اقامت و مهاجرت تحصیلی به آلمان

طی سال های اخیر، مهاجران زیادی از طریق گرفتن ویزای تحصیل و ویزای کار به کشور آلمان مهاجرت کرده اند؛ اما چرا بیشتر متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را انتخاب می کنند و این کشور را مناسب تحصیل می دانند؟ در این مقاله به بررسی مهاجرت از طریق تحصیل به آلمان می پردازیم با ما همراه باشید و اگر ابهام و سوالی در این زمینه داشتید با دفاتر ما در تهران و شیراز در ارتباط باشید.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  یکی از روش های اقامت و مهاجرت به آلمان، از طریق تحصیل است. آلمان یکی از معدود کشور هاییست که برای تحصیل، راحت تر از کشور های دیگر ویزا صادر می کند. این کشور، یکی از 5 کشوری است که تحصیل در آن به صورت رایگان می باشد؛ به همین دلیل، متقاضی زیادی را برای مهاجرت از طریق تحصیل دارد. مهاجرت تحصیلی در آلمان مستلزم داشتن شرایط خاصی است که ما در این مقاله به صورت تخصصی و جامع این شرایط را مورد بررسی قرار می دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانید با مشاوران و وکلای موسسه حقوقی مهر آفرین در تماس باشید.

  هنگامی که به مهاجرت کردن فکر می کنیم، سوالاتی ذهنمان را درگیر خود می کند به عنوان مثال من چطور می توانم برای مهاجرت تحصیلی در آلمان، اقامت دائم بگیرم؟ آیا داشتن مدرک زبان آلمانی برای گرفتن اقامت لازم است؟ چه شرایطی را برای تحصیل باید داشته باشیم؟ در چه مقطعی می توانم به گرفتن پذیرش و مهاجرت از طریق تحصیل به آلمان اقدام کنم؟ و… که می توانید در این مقاله پاسخ تمامی این سوالات را بگیرید.

  اقامت و مهاجرت تحصیلی به آلمان

  مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان

   همان طور که گفتیم نظام تحصیلی کشور آلمان کاملا رایگان است و هزینه ای برای داشنجویان آن کشور ندارد. همین دلیل باعث شده اکثر مهاجرت ها به آلمان از طریق تحصیل باشد؛ اما تحصیل در این کشور رایگان رایگان هم نیست و باید سالیانه مبلغ بسیار کمی را به دانشگاه پرداخت کنید که این مبلغ حداقل 300 یورو است.

  آلمان هفتمین کشور بزرگ قاره اروپا است که بزرگ ترین و پیشرفته ترین اقتصاد را در این قاره دارد. واحد پول این کشور یورو است و حدود 80 میلیون نفر جمعیت دارد. زبان تحصیل در دانشگاه های این کشور آلمانی می باشد که یکی از شرایط تحصیل در این کشور داشتن مدرک زبان آلمانی است که در مقاطع مختلف سطح آن متفاوت می باشد؛ اما اگر شما مدرک زبان انگلیسی داشته باشید می توانید ادر دانشگاه های غیر رایگان آلمان برای تحصیل و ادامه تحصیل پذیرش بگیرید.

  مهاجرت تحصیلی و تحصیل رایگان در آلمان

  برای گرفتن ویزای تحصیلی کشور آلمان، باید از سفارت این کشور وقت بگیرید که مدت انتظار برای متقاضیان ایرانی ممکن است 18 تا 24 ماه باشد. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی این شرایط می پردازیم؛ اما قبل از آن بهترین دانشگاه های برتر آلمان را معرفی می کنیم.

  نام دانشگاه رتبه جهان
  دانشگاه فنی مونیخ 64
  دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ 66
  دانشگاه روبرت کارلز هایدلبرگ 68
  دانشگاه فنی KIT 107
  دانشگاه هامبولت برلین 120
  دانشگاه آزاد برلین 123
  دانشگاه فنی آخن 146
  دانشگاه فرایبورگ 163
  دانشگاه ایبرهارد کارل 173
  دانشگاه فنی برلین 178
  دانشگاه صنعتی درهزن 210

  مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع لیسانس

  اگر می خواهید در مقطع لیسانس در کشور آلمان تحصیل کنید، باید مدارک معتبر دیپلم و پیش دانشگاهی را داشته باشید. بدون داشتن این مدارک گرفتن پذیرش تحصیلی در آلمان ممکن نخواهد بود. دوره کارشناسی در کشور آلمان 6 ترم  است که دسته کم 3 سال برای دریافت مدرک طول می کشد و در دانشگاه های علوم کاربردی به دلیل وجود دوره های عملی، مقطع کارشناسی 6 تا 7 ترم می باشد؛ اما تحصیل در دانشکده های هنر و موسیقی در مقطع کارشناسی، 8 ترمه است و 4 سال زمان می برد. همچنین می توانید در آکادمی های حرفه ای و آموزشی، مدت زمان تحصیل تان را به 3 سال کاهش دهید.

