ارائه بهترین خدمات در رابطه با مهاجرت تحصیلی به استرالیا و اخذ اقامت این کشور، می تواند در این مسیر شما را همراهی کند. شما می توانید از طریق تماس با مشاورین ما در ارتباط باشید و پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید. مشاورین و وکلا موسسه مهر آفرین با توجه به شرایط شما می توانند بهترین و راحت ترین راه را برای مهاجرت تحصیلی پیش پای شما گذارند.

  مقالات پیشنهادی:

  مهاجرت به استرالیا

  تحصیل در استرالیا

  تحصیل پزشکی در استرالیا

  مهاجرت کاری به استرالیا

  وکیل مهاجرت به استرالیا

  مهاجرت سرمایه گذاری به استرالیا

  تحصیل در استرالیا

  کشور استرالیا از نظر آموزشی دانشگاه های بسیار با کیفیتی دارد و همین امر موجب شده سالانه متقاضیان زیادی برای اخذ ویزا تحصیلی اقدام نمایند. تحصیل در استرالیا لازمه داشتن شرایط و مدارک خاصی است که در ادامه هر مقطع تحصیلی را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم. متقاضیان مهاجرت به استرالیا می توانند در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کرده و پس از پایان تحصیل شان، با داشتن شرایط خاصی، اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. همچنین دانشجویان بین المللی می توانند پس از پایان تحصیلات خود در این کشور مشغول به کار شوند.

  نرخ بیکاری در کشور استرالیا 5.3 درصد است که این رقم نشان دهنده بازار کار مطلوب برای شهروندان این کشور است. همچنین نرخ پایین بیکاری نشان دهنده آن است که متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، می توانند پس از پایان تحصیلات خود به راحتی در این کشور مشغول به کار شوند.

  تحصیل در استرالیا

  تحصیل در مدارس استرالیا

  مهاجرت تحصیلی به استرالیا و تحصیل در مدارس این کشور نیازمند داشتن آگاهی از شرایط آن است. تحصیل در مدارس استرالیا شامل دوره مقدماتی یا همان مهدکودک، دبستان و دبیرستان یا کالج می باشد. در کشور استرالیا تحصیل در مدرسه از سن 7 سالگی شروع شده و تا سن 16 سالگی به صورت اجباری ادامه دارد. مدارس استرالیا در زمینه آموزش بسیار فعال هستند و دانش آموزان را برای امور زندگی نیز آماده می کنند.

  در مدارس استرالیا، احترام به خود و دیگران، نظم و انضباط فردی، توسعه مهارت های ارتباطی و… به عنوان یکی از دروس مهم در مدارس ارائه می شوند. همچنین دروسی مثل ریاضی، زبان، علوم، هنر و… نیز به دانش آموزان آموزش داده می شود. کار های گروهی، پیشرفت شخصی و بیان احساسات نیز در آموزش های گسترده این مدارس جای دارد.

  مهاجرت تحصیلی به استرالیا

  مدارس این کشور به دو دسته تقسیم می شوند:

  • مدارس دولتی
  • مدارس غیر دولتی یا خصوصی

  مدارس دولتی

  دانش آموزانی که والدین و یا قیم آنها اقامت کشور استرالیا را دارند، می توانند در مدارس دولتی تحصیل نمایند. همچنین تحصیل در این مدارس به صورت رایگان است.

  مدارس غیر دولتی یا خصوصی

  این مدارس شبانه روزی بوده و بیشتر دانش آموزان آن خارجی هستند. همین امر موجب شده است که دانش آموزان خارجی بتوانند بدون والدین خود در این کشور به تحصیل بپردازند. البته والدین دانش آموز می توانند با اخذ ویزا گاردین همراه فرزند خود در استرالیا باشند.

  مزایای تحصیل در مدارس استرالیا

  تحصیل در استرالیا مزایای زیادی دارد که برخی از آنها عبارت اند از:

  • وجود معلمان متخصص در زمینه های مختلف و همچنین معلمان واجد شرایط و آموزش دیده
  • وجود برنامه هایی برای گسترش دانش آموزی
  • تعداد کم دانش آموزان در مدارس و همچنین تعداد کم آنها در کلاس ها
  • وجود برنامه های یادگیری مختص به دانش آموزانی که به پشتیبانی بیشتری نیازمندند
  • وجود امکانات با استاندارد های بسیار بالا در مدارس استرالیا

  مزایای تحصیل در مدارس استرالیا

  مهاجرت تحصیلی به استرالیا و تحصیل در مقطع کارشناسی

  همان طور که در مقاله مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل گفتیم، دانشگاه های استرالیا در جهان سطح بالایی داشته و همین امر موجب شده سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت نمایند. البته وجود موقعیت های شغلی پس از پایان تحصیل در این کشور از دیگر علت های مهاجرت تحصیلی دانشجویان است. تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا همانند ایران 4 ساله است و دانشجویان اجازه دارند در هفته به مدت 10 تا 15 ساعت کار کنند.

  مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا

  • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات و ترجمه و همچنین مدرک بالای 15
  • ارائه مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات و ترجمه
  • ارائه پاسپورت معتبر
  • ارائه مدرک زبان در سطح آیلتس 6

  همچنین اگر فردی معدل پایین تری داشته باشد، می تواند قبل از ورود به دانشگاه، در دوره های فاندیشن شرکت نماید. متقاضیانی که در این دوره ها شرکت می کنند، نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند. هزینه های شهریه دانشگاه نیز بسته به رشته و دانشگاهی که در آن تحصیل می کنند، محاسبه می شود.

  مهاجرت تحصیلی به استرالیا و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

  مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از دیگر راه های اخذ ویزا تحصیلی می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها امکان پذیر است. همان طور که می دانید، در دانشگاه های استرالیا نه تنها رشته های متنوعی برای تحصیل وجود دارد بلکه سطح آموزشی دانشگاه های آن بسیار بالا است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا بین 1 الی 2 سال می باشد. شما برای اینکه بتوانید مهاجرت تحصیلی به استرالیا داشته باشید، باید مدارک زیر را جهت اخذ ویزا ارائه نمایید.

  مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا

  • ارائه مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات
  • ارائه رزومه تحصیلی مناسب و قوی
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5
  • ارائه مقالات بین المللی

  هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا حداقل 15 هزار دلار است که دانشجویان می توانند با انجام کار پاره وقت این هزینه را تامین نمایند.

  مهاجرت تحصیلی به استرالیا و تحصیل در مقطع دکترا

  مهاجرت به استرالیا و تحصیل در مقطع دکترا در این کشور لازمه داشتن شرایطی است که مهم ترین آن جلب حمایت سوپروایزر می باشد. پیدا کردن یک استاد راهنما یا سوپروایزر خوب، با ارسال رزومه تحصیلی امکان پذیر است. البته ارائه مقالات علمی ISI نیز می تواند نظر اساتید راهنما را جلب نماید. از دیگر شرط های لازم برای اخذ ویزا تحصیلی عبارت اند از:

  • ارائه مدرک زبان در حد آیلتس 7 به بالا
  • ارائه مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
  • ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
  • ارائه رزومه تحصیلی قوی
  • ارائه مقالات معتبر

  دانشجویان می توانند به طور میانگین هفته ای 30 ساعت کار پاره وقت داشته باشند. هزینه تحصیل در مقطع دکترا حداقل 15 هزار دلار است که با کار پاره وقت می توان این مبلغ را تامین کرد.

  هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا

  یکی از مهم ترین موضوعات در باب مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، هزینه های زندگی در آنجا است. توجه داشته باشید که هزینه های تحصیلی هر دانشجو بین المللی بسته به نوع رشته و دانشگاه محل تحصیل آن ارزیابی می شود. همچنین هزینه های زندگی نیز بسته به سبک زندگی متقاضی است. تحصیل در استرالیا مانند کشور آلمان رایگان نیست؛ البته افراد می توانند از مزایای بورسیه تحصیلی این کشور بهره ببرند. هزینه های زندگی در استرالیا به طور میانگین به شرح زیر است:

  مواد غذایی میزان هزینه به طور میانگین
  آب حداقل 2 تا 3 دلار استرالیا
  شیر یک لیتری حداقل 1 تا 2 دلار استرالیا
  تخم مرغ 12 عددی حداقل 3تا 4 دلار استرالیا
  پنیر یک کیلو حداقل 6 تا 15 دلار استرالیا
  گوشت گاو یک کیلو حداقل 9 تا 12 دلار استرالیا
  برنج سفید 1 کیلو حداقل 1 تا 4 دلار استرالیا
  یک قرص نان حداقل 1 تا 4 دلار استرالیا
  پیاز یک کیلو حداقل 1 تا 4 دلار استرالیا
  اجاره آپارتمان یک خواب در مرکز شهر حداقل 1000 تا 3000 دلار استرالیا
  اجاره آپارتمان یک خوابه دور از مرکز حداقل 800 تا 2000 دلار استرالیا

  هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا

  بهترین دانشگاه های استرالیا

  یکی از دلایل عمده مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، دانشگاه های برتر این کشور است. استرالیا بهترین و معتبر ترین دانشگاه ها را در خود جای داده است که سطح آموزش در آن بسیار بالا می باشد. 5 دانشگاه برتر استرالیا که در لیست بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند که عبارت اند از:

  نام دانشگاه رتبه جهانی
  دانشگاه سیدنی 60
  دانشگاه کوئینزلند 66
  دانشگاه سیدنی UNSW 71
  دانشگاه ملبورن 32
  دانشگاه ملی 50

  اخذ اقامت استرالیا از طریق تحصیل

  به طور کلی، مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل به خودی خود موجب اخذ اقامت دائم این کشور نمی شود. بلکه متقاضیان باید پس از اتمام تحصیلاتشان ویزا تحصیلی خود را با توجه به دیگر راه های مهاجرت تغییر دهند. از ویزا های مرسومی که می توان با اخذ آن اقامت استرالیا را دریافت کرد، ویزا 489 است. با این ویزا متقاضیان می توانند یک اقامت 18 ماهه اخذ نمایند و در این مدت زمان به دنبال شغل مناسبی برای خود باشند. اگر متقاضی بتواند در این بازه زمانی مشغول به کار شود، می تواند پس از 4 سال کار مداوم و پرداخت به موقع مالیات های خود، اقامت دائم این کشور را دریافت نماید.

  همچنین می تواند پس از گذشت حداقل 2 الی 3 سال از اقامت دائم، آن را به تابعیت تبدیل کند. اگر شما قصد مهاجرت و اقامت تحصیلی استرالیا را دارید، می توانید با موسسه معتبر مهر آفرین تماس بگیرید و از مشاوره های تخصصی این موسسه استفاده نمایید. مشاورین ما طبق شرایطی که دارا هستید بهترین راه مهاجرت و اخذ اقامت استرالیا را به شما پیشنهاد می کنند. همچنین شما را تا پایان پروسه اخذ ویزا و اقامت همراهی می نمایند.

  مراحل اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

  برای تحصیل در استرالیا لازم است متقاضیان در ابتدا پذیرش این کشور و بعد از آن ویزای تحصیلی را اخذ نمایند. قبل از اقدام به اخذ پذیرش و سپس ویزای تحصیلی باید اقدام به یاد گرفتن زبان انگلیسی و اخذ مدرک زبان نمایید، که این فرایند حداقل باید یک سال قبل طی شود. در ادامه مراحل اخذ ویزای تحصیلی را توضیح خواهیم داد:

  1. اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه خود در ایران

  در این مرحله هم نیاز به گرفتن خود مدرک تحصیلی و هم گرفتن ریز نمرات دارید.

  1. یادگیری زبان و اخذ مدرک آن

  برای تحصیل در استرالیا باید به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید و امتیاز لازم را در آزمون زبان آیلتس کسب نمایید. حداقل نمره قبولی در آزمون آیلتس نمره 6 می‌باشد.

  1. انتخاب رشته و دانشگاه

  در این مرحله می‌توانید رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های استرالیا را دریافت کرده و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب رشته، نوبت انتخاب دانشگاه است که می‌توانید با توجه به رشته انتخاب شده، چند دانشگاه را انتخاب کنید که از لحاظ امکانات و سطح علمی برای شما مناسب باشند.

  1. ارسال درخواست به دانشگاه و تهیه مدارک

  در این مرحله متقاضی باید مدارک لازم را از طریق مراجعه به وب سایت دانشگاه تهیه و تمام این مدارک را ترجمه کند، سپس برای دانشگاه مورد نظر درخواست ارسال کند.

  1. گرفتن ویزای تحصیلی

  بعد از اینکه دانشگاه مورد نظر پذیرش داد، متقاضی باید درخواست ویزا بدهد. برای این کار از طریق سایت سفارت استرالیا اقدام می‌کنید و درخواست ویزای دانشجویی را که ساب کلس 500 است، ثبت می‌کنید. سپس نامه پذیرش و مدارک لازم را به سفارت استرالیا تحویل می‌دهید. بعد از تائید مدارک، در صورت لزوم با شما مصاحبه می‌کند و در آخر منتظر پاسخ سفارت می‌مانید تا به شما اعلام کنند که آیا درخواست ویزای شما را پذیرفته اند یا خیر.

  گرفتن پذیرش یک دانشگاه، به معنای گرفتن صد در صد ویزای تحصیلی نمی‌باشد. یعنی ممکن است در هر مرحله از بررسی شرایط شما توسط سفارت استرالیا درخواست شما رد شود. مسائلی مانند نقص در مدارک، داشتن سوء پیشینه، ارائه مدارک جعلی و … می‌تواند سبب ریجکت شدن درخواست شما گردد.

