بورسیه تحصیلی آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از کشور های پیشرفته در حوزه علم و تحصیل برای بیشتر شدن انگیزه دانشجویان سراسر کشور شرایطی را در نظر گرفته که بتوانند با وجود این شرایط در آلمان ادامه تحصیل دهند. بورسیه تحصیلی در آلمان یکی از مشوق هایی است که دانشجویان بین المللی را به سوی خود فرا میخواند با ما همراه باشید تا هزینه ها و بورسیه های تحصیلی آلمان را در این مقاله بررسی کنیم.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  آلمان کشوری پیشرفته و مدرن است که امروزه، متقاضیان زیادی برای مهاجرت به این کشور درخواست می دهند. مهاجرت تحصیلی و بورسیه تحصیلی به آلمان از روش های اخذ ویزا این کشور می باشد. تحصیل در کشور آلمان در هر مقطعی رایگان می باشد و ممکن است فقط مبلغ ناچیزی حدود 300 یورو را سالانه به عنوان شهریه پرداخت کنید. شما حتی می توانید پس از پایان تحصیل تان در این کشور به مدت 18 ماه به دنبال کار بگردید و پس از آن اقامت دائم آلمان را دریافت نمایید.

  در رابطه با مهاجرت تحصیلی به آلمان و اخذ بورسیه سوالات بسیاری برای افراد به وجود می آید و یا نمی دانند که چطور و چگونه می توانند از راه بورسیه به این کشور بروند. همین امر باعث شده موسسه مهر آفرین ، مشاوران و وکلای خبره و با تجربه را در یک تیم جمع آوری کند تا بتواند به تمامی سوالات شما پاسخ دهد و با کیفیت ترین خدمات مهاجرت و اخذ ویزا را به شما ارائه دهد. ما در این مقاله برای آگاهی بیشتر شما از چگونگی اخذ بورسیه به آلمان، شرایط بورسیه تحصیلی به آلمان، شرایط اخذ ویزای دانشجویی و روش های اخذ بورسیه را در اختیارتان می گذاریم.

  انواع بورس تحصیلی آلمان

  بورسیه تحصیلی آلمان از چندین موسسه قابل دریافت است که این موسسات از دانشجویانی که بورس تحصیلی می شوند، حمایت مالی می کند. برای اینکه بتوانید راحت تر بورسیه را دریافت نمایید باید سوابق تحصیلی قوی داشته باشید. این سوابق می تواند معدل بالا، ارائه مقالات، حضور در سمینار ها و حضور در همایش ها باشد.نوع دیگری از بورس تحصیلی در آلمان وجود دارد که از طرف سیستم آموزش و پرورش این کشور ارائه می شود.

  بورسیه تحصیلی آلمان

  انواع بورسیه های دولتی و غیر دولتی

  بورسیه تحصیلی آلمان به دو نوع دولتی و غیر دولتی تقسیم می شود که عبارت است از:

  انواع بورسیه دولتی

  • بورسیه اراسموس: این نوع بورسیه توسط کمیسیون اروپا اهدا می شود و کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است که در محدوده اروپا قرار دارند. همین امر باعث شده این نوع بورسیه تحت حمایت کمیسیون اروپا باشد. در این نوع بورسیه هزینه های زندگی و تحصیل به دانشجویان بین المللی پرداخت می شود.
  • بورسیه پزشکی: این بورسیه توسط دانشگاه های آلمان به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد.
  • بورسیه DAAD: یکی از انواع بورس تحصیلی، بورسیه DAAD است که بیشتر ایرانیان برای مهاجرت تحصیلی از آن استفاده می کنند. این بورسیه برای دانشجویان بین المللی و در تمام مقاطع تحصیلی قابل استفاده می باشد.