  شما در کشور آلمان اجازه دارید به صورت پاره وقت حدود 20 ساعت در هفته کار کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که پس از ورود به کشور آلمان باید سطح مدرک زبان خود را ارتقا دهید و آن را به سطح B2 برسانید.

  شرایط مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس آلمان عبارت است از:

  • داشتن 18 سال سن
  • ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر
  • ارائه مدرک زبان در سطح B1 و ارتقا آن به سطح B2
  • تمکن مالی برای یک سال زندگی در کشور آلمان

  اگر شما در کنکور سراسری قبول شده و پذیرش یکی از دانشگاه های ایران را نیز گرفته باشید می توانید با ارائه مدرک قبولی خود شرایط تان را برای تحصیل در کشور آلمان تسهیل نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که از سال اخذ دیپلم 4 یا 5 سال بیشتر نباید گذشته باشد؛ در غیر این صورت قابل قبول نخواهد بود.

  شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس به شرح زیر است:

  • صلاحیت داشتن برای ورود به موسسات آموزشی در کشور آلمان

  متقاضیانی که می خواهند در مقطع کارشناسی مهاجرت تحصیلی به آلمان بگیرند و در این کشور ادامه تحصیل دهند باید مدرک Abitur یا Fach GebundeneHochschulreife را دارا باشند و یا معادل خارجی این مدارک را به همراه داشته باشند. این مدارک را پس از گذراندن مقاطع راهنمایی و متوسطه در مدارس آلمان می توان به دست آورد؛ اما اگر مدارک شما در سیستم آلمان قابل اعتبار سنجی نباشد، باید در دوره آماده سازی و امتحان ورودی شرکت نمایید.

  • امتحان پذیرش

  در موسسات عالی آموزشی آلمان مثل دانشکده های هنر و رشته های ورزشی شما باید قبل از ورود در امتحان پذیرشی این موسسات نمره قبولی را به دست آورید. این امتحان برای سنجش میزان استعداد در موضوعات اصلی رشته شما برگذار می شود.

  • ثابت کردن مهارت زبان آلمانی برای دانشجویان بین المللی

  در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آلمان، تمام رشته های تحصیلی به زبان آلمانی است. به همین دلیل افرادی که می خواهند در این دانشگاه ها و موسسات عالی آموزشی تحصیل کنند، باید دانش زبان آلمانی و مدرک بین المللی زبان را دارا باشند.

   

  مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان در مقطع فوق لیسانس

  یکی از مهم ترین شرایط برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، داشتن مدرک لیسانس از دانشگاه های ایران است؛ اما داشتن مدرک لیسانس از چه دانشگاه هایی مورد تایید آلمان است؟

  باید بگوییم که آلمان به دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی کمتر از دیگر دانشگاه ها پذیرش می دهد و بهتر است مدرک لیسانس تان از این دانشگاه ها نباشد. مدت زمان تحصیل برای مقطع فوق لیسانس در آلمان بین 1 تا 2 سال است. این مدت زمان به رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید بستگی دارد. افرادی هم که گپ تحصیلی شان از 4 یا 5 سال بیشتر نیست، برای مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانند اقدام نمایند.

  مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان در مقطع فوق لیسانس

  همچنین دانشجویانی که مدرک لیسانس شان را در کشور آلمان نگرفته اند، نیاز دارند که مدرک شان توسط دفتر بین المللی آلمان بررسی شود. مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش در آلمان در مقطع فوق لیسانس عبارت است از:

  • مدرک زبان آلمانی
  • پاسپورت
  • اصل تمامی مدارک تحصیلی مثل دیپلم، پیش دانشگاهی و لیسانس که ترجمه شده باشد
  • به همراه داشتن ریز نمرات مدارک
  • انگیزه نامه
  • داشتن تمکن مالی
  • داشتن رزومه کاری در صورت داشتن سابقه کار
  • نمره آیلتس 6 و نیم یا معادل تافل
  • داشتن 3 عدد توصیه نامه
  • امتحان ورودی برای کارشناسی ارشد رشته های هنر
  • امتحان ورودی برای فوق لیسانس در رشته های هنر

  این نکته را در نظر داشته باشید که مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس می تواند آلمانی یا انگلیسی باشد که بستگی به رشته و دانشگاه محل تحصیل شما دارد. اگر می خواهید به زبان آلمانی در مقطع فوق لیسانس تحصیل کنید باید حداقل مدرک زبان آلمانی شما در سطح A1  باشد.

  مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکترا

  اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان، کار نسبتا سختی است؛ اما نشدنی نیست. داشتن رزومه قوی برای پیدا کردن یک استاد راهنما خوب بسیار مهم است. هنگامی که فرد استاد مورد نظر خود را پیدا کند باید با او جلسه مصاحبه بگذارد. پس از مصاحبه با استاد راهنما، اگر فرد دانشجو مورد قبول وی بود، می تواند پذیرش مقطع دکترا را اخذ نماید. سابقه تحصیلی قوی شامل، داشتن سابقه تحقیقاتی و پژوهشی، معدل بالا در مقطع لیسانس، داشتن مقاله های ISI، مدرک زبان در سطوح بالا، داشتن توصیه نامه و انگیزه نامه است. تحصیل در مقطع دکترا در آلمان حدود 4 سال به طول می انجامد.