  بهترین رشته های تحصیلی در استرالیا

  استرالیا با داشتن دانشگاه‌های تراز اول در جهان، هرساله مورد توجه بسیاری از دانشجوبان از سراسر دنیا قرار می‌گیرد. اگر به دنبال تحصیل در استرالیا هستید، لازم است بهترین رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور را به شما معرفی کنیم:

  پزشکی

  به دلیل سن بالای پزشکان در استرالیا، این کشور تا چند سال دیگر نیاز شدیدی به پزشک پیدا خواهد کرد. بنابراین بازار کار این رشته در استرالیا بازار خوبی خواهد بود و فرصت مناسبی را برای علاقمند به این رشته فراهم خواهد کرد. دوره تحصیلی رشته پزشکی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 4 تا 6 سال است. زیر شاخه‌های دیگر علوم پزشکی نیز در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود که از جمله مشاغل پر طرفدار به حساب می‌آیند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  فیزیوتراپیست، پرستار، متخصص بیهوشی، داروسازی، روانپزشک، فوریت‌های پزشکی، دندانپزشک، چشم پزشک، جراح عمومی، اورولوژیست، پزشک متخصص، متخصص زنان و زایمان و …

  از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی می‌توان به دانشگاه‌های آدلاید، موناش،سیدنی و کوئیزلند اشاره کرد.

  مهندسی

  رشته مهندسی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی در سراسر دنیا می‌باشد که دانشجویان زیادی را به خود جذب می‌کند. دانشگاه‌های استرالیا نیز از بهترین دانشگاه‌ها در زمینه ارائه علوم مهندسی از قبیل مهندسی برق، عمران، مکانیک، نرم افزار و معماری هستند. به دلیل کمبود این تخصص در استرالیا، می‌توان مطمئن بود که بعد از فارغ التحصیلی در این رشته، آینده شغلی درخشانی خواهید داشت.

  دانشگاه‌های کوئیز لند، آدلاید و نیو سات والز  بهترین دانشگاههای این کشور در زمینه مهندسی می‌باشند.

  مدیریت کسب و کار

  این رشته در استرالیا وسعت زیادی داشته و علاقمندان خاص خود را نیز دارد. حدود 80 هزاردانشجو در رشته مدیزیت کسب و کار تحصیل می‌کنند. رشته های مدیریت امور مالی، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی و بازاریابی، از زیر شاخه‌های مرتبط با مدیریت کسب و کار در استرالیا می‌باشند. از شغل‌های مرنبط با این رشته می‌توان به بانکداری، سرپرستی امور مالی، نمایندگی فروش و مدیریت عملیاتی تجارت اشاره کرد.

  بهترین دانشگاه‌ها در زمینه رشته کسب و کار، دانشگاه‌های ملبورن، سیدنی، کوئیز لند و نیو سات والز هستند.

  حسابداری

  به دلیل رشد اقتصادی و توسعه ادارات و شرکت‌ها در استرالیا نیاز به رشته‌های حسابداری و مالی بیش از پیش احساس می‌شود. به طور کلی مسائل مربوط به حسابداری همیشه وجود دارند و این رشته هیچ وقت قدیمی نمی‌شود و همواره نیاز جامعه است.  دانشجویان می‌توانند با گذراندن یک دوره تخصصی معتبر، تجربه کافی را کسب کنند و تبدیل به یک نیروی متخصص شوند.

  دانشگاه مک کواری وفناوری سیدنی دانشگاه‌های پیشنهادی در رشته حسابداری هستند.

  علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

  به دلیل پیشرفت تکنولوژی و فناوری، نیاز به متخصصان و مهندسان کامپیوتر در سراسر دنیا روز به روز بیشتر می‌شود. استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. این رشته در استرالیا شامل ساخت نرم افزار، انواع زبان‌های برنامه نویسی و ارائه الگوریتم‌ها می‌شود.

  دانشگاه نیو سات والز و چارلز استارت از دانشگاه‌های برتر برای ارائه این رشته هستند.

  آموزش و پرورش

  نیاز به معلم، همواره و همه جا جزو نخستین نیازهای شغلی بوده و با پیشرفته شدن جوامع، روش‌های تدریس نیز پیچیده تر شده و نیاز به معلم‌های حرفه ای هم بیشتر حس می‌شود. دانشجویان این رشته در دانشگاه‌های استرالیا، دوره‌های آموزشی تئوری و عملی مربوطه را پشت سر می‌گذارند و اصول تدریس و آموزش به گروه‌های سنی مختلف از دانش آموزان را فرا می‌گیرند. از جمله آموزش ابتدایی، متوسطه و …

  ویزای دانشجویی استرالیا

  استرالیا به سبب داشتن سیستم آموزشی قوی و متدهای به روز برای آموزش، چه در مدارس و چه در دانشگاه‌ها ی خود، همواره در سراسر جهان مطرح بوده است. سیستم آموزشی این کشور منطبق با سیستم آموزشی انگلستان و آمریکا می‌باشد. به همین دلیل بسیاری از مردم در تلاشند تا ویزای دانشجویی استرالیا را اخذ کنند و به دنبال آن بتوانند اقامت دائم این کشور را نیز به دست بیاورند.

  ویزای دانشجویی که به آن ویزای 500 استرالیا هم گفته می‌شود، مختص افرادی است که برای تحصیل به استرالیا می‌روند. هزینه این ویزا برای متقاضی حدود 630 دلار استرالیا خواهد بود و اگر شخص با خود همراه داشته باشد، برای سنین زیر 18 سال 155 دلار استرالیا و برای سنین بالای 18 سال 470 دلار استرالیا هزینه خواهد داشت. مدت اعتبار این ویزا بنا به مدتی که طول میکشد تا شخص تحصیل خود را به پایان برساند و حداکثر 5 سال می‌باشد.

  شرایط لازم برای اخذ ویزای دانشجویی

  شرط اصلی گرفتن این ویزا، اثبات این موضوع است که بعد از فارغ التحصیل شدن در استرالیا، قصد بازگشت به کشور خود را دارید. اثبات این مسئله در حال حاضر با توجه به وضعیت نابسامان اقتصادی ایران، برای ایرانیان کمی دشوار خواهد بود.

  قبل از اقدام برای گرفتن این ویزا، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • توانایی مالی برای تحصیل در استرالیا و تامین مخارج زندگی
  • دارا بودن بیمه درمانی در طول اقامت در استرالیا
  • تسلط بر زبان انگلیسی
  • نداشتن سابقه کیفری و سوء پیشینه
  • اثبات این که بعد از اتمام تحصیلات، به کشور خود بازمی‌گردید
  • شرایط سنی مناسب برای تحصیل در مقطع مور نظر: مثلا نمی‌توان انتظار داشت که با داشتن 25 سال سن، بتوان ویزای دانشجویی برای تحصیل در مقطع کارشناسی را به دست آورد.
  • داشتن پذیرش از دانشگاه معتبر: هر چقدر دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید معتبرتر باشد، احتمال بیشتری برای دریافت ویزا وجود خواهد داشت.
  • داشتن بورسیه برای مقطع دکترا: به دلیل اینکه مقطع دکترا بیشتر تحقیقاتی است و زمان بیشتری برای تحصیل در این مقطع نیاز است، بالطبع هزینه‌ بیشتری هم خواهد داشت. داشتن بورسیه در این مقطع شانس بیشتری برای گرفتن ویزا برای شما خواهد داشت.

