یکی از مهم ترین موضوعاتی که تمامی دانشجویان در سراسر جهان به آن علاقه مند اند، دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در کشور های پیشرفته می باشد. موضوع بورسیه تحصیلی فرانسه، در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی قرار گرفته است. بورسیه تحصیلی، کمک هزینه ای است که به دانشجویان ممتاز این فرصت را می دهد، بدون پرداخت هزینه های تحصیلی دانشگاه، در کشور فرانسه تحصیل نمایند. البته در کنار کمک هزینه های تحصیلی، کمک هزینه هایی برای زندگی دانشجویان منتخب نیز در نظر گرفته می شود.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  ما در این مقاله قصد داریم به صورت جامع و کامل به بررسی بورسیه های تحصیلی فرانسه بپردازیم. شما می توانید با مطالعه این مطلب پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت کنید. چنانچه پس از مطالعه، سوالات دیگری ذهن تان را مشغول کرد، می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید. کارشناسان ما در موسسه مهر آفرین، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. موسسه ما با بهره گیری از جدید ترین قوانین مهاجرتی، بهترین و راحت ترین روش را برای مهاجرت و اخذ اقامت فرانسه پیش روی شما خواهد گذاشت.

  لازم به ذکر است که بگوییم، موسسه معتبر ما، دارای مجوز رسمی و قانونی مهاجرتی است. همچنین کارشناسان و وکلا موسسه، از با سابقه ترین و حرفه ای ترین وکلا مهاجرتی هستند و می توانند پرونده مهاجرتی شما را در کوتاه ترین زمان ممکن به سرانجام برسانند. برای مشاوره تخصصی می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

  تحصیل در فرانسه

  تحصیل در کشور فرانسه به طور کلی به 4 دسته، مدارس، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تشکیل می شود. متقاضیان به دلایل مختلف مانند کیفیت آموزشی بالا، معتبر بودن مدرک تحصیلی، معتبر بودن دانشگاه های این کشور، پایین بودن هزینه های تحصیلی و زندگی و… فرانسه را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می کنند. فرانسه کشوری است که به تحصیل و آموزش اهمیت ویژه ای داده است. این کشور دارای 194 کالج و دانشگاه می باشد و نزدیک به 325000 دانشجو دارد. برنامه های بورسیه تحصیلی در این کشور نزدیک به 10 هزار برنامه است.

  متقاضیانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند؛ اما شرایط مالی مناسبی را برای مهاجرت و اقامت  در این کشور دارا نیستند، می توانند با اخذ بورسیه تحصیلی در فرانسه، به این کشور مهاجرت نمایند. زمان شروع تحصیل در کشور فرانسه از ماه سپتامبر آغاز می شود. البته متقاضیانی که از این زمان جا مانده اند می توانند در ماه ژانویه نیز پذیرش بگیرند. متقاضیان باید 4 ماه قبل از شروع ترم، درخواست خود را جهت اخذ ویزا تحصیلی فرانسه به سفارت ارائه دهند. ادامه به بررسی شرایط بورسیه تحصیلی فرانسه می پردازیم.

  شرایط بورسیه تحصیلی فرانسه

  متقاضیان زیادی خواهان اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه می باشند؛ اما بسیاری از آنها شرایط اخذ بورسیه را نمی دانند. یکی از مهم ترین ویژگی های کشور فرانسه این است که برای دانشجویان خارجی و بین المللی بورسیه های مختلفی را ارائه کرده که اکثر این بورسیه های در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شوند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه عبارت است از:

  • دارا بودن شرایط سنی مناسب
  • دانشجو از سطح علمی خوبی برخوردار باشد
  • دانشجو نمرات و معدل بالایی را در مقطع قبل کسب کرده باشد
  • دانشجو رزومه علمی قوی داشته باشد
  • در نظر گرفتن ملیت و جنسیت متقاضی (در برخی از بورسیه های تحصیلی فرانسه مورد توجه قرار می گیرد)

  متقاضیان تحصیل در کشور فرانسه، می توانند زبان تحصیل خود را انتخاب نمایند. زبان فرانسوی و زبان انگلیسی، زبان هایی هستند که متقاضیان می توانند آنها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. متقاضیانی که مدرک زبان فرانسوی در سطح b2 را دارا باشند، می توانند در دانشگاه های دولتی فرانسه به صورت رایگان تحصیل نمایند و سالانه مبلغ بسیار ناچیزی را به دانشگاه پرداخت کنند؛ اما متقاضیانی که دارای آیلتس یا تافل هستند، باید شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند.