  شما می توانید در این مقطع به زبان آلمانی یا انگلیسی تحصیل نمایید. اگر زبان تحصیل شما آلمانی است، مدرک زبان شما حداقل باید در سطح C1 باشد و اگر زبان تحصیل شما انگلیسی است باید علاوه بر مدرک آیتلس و تافل، مدرک زبان آلمانی A2 را به سفارت ارائه دهید.

  هزینه های مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

  همان طور که گفتیم تحصیل در دانشگاه های آلمان به صورت رایگان است؛ اما دانشجو باید پس از پذیرش، توانایی مالی اش را برای تامین هزینه های زندگی در آلمان بالا ببرد. هزینه های زندگی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان بستگی به فرد و سبک زندگی اش دارد. این هزینه ها برای یک فرد ماهیانه 700 یورو تا حداکثر 1000 یورو است. این هزینه ها عبارت است از:

  مواد غذایی

  قیمت

  بطری آب معدنی نیم لیتری

  1.91 یورو

  12 عدد تخم مرغ

  1.85 یورو

  1 کیلو پیاز

  1.12 یورو

  1 کیلو سیب زمینی

  0.98 یورو

  شیر یک لیتری

  0.71 یورو

  یک وعده غذا در رستوران متوسط

  10 یورو

  آپارتمان یک خوابه در مرکز

  650 یورو
  بلیط برای وسایل نقلیه عمومی

  2.70 یورو

  شرایط اقامت تحصیلی در آلمان

  اخذ اقامت دائم در آلمان با استفاده از مهاجرت تحصیلی یکی از روش های محبوب برای متقاضیان مهاجرت است. برای اینکه بتوانید اقامت دائم به کشور آلمان را به دست آورید، باید شرایط زیر را دارا باشید.

  • سابقه کیفری نداشته باشید
  • به قانون اساسی این کشور پایبند باشید
  • به زبان آلمانی تسلط کامل داشته باشید و حداقل سطح b1 را دارا باشید
  • بتوانید هزینه های زندگی تان را تامین نمایید
  • شما پس از پایان تحصیل تان می توانید در کشور آلمان به کاری که مربوط به رشته تحصیلی تان است مشغول شوید و بدین صورت ویزا تحصیلی شما به ویزا کاری تبدیل می شود و پس از گذشت 5 سال کار مداوم، می توانید اقامت دائم را در این کشور اخذ نمایید.

  برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات دقیق تر برای مهاجرت به کشور آلمان از طریق تحصیل می توانید با موسسه حقوقی مهر آفرین تماس بگیرید تا کارشناسان و وکلای ما با توجه به شرایطی که دارا هستید، گزینه های پیشنهادی مناسبی را به شما پیشنهاد کنند.

  سوالات متداول

  بله، تحصیل در مدارس و دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است.

  خیر، ویزای توریستی قابلیت تغییر به ویزای تحصیلی را ندارد.

  برای تحصیل در آلمان جهت افزایش شانس ویزا و پذیرش خود بهتر است مدرک زبان ارائه دهید.

  بله، کشور آلمان از طریق ویزای تحصیلی به دانشجویان بین المللی ویزای همراه اعطا می کند.

  زبان تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی و پزشکی آلمانی و کارشناسی ارشد و دکترا آلمانی و انگلیسی است.

  تحصیل در آلمان رایگان بوده و هزینه زندگی نیز بسته به سبک زندگی و شهر انتخابی متقاضی دارد؛ اما به طور کلی حدود ۵۰۰-۸۰۰ یورو در ماه است.

  تحصیل در آلمان یکی از راه های اخذ اقامت دائم آلمان است. شما پس از فارغ التحصیلی می توان کار پیدا کرده و پس از گذشت ۵ سال اقامت دائم این کشور را دریافت نمایید.

  متقاضی اصلی نیاز به اثبات تمکن مالی، ارائه محل اقامت مناسب برای خانواده و تسلط زبان آلمانی دارد.

  برای تحصیل دکترا در آلمان نیاز به ارائه رزومه علمی پژوهشی قوی دارید. همچنین مدرک زبان شما نیز حائز اهمیت است.

  بله، تحصیل در مقاطع تحصیلی آلمان محدودیت سنی دارد. برای کارشناسی بهتر است ۲۵ سال و کارشناسی ارشد ۳۲ سال داشته باشید.

  63 دیدگاه
  1. محمد نوشته:

   سلام. بنده 34 سالمه سال 92 لیسانس رو تموم کردم و تا الان هم داشتم کار میکردم. آیا میتونم برا ارشد اقدام کنم برا رشته مهندسی برق؟

   1. لیندا وفایی نوشته:

    با سلام و احترام
    با توجه به گپ تحصیلی شما و محدودیت سنی کارشناسی ارشد در آلمان، توصیه می کنیم کشور دیگری را اقدام نمایید.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  ممکن است شما دوست داشته باشید