  مدارک لازم برای گرفتن ویزا

  1. پاسپورت متقاضی و همراهان
  2. ترجمه رسمی شناسنامه متقاضی و همراهان
  3. ترجمه کارت پایان خدمت
  4. ترجمه رسمی سند ازدواج (در صورت تأهل)
  5. گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی و همراهان
  6. اصل و ترجمه رسمی مدرک تحصیلی و ریز نمرات
  7. مدرک زبان
  8. مدرک مالی و ارائه صورتحساب بانکی برای اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی در استرالیا
  9. نامه پذیرش از دانشگاه
  10. مدرک ثبت نام در دانشگاه (CEO)
  11. عکس پاسپورتی متقاضی و همراهان
  12. بیمه دانشجویی
  13. ارائه سوابق کاری در صورت داشتن
  14. انگیزه نامه و ارائه مدارکی که نشان دهد شما بعد از اتمام تحصیلات خود قصد ماندن غیر قانونی در استرالیا را ندارید.

  بعد از دریافت ویزای دانشجویی، می‌توانید 90 روز قبل از شروع ترم تحصیلی به استرالیا وارد شوید و حداکثر بعد از 7 روز از ورودتان یه این کشور باید آدرس محل سکونت خود را به دانشگاه اعلام نمایید.

  مزایای ویزای دانشجویی

  1. با استفاده از این ویزا می‌توانید در طول ترم هفته ای 20 ساعت کار کنید. در نظر داشته باشید که قبل از شروع تحصیل اجازه ندارید کار کنید.
  2. با این ویزا می‌توانید همسر و فرزندان مجرد و زیر 18 سال خود را نیز همراه خود به استرالیا ببرید.
  3. اگر در مقطع دکترا تحصیل کنید محدودیتی از نظر ساعت کاری در هفته برای شما وجود ندارد.

  زمان مورد نیاز برای صدور ویزا

  برای مقطع دکترا معمولا این زمان طولانی تر است و حدود3 تا 6 ماه زمان می‌برد. زیرا برای صدور ویزای دکترا مسائل امنیتی هم برسی می‌شود و این مسئله باعث می‌شود صدور ویزا زمان بر تر شود. برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این زمان حدود 2 تا 6 هفته خواهد بود.

  تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان

  یکی از اصلی ترین الزامات برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا داشتن مدرک زبان است. شاید برای خیلی از افراد آموزش زبان انگلیسی و تسلط کامل بر روی آن، کار سختی باشد و یکی از رویاهای افراد این باشد که بتوانند بدون مدرک زبان، ویزای تحصیلی این کشور را  دریافت کنند و مهاجرت تحصیلی به استرالیا داشته باشند. به طور کلی هر دانشگاه برای زبان، شرایط مخصوص به خود را دارد ولی در کل داشتن مدرک زبان سبب می‌شود گرفتن ویزای تحصیلی  هم با سهولت بیشتری انجام شود.

  شرایط تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان

  تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا بدون مدرک زبان، امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه متقاضی یکی از شرایطی که در ادامه آورده شده است را داشته باشد:

  1. چنانچه شخص به مدت 5 سال در یک محیط انگلیسی زبان کار کرده باشد.
  2. دانشجویانی که دوره متوسطه را در یک موسسه آموزش زبان انگلیسی تحصیل کرده باشند.
  3. دانشجوهایی که دوره‌های زبان انگلیسی یکی از دانشگاه‌های استرالیا را گذرانده باشند.

  دوره‌های زبان انگلیسی در برخی دانشگاه‌های استرالیا از جمله دانشگاه‌های نیوسات والز،استرالیا غربی، ویکتوریا وکوئیز لند ارائه می‌شود.

  از دانشگاه‌هایی که در استرالیا بدون مدرک زبان دانشجو می‌پذیرند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دانشگاه ملبورن
  • دانشگاه آدلاید
  • دانشگاه مک کواری
  • دانشگاه کوئیز لند
  • دانشگاه باند
  • دانشگاه نیو سات والز

  انواع دوره‌های زبان در استرلیا

  افرادی که بدون مدرک زبان، ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت کرده‌اند باید قبل از ورود به دانشگاه، زبان انگلیسی را آموزش ببینند و در دوره‌های زبان انگلیسی شرکت کنند.

  درتمام این دوره‌ها افراد تعیین سطح می‌شوند و آموزش آن‌ها از جایی که لازم است شروع می‌شود. مدت این دوره‌ها بسته به سطح زبان دانشجو از یک ماه تا 10 ماه می‌باشد. این دوره‌ها 20 ساعت درهفته و هر جلسه به مدت 55 دقیقه خواهد بود.

  موسسه های مختلفی این دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را برگزار می‌کنند از جمله:

  دانشگاه‌ها و موسسه های دولتی  استرالیا

  تمام دانشگاه‌های استرالیا، دارای مراکز آموزش زبان هستند و دوره‌های زبان یاد شده را برگزار می‌کنند. دانشجویانی که نمره آیلتس یا تافل آن‌ها کمتر از حد مجاز بوده و نتوانسته اند مدرک زبان ارائه دهند می‌توانند با شرکت در این دوره‌ها می‌توانند مهارت خود را بالا ببرند و سپس به صورت مستقیم و بدون آزمون دوباره آیلتس و تافل وارد دانشگاه شوند. مدت این دوره‌ها 3 تا 10 ماه می‌باشد.

  مراکز TAFE (فنی و حرفه ای) در استرالیا

  این مراکز هم یکی دیگر از مراکزی هستند که دوره‌های آموزش زبان برگزار می‌کنند. شهریه این مرکز حداقل 300 دلار در هفته می‌باشد.

  موسسات خصوصی استرالیا

  دوره‌های زبان در مراکز و موسسات خصوصی نیز ارائه می‌شود. معمولا شهریه این موسسات کمتر از دانشگاه‌ها و تیف می‌باشد.

  دوره‌ی زبان انگلیسی ELICOS  استرالیا

  دوره زبان انگلیسی ELICOS که مخفف عبارت English Language Intensive Courses for Overseas Students می‌باشد، بهتربن و معتبرترین دوره زبان انگلیسی در استرالیا و برخی کشورهای جهان است که در واقع یک دوره زبان پیش از دانشگاه می‌باشد. مدت زمان تحصیل در این دوره یک سال است و پس از آن فرد می‌تواند وارد دانشگاه شود. افراد در سراسر دنیا می‌توانند با پذیرش در دوره ELICOS ویزای دانشجویی اخذ کنند ولی این مسئله در مورد دانشجویان ایرانی امکان پذیر نیست و کمی سخت‌تر است. دانشجویان ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا باید علاوه بر داشتن پذیرش دوره ELICOS، پذیرش تحصیلی دانشگاهی در استرالیا را نیز کسب کنند.

  دانشجویانی که وارد دوره ELICOS می‌شوند، باید به صورت تمام وقت در این دوره شرکت کنند. یعنی متقاضیان در طول این دوره نمی‌توانند به کار مشغول شوند و شغلی داشته باشند و یا در دانشگاه تحصیل کنند. هزینه شرکت در این دوره در هفته حدوداً 250 تا 350 دلار استرالیا می‌باشد.

  آموزش زبان ELICOS دوره‌های مختلفی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

  • General English یا دوره عمومی زبان انگلیسی

  این دوره زبان بیشتر برای مصارف روزمره، استفاده در سفر و یاتقویت مهارت‌های ارتباطی با استفاده از صحبت کردن و گوش دادن استفاده دارد.