  شرایط بورسیه تحصیلی فرانسه

  انواع بورسیه تحصیلی فرانسه

  بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه بسته به نوع رشته و دانشگاه متفاوت است و انواع مختلفی دارد که عبارت است از:

  1. بورسیه تحصیلی اکول نرمال سوپریور
  2. بورسیه عالی ایفل
  3. بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه لیون
  4. بورسیه MBA در دانشگاه HEC پاریس
  5. بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه ساکلای پاریس
  6. بورسیه تحصیلی امیل بوتمی
  7. بورسیه عالی امپر از موسسه ENS
  8. بورسیه تحصیلی بنیاد فناوری گرنوبل

  در ادامه به بررسی اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در فرانسه می پردازیم.

  بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در فرانسه

  به طور کلی، تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه بسته به رشته و دانشگاه متقاضی، 3 سال به طول می انجامد. دانشگاه های فرانسه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسوی است؛ همچنین تحصیل در دانشگاه های خصوصی در فرانسه نیز هم به زبان فرانسوی و هم به زبان انگلیسی می باشد. متقاضیانی که می خواهند به زبان انگلیسی در فرانسه تحصیل کنند باید مدرک زبان آیلتس 6 یا تافل 550 را دارا باشند. توجه داشته باشید که اگر شما پذیرش دانشگاه دولتی در فرانسه را اخذ کنید و به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید، هیچ هزینه ای را برای تحصیل در دانشگاه پرداخت نمی کنید.

  اما اگر بخواهید در دانشگاه های خصوصی فرانسه تحصیل کنید باید سالانه نزدیک 3 تا 10 هزار یورو شهریه پرداخت نمایید. به طوری که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار ضعیف و تعداد بسیاری محدودی است. شما عزیزان برای آگاهی بیشتر از چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی می توانید با کارشناسان ما در موسسه در تماس باشید.

  بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه نزدیک به 2 سال است. متقاضیانی که دارای مدرک لیسانس هستند، می توانند در این مقطع تحصیل نمایند. این مقطع هم همانند مقطع کارشناسی، متقاضیان می توانند زبان تحصیل خود را انتخاب کنند. متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک زبان شان در سطح آیلتس 6.5 باشد. همچنین باید مبلغی را سالانه به عنوان شهریه پرداخت نمایند. بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد عبارت است از:

  1. بورسیه تحصیلی اراسموس که برای تحصیلات تکمیلی دانشجویان در نظر گرفته شده و شامل چند موسسه و دانشگاه اروپایی و غیر اروپایی می شود.
  2. بورسیه تحصیلی امیل بوتمی که هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد ارائه  می شود. این نوع بورسیه مبلغی نزدیک به 5 تا 16 هزار یورو را به دانشجویان تحت حمایت خود ارائه می دهد.
  3. بورسیه تحصیلی ایفل که برای هزینه های سفر و بهداشت و درمان دانشجویان در نظر گرفته شده است.
  4. بورسیه تحصیلی گرنوبل فناوری که برای هر ترم دانشجویان تحت حمایت خود 5 هزار یورو را در نظر گرفته است.
  5. بورسیه تحصیلی ENS لیون که برای مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است و چند رشته خاص را تحت حمایت قرار می دهد مانند هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی و… .

  بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

  بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در فرانسه

  بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا، نظر بسیاری از دانشجویان را به خود جلب کرده است. تحصیل در این مقطع نزدیک به  3 تا 5 سال است. متقاضیانی که در مقطع دکترا تحصیل می کنند، در فرانسه با عنوان پژوهشگر و محقق شناخته می شوند. بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا عبارت است از:

  1. بورسیه تحصیلی اکول نرمال سوپریور که سالانه فقط 30 نفر ظرفیت دارد. این نوع بورسیه علاوه بر هزینه های تحصیل، هزینه های خوابگاه را نیز در اختیار دانشجو می گذارد.
  2. بورسیه تحصیلی ایفل که مبلغ قابل توجهی را برای دانشجویان تحت حمایت خود در نظر گرفته است.

  بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در فرانسه

  هزینه های زندگی در فرانسه

  دانشجویانی که قصد مهاجرت به فرانسه و اخذ بورسیه تحصیلی را دارند باید از هزینه های زندگی در این کشور با خبر باشند. هزینه های زندگی در کشور فرانسه، به ایالتی که قصد مهاجرت به آن را دارید بستگی دارد. بدین صورت که اگر شما در پایتخت فرانسه یعنی پاریس اقامت داشته باشید هزینه های زندگی تان بیشتر از ایالت های دیگر فرانسه می شود؛ اما به طور کلی، هزینه زندگی برای 1 نفر در فرانسه 800 تا 1200 یورو می باشد. با این وجود باز هم هزینه های زندگی به نوع و سبک زندگی شما بستگی دارد.

  عنوان قیمت
  یک عدد نان 1.2 یورو
  1کیلو سیب زمینی 1.6 یورو
  12 عدد تخم مرغ 2.6 یورو
  1 کیلو سینه مرغ 10.5 یورو
  1 کیلو پیاز 1.75 یورو
  1 کیلو پنیر 15 یورو
  1 کیلو برنج 1.63 یورو
  1 کیلو گوشت 15.76 یورو
  1 لیتر شیر 0.94 یورو

  مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه

  مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه عبارت است از:

  • ارائه مدارک هویتی
  • ارائه پاسپورت معتبر
  • ارائه عکس پاسپورتی
  • ارائه انگیزه نامه
  • ارائه توصیه نامه از اساتید
  • ارائه مدرک زبان
  • ارائه تمامی مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
  • ارائه رزومه علمی و تحقیقاتی

  متقاضیان واجد شرایط می توانند با ارائه مدارک ذکر شده بورسیه تحصیلی و پذیرش دانشگاه های فرانسه را اخذ نمایند.

  به طور کلی، مهاجرت به کشور های خارجی و اخذ اقامت آنها موضوع بسیار مهمی است؛ چرا که مستقیما بر روی سرنوشت افراد تاثیر می گذارد. متقاضیان باید بدانند که وجود وکیل مهاجرت می تواند به پروسه اخذ اقامت و ویزا سرعت بخشد. علاوه بر این وکیل مهاجرت شما را از قوانین و مقررات کشور فرانسه  آگاه می کند و این آگاهی موجب می شود که شما دچار مشکلی نشوید. موسسه مهر آفرین جهت سهولت در کار شما، خدمات خود را هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین ارائه کرده است. شما تنها کافی است با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با مشاوران ما در رابطه با مبحث مهاجرت مشورت نمایید.

  مطمئن باشید که مشورت گرفتن از فردی که تجربه بالایی در زمینه مهاجرت دارد، می تواند شما را چندین قدم به جلو اندازد و اطلاعاتی را در این رابطه به شما بدهد که شما آگاهی از آن نداشتید. همچنین این مشورت می تواند موجب شود که شما راه کم هزینه تر و راحت تری را برای مهاجرت انتخاب کنید.

  سوالات متداول

  متقاضیان باید دارای رزومه قوی تحصیلی، معدل و نمرات بالا، مدارک زبان انگلیسی یا فرانسوی و سن مناسب باشند. متقاضیان تحصیل دکترا نیز باید علاوه بر این شرایط، دارای سوپروایزر و مقالات بین المللی نیز باشند.

  دانشجویان بین المللی باید هزینه یک سال تحصیل در فرانسه را در ابتدای کار پرداخت نمایند.

  متقاضیان می توانند به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور تحصیل نمایند. علاوه بر این، برخی از بورسیه های تحصیلی فرانسه تمامی هزینه های زندگی آنها را نیز تامین می نماید.

  بله. دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی که در آن مشغول به تحصیل هستند، می توانند کار پاره وقت نیز داشته باشند.

  اخذ بورسیه تصحیلی فرانسه در 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است؛ اما متقاضیان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا راحت می توانند بورسیه دریافت کنند.

  خیر. بورسیه های تصحیلی در کشور فرانسه بسیار متنوع است و تنها برخی از آنان تمامی هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه را تامین می نمایند.

  5/5 - ( تعداد افرادی که به این مطلب امتیاز داده اند: 2نفر)
  پیام بگذارید