  انواع بورسیه های غیر دولتی

  • بورسیه کورت هانسن: بورسیه کورت یکی از انواع بورسیه است که توسط بنیاد بایر در رشته های علوم ارائه می شود.
  • بورس تحصیلی ماویستا: این نوع بورسیه برای افرادی که سرپرستی یک کودک را برعهده دارند و اقدام به مهاجرت تحصیلی کرده اند ارائه می شود.
  • بورسیه تحصیلی هاینریش بل: این نوع بورسیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است که به دانشجویان بین المللی داده می شود.
  • بورس تحصیلی کنراد آدناور: این نوع بورسیه برای دانشجویان بین المللی زیر 30 سال است.
  • فرصت مطالعاتی هومبولت: این نوع بورسیه، کمک هزینه تحصیلی دانشمندان و پژوهشگران را برای تحصیل در مقطع فوق دکترا تامین می کند. ملیت در این نوع بورسیه اهمیتی ندارد.
  • بورسیه تحصیلی اشتیپندیوم: این نوع بورسیه زمانی به دانشجو تعلق می گیرد که در داخل کشور آلمان استعداد سنجی شده باشد. (صرف نظر از ملیت و درآمد)
  • بورسیه دوره فوق دکترا فلوشیپ انیشتین: یکی از شناخته شده ترین بورسیه های کشور آلمان، دوره فوق دکترا فلوشیپ انیشتین می باشد. در این نوع دوره بنیاد انیشتین دانشجویان بین المللی فوق دکترا را برای تحصیل حمایت می کند.
  • فرصت مطالعاتی بین المللی ماری کوری: این نوع فرصت مطالعاتی برای پژوهشگران دوره فوق دکترا می باشد که یکی از گزینه های مناسب برای بورسیه در آلمان است.

  الزامات بورسیه تحصیلی آلمان

  یکی از الزاماتی که برای اخذ بورسیه کشور آلمان مورد نیاز است، داشتن مدرک زبان آلمانی می باشد. زبان تحصیل در این کشور آلمانی است و همین امر موجب شده که افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی بورسیه شوند، حداقل دارای مدرک A2 زبان آلمانی باشند.

  الزامات بورسیه تحصیلی آلمان

  در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا شما می توانید از مدرک زبان انگلیسی نیز استفاده نمایید. در صورت نداشتن مدرک زبان شما نمی توانید بورسیه تحصیلی آلمان را دریافت نمایید.

  شرایط اخذ بورس تحصیلی آلمان در مقطع لیسانس

  دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی امکان پذیر نیست؛ مگر آنکه سابقه تحصیلی درخشانی را در این رشته داشته باشید. سابقه درخشان شامل کسب رتبه در المپیاد ها، ثبت اختراع، کسب رتبه ملی و… می باشد. در کشور آلمان برای گذراندن دوره لیسانس، داشتن مدرک زبان در سطح b2 الزامی است. شما برای ورود به دانشگاه باید دوره یک ساله کالج را بگذرانید  و پس از آن در آزمون Feststellungsprüfung شرکت نمایید. پس از قبولی در آزمون، فرد می تواند در رشته مورد نظرش در دانشگاه تحصیل نمایند.

  شرایط اخذ بورس تحصیلی آلمان در مقطع فوق لیسانس

  برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان، متقاضی باید مدرک کارشناسی خود را ارائه دهد و سابقه تحصیلی خوبی را دارا باشد. طول دوره کارشناسی ارشد در آلمان نزدیک به 2 سال زمان می برد که لازمه داشتن مدرک زبان آلمان یا زبان انگلیسی است. حداقل مدرک زبان انگلیسی شما باید آیلتس 6/5 باشد و یا اگر متقاضی زبان آلمانی هستید باید مدرک زبان آلمانی را در سطح b1 یا b2  داشته باشید.

  بورسیه های جدید آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

  هر سال برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه های جدیدی اعلام می شود به عنوان مثال بورس تحصیلی Goethe Goes Global. این نوع بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد می باشد و تنها تعداد کمی از افراد (حدود 20 نفر) می توانند آن را دریافت نمایند که شرایط زیر باید دارا باشند:

  • انگیزه اصلی تان کار های علمی و پژوهشی باشد
  • برنامه های تحصیلی بلند مدت داشته باشد و تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید البته با ارائه انگیزه نامه قوی نیازی به تحصیل در مقاطع بالا تر نمی باشد.
  • حرفه ای بین المللی را هدف خود قرار دهید
  • مدرک کارشناسی تان را از کشوری غیر از آلمان دریافت کرده باشید
  • با سایر کارشناسان و ایده پردازان تبادل نظر کنید
  • فردی شناخته شده در رشته خودتان باشید و پروژه های تحقیقاتی انجام دهید
  • هدفتان این است که تحت نظر بهترین اساتید دانشگاهی با امکانات عالی تحصیل نمایید.

  شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا

  یکی از محبوب ترین کشور ها برای ادامه تحصیل، کشور آلمان است. همین امر باعث شده این کشور حدود 4000 هزار نفر فارغ التحصیل بین المللی در مقطع دکترا داشته باشد. تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان کار نسبتا دشواری است؛ چرا که اکثر دانشگاه های آلمان در فهرست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند. رایگان بودن تحصیل و شرایط مناسب زندگی در آلمان باعث شده است این کشور یکی از مناسب ترین کشور ها برای اخذ بورسیه تحصیلی باشد. در مقطع دکترا، تحصیل به دو صورت امکان پذیر است:

  • دکترا فردی
  • دکترا گروهی

  در دکترا فردی، متقاضی به صورت مستقل بر روی پروژه خود کار می کند و تحت نظارت یک استاد راهنما می باشد. مدت زمان تحصیل در این روش حدود 3 تا 5 سال است.