  • English for Special Purposes دوره زبان با اهداف خاص (ESP)

  یادگیری مهارت‌های خواندن و نوشتن انگلیسی برای هدفی خاص مانند internship در این دوره میسر خواهد شد.

  • Exam Preparation دوره آمادگی برای آزمون

  هدف از گذراندن این دوره آمادگی جهت شرمت در آزمون آیلتس و تافل می‌باشد.

  • English for Academics دوره زبان آکادمیک

  این نوع از آموزش برای آماده سازی فرد برای تحصیل در دانشگاه کاربرد دارد.

  • Cambridge Test Preparation
  • Study Tour Programs
  • English for Secondary Preparation

  سیستم آموزشی استرالیا

  همان طور که قبلاً اشاره شد، سیستم آموزشی استرالیا منطبق بر انگلستان است. در این کشور مدارس به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم‌ می‌شوند و اولویت نام نویسی کودکان نزدیکی محل سکونت آن‌ها به مدرسه مورد نظر می‌باشد. سال تحصیلی در استرالیا از ژانویه آغاز می‌شود و دسامبر پایان می‌یابد. اکثر مدرسه‌های استرالیا مختلط هستند و فقط درصد کمی از مدارس خصوصی تک جنسیتی می‌باشند. تقسیم بندی آموزش قبل از دانشگاه در استرالیا به سه دسته خلاصه می‌شود: پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان. تعطیلات تابستانی در استرالیا حدود 6 تا 7 هفته می‌باشد که از اول دسامبر تا اواخر فوریه ادامه دارد.

  در کل نظام آموزشی استرالیا به چند بخش تقسیم می‌شود که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

  مقطع پیش دبستانی (pre-school)

  این دوره یک ساله است که اجباری نمیباشد و کودکان استرالیایی، 5 سالگی وارد این مقطع شده و برای ورود به سیستم آموزشی آماده می‌شوند.

  مقطع دبستان (primary)

  دانش آموزان در سن 6 تا 7 سالگی وارد دبستان می‌شوند و از کلاس اول تا ششم (در برخی ایالت‌ها هفتم) را در دبستان به یادگیری علم می‌پردازند. دروس تدریس شده در این مقطع شامل تربیت بدنی، بهداشت، ریاضی، علوم، هنر، زبان انگلیسی و … می‌باشد.

  مقطع دبیرستان (secondary)

  از سال هفتم تا دوازدهم و برخی ایالت‌ها هشتم تا دوازدهم دوران دبیرستان به شمار می‌آید که 5 یا 6 سال به طول می‌انجامد. در بعضی ایالت‌ها نظیر تاسمانی یا قلمرو پایتختی استرالیا، دوران دبیرستان تا سال دهم یعنی چهار سال است و گذراندن سال یازدهم و دوازدهم به صورت اختیاری است و در کالج تحصیل می‌شود.

  دروس دبیرستان در دو قالب اختیاری و اجباری تدریس می‌شود. دروسی همچون ریاضیات، علوم و زبان انگلیسی جزو دروس اجباری بوده و دانش‌آموز ملزم به گذراندن آن‌ها می‌باشد. بعضی از دروس نیز به صورت اختیاری ارائه می‌شوند که دانش آموز می‌تواند بنا به علاقه و سلیقه خود آن‌ها را انتخاب کند. دروسی مانند هنر و موسیقی، تاریخ و جغرافیا، زبان‌های خارجی، مطالعات رایانه‌ای، بازرگانی و … جزو دروس اختیاری هستند. دانش آموزانی که رشته دانشگاهی خود را انتخاب کرده اند می‌توانند دروس اختیاری را مطابق رشته دانشگاهی خود انتخاب کرده و خود را برای دانشگاه آماده کنند.

  مدارس استرالیا در هر ایالت ساعت مشخص خود را دارند. دانش آموزان هر روز به غیر از روزهای تعطیل از ساعت 9 الی 15 در مدرسه حاضر می‌شوند.

  تحصیلات دانشگاهی

  برای ورود به دانشگاه، گذراندن دوره پیش دانشگاهی لازم است. شرط ورود به دانشگاه در استرالیا، نمرات درج شده در گواهی ورود به آموزش عالی (TES) می‌باشد که روش محاسبه آن در هر ایالت متفاوت است. هر یک از دانشگاه‌های استرالیا در ارائه مدرک دانشگاهی به صورت مستقل عمل می‌کند.

  مدارک تحصیلی در استرالیا

  • مدرک کاردانی: 2 تا 3 سال بعد از دیپلم (Diploma)
  • مدرک کارشناسی: 4 تا 5 سال بعد از دیپلم (Bachelor)
  • مدرک کارشناسی ارشد: 1 تا 2 سال بعد از کارشناسی (Master)
  • مدرک دکترا: حداقل 3 سال بعد از کارشناسی ارشد (PhD)

  خوابگاه‌های دانشجویی استرالیا

  اولین مسئله ای که دانشجویان پس از پذیرش در دانشگاه و گرفتن ویزای تحصیلی استرالیا و بعد از آن ورود به این کشور، با آن مواجه می‌شوند مسئله سکونت آن‌هاست. چند روش برای اسکان در این کشور وجود دارد.

  اولین گزینه زندگی با یک خانواده استرالیایی است. در این کشور خانواده‌هایی وجود دارند که حاضرند به دانشجویان اتاق اجاره دهند. که این گزینه برای دانشجویان تازه وارد گزینه مناسبی است. از این جهت که می‌توانند آداب و فرهنگ این کشور را بیاموزند و در ضمن از حمایت یک خانواده بهره مند شوند.

  گزینه دوم استفاده از خانه‌های مشاء می‌باشد که در آن همزمان چند نفر زندگی می‌کنند و در واقع با هم همخانه هستند.

  گزینه سوم هم استفاده از خوابگاه دانشجویی می‌باشد. این گزینه از نظر هزینه نسبت به دو روش قبلی مقرون به صرفه‌تر است.

  خوابگاه‌ها بنا به امکاناتی که به دانشجو ارائه می‌دهند قیمت‌های مختلفی دارند. خوابگاه راحتی بیشتری از نظر تهیه وعده‌های غذایی دارد و دیگر نیاز نیست که شما آشپزی کنید و این کار به عهده خوابگاه دانشجویی است. همچنین می‌توانید با دانشجویان دیگر از کشورهای مختلف آشنا شوید.

  در اینجا می‌خواهیم برخی از مزایای خوابگاه دانشجویی را بررسی کنیم:

  • امنیت

  رفتن به یک کشور دیگر و نبود خانواده در کنار فرد و فشارهای دیگر تنهایی، ممکن است احساس امنیت را در فرد کمتر کند. خوابگاه‌ها امنیت مناسب را دارند و با داشتن نگهبان، سرپرست‌ها و مسئولانی که مدام در حال رسیدگی به امور هستند و همچنین دوربین‌های مداربسته که در خوابگاه کار گذاشته شده باعث راحتی خیال دانشجو و دادن احساس امنیت به فرد می‌شوند.

  • مقرون به صرف بودن و مدیریت بودجه

  خوابگاه‌ها برای هر ترم شهریه مشخصی دریافت می‌کنند و هزینه آن کمتر از گرفتن خانه شخصی خواهد بود. در خوابگاه تمام هزینه‌های جانبی مانند پول قبض آب، برق، اینترنت و … پرداخت می‌شود و بابت این هزینه‌ها پولی از دانشجو گرفته نمی‌شود. در واقع همه این هزینه‌ها در قالب شهربه توسط دانشجو پرداخت می‌شود و فرد می‌تواند به راحتی دخا و خرج خود را محاسبه کند و آن را مدیریت کند.

  • ارتباط با دیگران

  شما در خوابگاه به راحتی می‌توانید با دانشجویان دیگر که با شما هم دانشگاهی هستند یا در دیگر دانشگاه‌های استرالیا تحصیل می‌کنند ارتباط برقرار کنید و دوست شوید.

  • موقعیت مکانی مناسب

  خوابگاه‌های استرالیا معمولا در نزدیکی دانشگاه‌ها ساخته می‌شوند تا رفت و آمد دانشجویان راحت‌تر باشد. همچنین خوابگاه‌ها با مراکز خرید، اتوبوس و وسایل نقلیه هم فاصله کمی دارند و شما به راحتی می‌توانید برای تهیه اقلام موردنیاز خود به مراکز خرید بروید و برای استفاده از وسایل نقلیه راه زیادی طی نکنید.

  • آماده بودن وعده‌های غذایی

  در خوابگاه دیگر نیازی نیست که شما برای آشپزی وقت بگذارید و غذا تهیه کنید. خوابگاه وعده‌های غذایی را آماده کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید هزینه این وعده‌ها را با تهیه ژتون یا شارژ کردن کارت غذا پرداخت کنید.

  دانشجویان در استرالیا بر خلاف کشورهای دیگر، بیشتر تمایل دارند در خارج از دانشگاه ساکن شوند. در استرالیا برخی منازل هم موجود است که وابسته به دانشگاه بوده ولی خارج از دانشگاه و در سطح شهر هستند. که بعضی از این خانه‌ها خصوصی هستند و برخی غیر خصوصی و درخواست برای اسکان در آن‌ها خیلی زیاد است. بنابراین باید هر چه سریع‌تر برای اجاره این خانه‌ها اقدام کنید.

  آپارتمان‌های دانشجویی هم گزینه دیگری برای سکونت دانشجویان در استرالیا به شمار می‌روند. این آپارتمان‌ها معمولا در اطراف کمپس دانشگاه‌ها واقع شده‌اندو در آن‌ها وسایل زندگی موجود است و اصطلاحاً مبله هستند و دارای حمام آشپزخانه مجزا هستند.

  بیمه دانشجویی استرالیا

  بیمه دانشجویی افرادی که مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل داشته‌اند بیمه Overseas Student Health Cover (OSHC) می‌باشد که استرالیا برای دانشجویان بین المللی ارائه داده است. استفاده از بیمه دانشجویی در استرالیا اجباری است و در واقع یکی از مدارکی است که هتگام دریافت ویزای تحصیلی باید به این کشور ارائه شود.

  بیمه دانشجویی، یک بیمه درمانی است که به دانشجو و همراهان او این امکان را می‌‌دهد که هنگام بیماری هزینه‌های درمانی و بیمارستانی را پرداخت کنند. این بیمه هزینه‌های بستری، ویزیت پزشک، آمبولانس و بخشی از هزینه دارو را پوشش می‌دهد.

  روش اقدام برای تهیه بیمه OSHC

  برای تهیه بیمه هم می‌توانید مستقیماً با شرکت‌های ارائه دهنده بیمه  تماس بگیرید و هم می‌توانید از طریق دانشگاه اقدام کنید. روش اول توصیه نمی‌شود چون مبلغ بیشتری باید پرداخت کنید و همچنین مشکلات زیادی در پرداخت خواهید داشت.

  هنگامی که نامه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت می‌کنید، در بخش پرداختی‌ها مبلغی برای بیمه در نظر گرفته شده که با پرداخت این مبلغ بیمه دانشجویی را دریافت خواهید کرد.

  مدت زمان پوشش این بیمه برای دانشجو به اندازه مدت زمان تحصیل او خواهد بود و حتی باید بازه قبل و بعد از تحصیل دانشجو را نیز پوشش دهد.

  شرکت‌های بیمه‌ای مورد تائید استرالیا عبارتند از: BUP، Medibank، NIB، AHM، CBHSو Allianz Global Assistance.

  دانشجویانی که مجرد هستند باید از بیمه Single OSHC  استفاده کنند که هزینه آن برای مدت دو سال 1100 دلار استرالیا می‌باشد. دانشجویانی که خانواده دارند، تحت پوشش بیمه Family OSHC  قرار می‌گیرند و هزینه بیمه برای یک خانواده تک فرزندی 11000 دلار استرالیا برای مدت یک سال خواهد بود و زوج‌هایی که فرزند ندارند بیمه Couple OSHC را استفاده می‌کنند که برای دو سال حدود 6000 دلار خواهد بود.

  کار دانشجویی حین تحصیل در استرالیا

  همان‌طور که قبلا هم به آن اشاره شد، استرالیا کشور ارزانی نیست و دانشجویانی که مهاجرت استرالیا از طریق تحصیل دارند، با هزینه‌هایی زیادی روبرو هستند. مثل هزینه خورد و خوراک، کتاب، اجاره خانه یا شهریه خوابگاه و هزینه‌های جانبی دیگر.

  کشور استرالیا این امکان را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده که بتوانند کار پاره وقت داشته باشند و از این طریق بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی  در این کشور را پرداخت کنند. از زمانی که تحصیل دانشجویان شروع می‌شود می‌توانند به کاری مشغول شوند. این یعنی نمی‌توانند از زمانی که وارد استرالیا می‌شوند کار کنند. بلکه حتما باید بعد از اشتغال به تحصیل آن‌ها باشد.

  دانشجویان می‌توانند تا حداکثر 20 ساعت در هفته یا 40 ساعت در مدت دو هفته کار کنند. مثلا می‌توانند هفته اول 10 ساعت کار کنند و هفته دوم 30 ساعت. یا هفته اول اصلا کار نکنند و درس بخوانند و هفته دوم 40 ساعت کار کنند. ولی اجازه ندارند در مجموع  بیشتر از 40 ساعت در دو هفته کار کنند.

  خانواده و همراهان دانشجو نیز می‌توانند مشغول به کار شوند و آن‌ها هم در هفنه حداکثر 20 ساعت کار کنند. در صورتی که دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکترا باشید همراهان شما می‌توانند بدون محدودیت کار کنند.

  انواع کار دانشجویی

  دانشجویان مهاجر می‌توانند در سوپر مارکت‌ها و فروشگاه‌ها کارکنند و درامدی حدود ساعتی 15 تا 20 دلار کسب کنند. یا در ادارات به عنوان کارمند پاره وقت مشغول شوند که ساعتی 18 تا 25 دلار درامد دارد. می‌توانند در امور پرستاری و مراقبت از سالمندان فعالیت کنند و ساعتی 20 تا 30 دلار کسب کنند. یا در امور کشاورزی و میوه چیدن فعالیت کنند و ساعتی 18 تا 20 دلار به دست آورند. در ضمن می‌توانند تدریس خصوصی هم انجام دهند.