  در دکترا گروهی، متقاضیان دکترا به صورت گروهی و تحت نظر اساتید راهنما، پروپوزال پیشنهادی شان را ارائه می کنند. در این روش شما باید انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید و همکاری لازم را در جلو بردن پروژه انجام دهید.

  هزینه تحصیل در مقطع دکترا

  تحصیل در مقطع دکترا در 6 ترم  ابتدایی در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان می باشد؛ اما دانشجو باید مبلغی را با عنوان مشارکت ترمی در هر ترم تحصیلی پرداخت نماید. در ازای پرداخت این مبلغ، کارت شناسایی تحصیلی به او می دهند که می تواند از امکانات عمومی دانشگاه از قبیل استخر، سینما و موزه استفاده نماید. بورس تحصیلی به معنای رایگان بودن همه چیز نیست بلکه کمک هزینه ای است که جهت تحصیل در دانشگاه پرداخت می شود.

  مدارک لازم جهت تحصیل در مقطع دکترا

  مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا عبارت است از:

  • ارائه پروپوزال مناسب که مورد تایید استاد راهنما باشد
  • سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو
  • مدرک زبان آلمانی در سطح C1 یا زبان انگلیسی معادل آیلتس 7
  • ارائه مقالات بین المللی
  • گزارش های شرکت در کنفرانس های بین المللی

  شرایط بورسیه تحصیلی DAAD در آلمان

  یک سازمان بین المللی که مسئولیت روابط بین دانشگاه ها را بر عهده دارد، سازمان DAAD است. اخذ بورسیه از این سازمان فرصتی را برای متقاضیان به وجود می آورد که می توانند به صورت رایگان تحصیل نمایند. کمک هزینه تحصیلی این سازمان شامل پرداخت مبلغی حدود 500 یورو به صورت ماهانه برای دانشجویان فارغ التحصیل و حدود 1000 یورو برای داوطلبان دکترا است.

  شرایط بورسیه تحصیلی DAAD در آلمان

  مدت زمان پذیرش در مقطع دکترا ممکن است نهایتا تا 1 سال یا بیشتر طول بکشد. همین امر باعث می شود که فرد برای اساتید راهنما درخواست ارسال کند تا استاد مد نظر خود را بیابد. تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان حدود 3 تا 4 سال زمان می برد که آن هم بسته به فعالیت های متقاضی است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بورس تحصیلی آلمان با موسسه مهر آفرین تماس حاصل فرمایید.

  سوالات متداول

  بیشتر بورسیه های تحصیلی آلمان برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می گردد.

  خیر، برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان داشتن پذیرش دانشگاه مهم است. برای اخذ پذیرش گپ تحصیلی و مدرک زبان و رزومه علمی شما حائز اهمیت است.

  بله، با توجه به طولانی بودن دوره پزشکی در آلمان امکان اخذ ویزا وجود دارد.

  مواردی مانند رزومه علمی، پژوهشی، مدرک زبان، سن، ثبت اختراع و غیره حائز اهمیت است.

  بله، در صورتیکه بتوانید رزومه علمی، پژوهشی و مدرک زبان خوبی را ارائه دهید.

  تحصیل در کالج های آلمان رایگان است. اکثر بورسیه تحصیلی آلمان برای مقاطع تحصیلی بالاتر است.

  برای اخذ بورسیه تحصیلی نیاز به ارسال مدارک مورد نیاز به سایت بورسیه تحصیلی و دانشگاه مربوطه دارید.

  برای تحصیل مجدد در آلمان شرایط سنی، مدرک تحصیلی و سایر شرایط شما مورد بررسی قرار می گیرد.

  تحصیل در کشور آلمان رایگان است و همچنین به شما اجازه کار نیز داده می شود؛ که می تواند در هزینه های شما کمک کننده باشد.

  شما می توانید با اسناد و مدارک تحصیلی خود به دفاتر ما مراجعه نمایید و یا به صورت تلفنی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  5/5 - ( تعداد افرادی که به این مطلب امتیاز داده اند: 1نفر)
  نمایش دیدگاه ها (4)