  ارزان ترین دانشگا ههای استرالیا

  مهم‌ترین دغدغه برای افرادی که ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت می‌کنند و به این کشور مهاجرت می‌کنند، هزینه‌های تحصیل و زندگی می‌باشد. در این کشور هزینه‌ها بسیار بالا است. اگرچه به همان نسبت میزان درامد نیز در استرالیا بالاست اما برای دانشجویانی که تازه مهاجرت استرالیا از طریق تحصیل داشته‌اند و شغلی ندارند و مجبورند با اندوخته‌ای که از کشور خود آورده‌اند امرار معاش کنند، زندگی در استرالیا به چالشی بزرگ تبدیل خواهد شد.

  برای رفع این چالش و کمک به هزینه‌های دانشجویان خارجی، در این قسمت جدولی از ارزانترین دانشگاه‌های استرالیا را تهیه کرده‌ایم:

   

  دانشگاه‌های سیدنی

  سیدنی مرکز ایالت نیو سات ولز و مشهورترین شهر استرالیا است. سیدنی در میان دانشجویان بین المللی پنجمین شهر پرطرفدار جهان در سال 2018 شناخته شده است. محبوبیت سیدنی علاوه بر آب و هوای عالی، سواحل زیبا و مراکز خرید و تفریحی آن به خاطر وجود بهترین دانشگاه‌ها در جهان می‌باشد. در اینجا بهترین دانشگاه‌های سیدنی را معرفی می‌کنیم:

  دانشگاه نیو سات ولز

  این دانشگاه در استرالیا رتبه دوم و در جهان رتبه 45 را داراست. این دانشگاه  به شدت روی تحقیقات می‌باشد متمرکز می‌باشد، به طوری که بالاترین بودجه خود را برای تحقیقات گذاشته است و با 200 دانشگاه در سراسر جهان از نظر علمی و تحقیقاتی همکاری می‌کند. دانشگاه نیو سات ولز از 137 کشور جهان دانشجو دارد که به یک دانشگاه چند فرهنگی در دنیا تبدیل شده است.

  پردیس اصلی این دانشگاه در کنزینگتون حدود 7 کیلومتری مرکز شهر واقع شده و دانشکده‌ طراحی و هنر و هنرهای خلاقانه در ازراف پدینگتون قرار دارد. این دانشگاه تمام امکانات رفاهی از قبیل استخر، سالن اسکواش، فروشگاه‌های مواد غذایی، سالن‌های تئاتر، دفاتر پست و … را دارد.

  دانشگاه سیدنی

  این دانشگاه قدیمی‌ترین و زیباترین دانشگاه استرالیاست و رتبه 45 ام را در جهان دارد. معماری این دانشگاه به قدری زیباست که به عنوان یک اثر باستانی شناخته شده و به محیطی عالی برای عکاسی تبدیل شده است. ساختمان‌های این دانشگاه، بزرگ و به شکل چهار گوش و دارای چمن‌زارهای زیبا هستند.

  دانشگاه سیدنی با بیش از 400 رشته، بیشترین طیف رشته‌ها را ارائه می‌دهد و در رشته‌های دامپزشکی، آناتومی، پزشکی، فیزیولوژی، معماری، زبان و ادبیات انگلیسی، حقوق، اقتصاد و حسابداری مقام اول را بین دانشگاه‌های سیدنی و استرالیا دارد.

  دانشگاه مک کواری

  این دانشگاه رتبه 250 را در جهان دارد و 50 سال قدمت دارد. سومین دانشگاه تأسیس شده در سیدنی می‌باشد. دارای پنج دانشکده اصلی است که عبارتند از: اقتصاد، علوم پایه و مهندسی، علوم پزشکی و مدیریت. این دانشگاه در اطراف پارک مک کواری ساخته شد. پارک مک کواری وسعت زیادی حدود 126 هکتار دارد که دارای فضای سبز بزرگ، رصد خانه، گالری‌های هنری، هفت هکتار زمین فوتبال، چند موزه می‌باشد که دانشگاه مک کواری نیز در این پارک ساخته شده است.

  دانشگاه وسترن سیدنی

  دانشگاه وسترن سیدنی از نظر تحقیقاتی در دنیا شهرت دارد و همچنین به سبب نوآوری در تدریس در جهان مطرح شده است. این دانشگاه جزو 100 دانشگاه جوان برتر دنیا شناخته شده و سنی کمتر از 50 سال دارد. جزو 25 دانشگاه برتر دنیا می‌باشد و بورسیه بالایی به پروژه‌های مربوط به ساخت و ساز، نوآوری و توسعه و محیط زیست اختصاص می‌دهد.

  این دانشگاه امکانات رفاهی زیادی ارائه می‌کند که می‌توان به مراکز نگهداری کودک، درمانگاه، مراکز مشاوره، خدمات به دانشجویان معلول و … اشاره کرد.

  دانشکده‌های دانشگاه وسترن سیدنی عبارتند از: دانشکده پزشکی، حقوق، پرستاری و مامایی، دانشکده کامپیوتر، ریاضیات و مهندسی،  دانشکده علوم و بهداشت، دانشکده روانشناسی و علوم اجتماعی.

  دانشگاه تکنولوژی سیدنی (UTS)

  دانشگاه UTS (University of Technology, Sydney) یکی از برترین دانشگاه‌های فناوری جهان می‌باشد که بر روی صنعت و آموزش به صورت عملی تأکید دارد و بر آن است که دانشجویان را برای فعالیت در بازار کار آماده کند.

  فارغ التحصیلان این دانشگاه درآمدهای بسیار بالایی در بازار کار دارند. این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و ارشد رشته هایی از قبیل امور مالی، اقتصاد، گردشگری، مهندسی، مدیریت منابع، مدیریت، بازاریابی و … را ارائه می‌دهد.

  دانشگاه های ملبورن

  ملبورن مرکز ایالت ویکتوریا، از زیباترین شهرهای دنیا به شمار می‌رود. آب و هوای معتدل و مناسب، داشتن فرهنگ غنی و اقتصاد پویا، این کشور را برای پنجمین بار در سال 2015 به بهترین شهرجهان تبدیل کرده است. ملبورن بعد از پاریس دومین شهر دنیاست که بین دانشجویان محبوبیت دارد. دانشجویان بین المللی در آن فراوان هستند و سالانه افراد زیادی مهاجرت تحصیلی به استرالیا را برای رسیدن به این دانشگاه انتخاب می‌کنند.

  اکنون به بررسی تعدادی از دانشگاه‌های این کشور می‌پردازیم:

  دانشگاه ملبورن

  این دانشگاه دومین دانشگاهی است که در استرالیا تأسیس شده و قدمتی حدود 160 سال دارد. برنامه آموزشی این دانشگاه منطبق بر دانشگاه‌های آمریکای شمالی و اروپا می‌باشد. به این صورت که دوره کارشناسی 3 سال است که دروس عمومی مربوط به هر دانشکده در آن تدریس می‌شود و دروس تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌‍شود. یعنی مثلا برای خواندن مهندسی برق ابتدا در دوره لیسانس، 3سال دروس عمومی مهندسی گذرانده می‌شود و سپس در مقطع فوق لیسانس دروس تخصصی رشته برق آموخته می‌شود.

  از لحاظ بار علمی دانشگاه ملبورن جزو بهترین دانشگاه‌ها می‌باشد. چند تن از نخست وزیران و فرمانداران استرالیا از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند.

  دانشگاه موناش

  این دانشگاه رتبه 67 در دانشگاه‌های جهان را دارد و دارای 8 پردیس در شهر ملبورن می‌باشد که پردیس کلایتون بزرگترین پردیس آن می‌باشد. در دانشگاه موناش رشته‌هایی نظیر حقوق، اقتصاد، هنر و مدیریت ارائه می‌شود. این دانشگاه دارای شعبه‌هایی در کشورهای مالزی، چین، هند، آفریقای جنوبی و ایتالیا می‌باشد. به همین دلیل به یک موسسه بین المللی تبدیل شده است. مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل به این دانشگاه هم آمار بالایی دارد.

  دانشگاه موناش در سال 1958 میلادی تأسیس شده و یک دانشگاه تحقیقاتی می‌باشد. این دانشگاه دومین دانشگاه قدیمی ایالت ویکتوریا به حساب می‌آید.

  در دانشگاه موناش خدمات خاصی ارائه می‌شود. تحصیل همزمان در دو رشته، آموزش از راه دور و یا تحصیل به صورت پاره وقت از گزینه‌هایی است که شما می‌توانید در این دانشگاه از آن استفاده کنید.

  دانشکده‌های دانشگاه موناش عبارتند از:

  دانشکده علوم، دانشکده هنر، دانشکده حقوق، دانشکده فناوری اطلاعات، دانشکده معماری، دانشکده دارو سازی و علوم دارویی، دانشکده پزشکی و پرستاری، دانشکده اقتصاد، دانشکده آموزش و دانشکده مهندسی

   

  پیشنهاد مطالعاتی:

  ویزای تحصیلی آلمان

  مهاجرت تحصیلی به هلند

  مهاجرت تحصیلی به کانادا

  اقامت و مهاجرت به استرالیا از طریق کار

  دانشگاه ویکتوریا

  دانشگاه ویکتوریا در سال 2019 تأسیس شده و در غرب ملبورن واقع شده است. 30 امین دانشگاه برتر استرالیا است و رتبه جهانی این دانشگاه 350 می‌باشد. این دانشگاه دولتی می‌باشد و در استرالیا جزو شش دانشگاهی است که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای (TAFE) نیز ارائه می‌دهد. در واقع یک دانشگاه دو بخشی به حساب می‌آید که دانشجو در آن می‌تواند از آموزش فنی و حرفه‌ای به آموزش عالی تغییر رشته دهد.

  دانشکده‌های دانشگاه ویکتوریا به شرح زیر می‌باشد:

  دانشکده بازرگانی، دانشکده حقوق، دانشکده کامپیوتر، دانشکده تربیت بدنی، دانشکده VU، دانشکده بهداشت، دانشکده آموزش، دانشکده مهندسی و علوم و دانشکده هنر

  دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن (RMIT)

  دانشگاه آر ام آی تی مخفف Royal Melbourne Institute of Technology سومین دانشگاه قدیمی ملبورن بوده و یک دانشگاه دولتی به شمار می‌رود که در ایالت ویکتوریا و شهر ملبورن واقع شده است. دارای یک پردیس اصلی در ملبورن و دو پردیس دیگر در برانزویک و قسمت شمالی باندورا می‌باشد. این دانشگاه عنوان سلطنتی را دریافت کرده و به خاطر درامد بالایی که دارد، یکی از ثروتمندترین دانشگاه‌های استرالیا می‌باشد. این دانشگاه تأکید ویژه‌ای روی آموزش مهارت دارد.

  دانشگاه RMIT در آموزش رشته‌هایی همچون حسابداری و امور مالی، مهندسی برق و مکانیک، مدیریت و کسب وکار و علوم کامپیوتر سابقه درخشانی دارد.

  دانشگاه فناوری سوینبرن

  این دانشگاه در ایالت ویکتوریا و شهر ملبورن واقع شده است. در سال 1908 تأسیس شده و یک دانشگاه دولتی است که در ابتدا یک موسسه فنی و حرفه‌ای بوده و در سال 1992 تبدیل به دانشگاه شده است. اما همچنان مانند قبل حرفه‌هایی از قبیل لوله کشی، زبان انگلیلسی، کودک یاری، برقکاری ساختمان و … را آموزش می‌دهد. دانشگاه سوینبرن یک پردیس در مالزی و سه پردیس در ملبورن دارد. پردیس اصلی این دانشگاه در 5/7 کیلومتری شهر ملبورن واقع شده است.

  دانشگاه دیکن

  این دانشگاه در سال 1974 تأسیس شده است و دانشگاهی عمومی می‌باشد.در ملبورن، جیلانگ، ورنمبول ایالت ویکتوریا دارای پردیس می‌باشد. دارای پانزده موسسه تحقیقاتی و انیستیتو و چهار دانشکده اصلی علوم اجتماعی و هنر، علوم پایه و مهندسی، حقوق- مدیریت و علوم پزشکی می‌باشد.

  این دانشگاه به افتخار دومین نخست وزیر استرالیا و رهبر جنبش فدراسیون استرالیایی، آلفرد دیکن نامگذاری شده است

  سوالات متداول

  بله، کشور استرالیا به دانشجویان بین المللی کارشناسی این کشور ویزای همراه اعطا می کند.

  دانشجویان استرالیا در تمامی مقاطع تحصیلی اجازه کار پاره وقت در این کشور را دارند.

  بله، برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه های استرالیا نیاز به ارائه مدرک زبان دارید. همچنین جهت افزایش شانس ویزای خود بهتر است مدرک زبان بین المللی ارائه دهید.

  بله، اکثر دانشگاه های دولتی استرالیا خوابگاه های دانشجویی را تحت اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد.

  هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا بسته به سبک زندگی و شهر انتخابی شما دارد؛ اما به طور کلی هزینه ای حدود 800-900 دلار در ماه است.

  شرایط اخذ ویزای تحصیلی در استرالیا بسته به مقطع تحصیلی، رشته انتخابی و غیره دارد.

  میزان حقوق دریافتی شما از کار دانشجویی استرالیا بسته به شغل دریافتی و کارفرمای شما دارد.

  برای تحصیل کارشناسی در استرالیا بهتر است حداقل مدرک زبان انگلیسی 6 را ارائه دهید.

  برای تحصیل دکترا در استرالیا نیاز به ارائه مدرک کارشناسی ارشد، رزومه پژوهشی، مدرک زبان، پاسپورت و غیره دارید.

  بله، دانشگاه های استرالیا رتبه و رنکینگ خوبی را در دنیا دارد که مورد تایید ایران نیز قرار گرفته است.

  خیر، برای اخذ اقامت دائم استرالیا از طریق تحصیل باید بعد از فارغ التحصیلی در این کشور کار پیدا کرده و ویزای خود را تغییر داده و برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایید.

  5/5 - ( تعداد افرادی که به این مطلب امتیاز داده اند: 2نفر)
  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.