کدیچه فیسکاله

اگر آرزوی تحصیل در ایتالیا را در سر دارید؛ حتما نام کدیچه فیسکاله یا Codice Fiscale برایتان آشنا است. این کد یا کد مالیاتی ایتالیا کدی 16 کاراکتری متشکل از حروف و اعداد است که بر طبق اطلاعات شخصی فرد ایجاد می شود. این کد برای شناسایی شهروندان ساکن در ایتالیا کاربرد دارد. لذا ، تمامی کسانی که در ایتالیا زندگی می کنند باید کد مالیاتی ایتالیا را داشته باشند.

اگر به هر دلیلی فرصت مطالعه این مقاله را ندارید؛ میتوانید با کارشناسان ما در امور مهاجرت تماس بگیرید و یا فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  کد مالیاتی ایتالیا مشابه شماره تامین اجتماعی (SSN) ایالات متحده و یا شماره بیمه ملی بریتانیا است و توسط اداره مالیات کشور ایتالیا ، Agenzia delle Entrate صادر می شود.

  دریافت کد مالیاتی ایتالیا رایگان بوده و این کد دارای اعتباری مادام العمری است. کد مالیاتی برای طیف گسترده ای از امور نظیر افتتاح حساب یا انعقاد قرارداد اجاره و حتی برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا مورد نیاز می باشد.

  جزئیات بیش تر در مورد کدیچه فیسکاله یا کد مالیاتی ایتالیا را در ادامه مقاله خواهید خواند. لذا ، اگر در رابطه با موارد استفاده و نحوه دریافت این کد سوال دارید ، می توانید مقاله را تا آخر دنبال نمایید.

  همچنین ، می توانید از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی مهرآفرین در خصوص دریافت کد مالیاتی ، مهاجرت به ایتالیا و نحوه اخذ ویزای تحصیلی یا کاری این کشور استفاده کنید. علاوه بر این ، می توانید سوالاتتان را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید تا در اسرع وقت به آن ها پاسخ داده شوند.

  مقالات پیشنهادی:

  تحصیل در ایتالیا

  مهاجرت به ایتالیا

  کدیچه فیسکاله چیست؟

  کد مالیاتی (Codice Fiscale) که با عناوین کد مالیاتی ، کد مالی یا شماره مالیاتی ایتالیا نیز شناخته می شود ، یک کد شناسایی ایتالیایی است. به عبارتی ، کد مالیاتی ایتالیا یک کد شناسایی 16 کاراکتری متشکل از حروف و اعداد است که بر اساس اطلاعات شخصی افراد (نام ، نام خانوادگی ، تاریخ و محل تولد ، جنسیت) ایجاد می شود.

  از کد مالیاتی ایتالیا برای شناسایی ساکنین ایتالیا صرفنظر از وضعیت شهروندی یا اقامتی شان استفاده می شود. لذا ، همه کسانی که در ایتالیا زندگی می کنند باید این کد را دریافت نمایند و این کد برای اتباع هر کشوری قابل صدور است.

  اهداف و کاربردهای کدیچه فیسکاله ایتالیا

  داشتن کد مالیاتی در ایتالیا اجباری است و برای بسیاری از فعالیت ها در ایتالیا نظیر خرید ملک ، عقد قرارداد اجاره یا به ارث بردن دارایی ایتالیایی ، افتتاح حساب بانکی ، ثبت نام در سرویس بهداشت ملی ایتالیا ، درخواست مجوز اقامت ، دریافت کمک هزینه تحصیلی ، دریافت حقوق ، شروع یک دعوی دادگاه ایتالیایی و ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا داشتن این کد ضروری می باشد.

  علاوه بر این ، برای افتتاح حساب بانکی یا درخواست وام مسکن ، به کد مالیاتی ایتالیا یا کدیچه فیسکاله نیاز دارید. دریافت خدمات آب و برق ، بیمه نامه ، خرید شماره تلفن همراه و نیز تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت ها نیز نیازمند این کد می باشد.

  کد مالیاتی افراد را در فرم های مدیریت دولتی ، قراردادهای خصوصی و نقل و انتقال پول و به طور کلی ، برای اهداف مالیاتی و اداری شناسایی می کند.

  اهداف و کاربردهای کدیچه فیسکاله ایتالیا
  اهداف و کاربردهای کدیچه فیسکاله ایتالیا

  نحوه دریافت کد مالیاتی ایتالیایی (codice fiscale)

  کد مالیاتی از طریق تولد به طور خودکار ، به ایتالیایی ها و در صورت درخواست به غیر ایتالیایی ها تخصیص داده می شود. درخواست و دریافت این کد برای کودکان و بزرگسالان امکان پذیر است. به طور کلی ، می توان کد مالیاتی ایتالیا را قبل و یا پس از ورود به ایتالیا دریافت کرد.

  لذا ، برای دریافت کدیچه فیسکاله ایتالیا می توان از طریق ادارات یا دفاتر مالیاتی (Agenzia delle Entrate) در ایتالیا و یا از طریق کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور خود اقدام نمایید. لذا دو راه برای دریافت کد مالیاتی ایتالیا وجود دارد:

  روش درخواست کد شرح
  از خارج از کشور ایتالیا در صورت زندگی در خارج از ایتالیا ، می توان از طریق کنسولگری ایتالیا در کشور خود برای کد مالیاتی اقدام نمود.
  از ایتالیا شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که در ایتالیا زندگی می کنند ، می توانند از طریق ادارات مالیاتی در ایتالیا (Agenzia delle Entrate) برای کد مالیاتی درخواست دهند.

  شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند کد مالیاتی را از طریق Sportelli Unici per l’immigrazione (دفاتر واحد مهاجرتی استانی) و یا از طریق ادارات مرکزی پلیس (Questure) دریافت کنند.

  دفاتر واحد مهاجرتی استانی ، کد شناسایی مالیاتی را برای افرادی که جهت ورود به ایتالیا مقاصد شغلی و یا الحاق به خانواده را دنبال می کنند ، صادر می کند. ستاد پلیس نیز ، کد شناسایی مالیاتی را برای متقاضیان خارجی که نیاز به صدور یا تمدید مجوز اقامت دارند ، تخصیص می دهد.

  در شرایط دیگر می توان کد شناسایی مالیاتی ایتالیا را از طریق دفاتر آژانس درآمد ایتالیا دریافت نمود.

  اما هر دو روش درخواست codice fiscale با چالش هایی همراه است. به عنوان مثال ، برای درخواست از طریق دفاتر مالیاتی در ایتالیا اغلب به تعیین وقت ملاقات قبلی نیاز می باشد و حتی در تاریخ تعیین شده نیز انتظارات طولانی وجود دارد. علاوه بر این ، ممکن است با مشکل زبانی رو به رو شوید.

  البته دقت داشته باشید که ، برای درخواست کد مالیاتی ایتالیا ، کنسولگری ها یا سفارت های مختلف این کشور ممکن است سیاست های متفاوتی را در نظر گرفته باشند.  به عنوان مثال ، برخی از کنسولگری های ایتالیا ممکن است به وقت ملاقات حضوری نیاز داشته باشند و برخی دیگر ممکن است مدارکی چون گواهی تولد و یا سایر مدارک را درخواست نمایند.

  همچنین ، دانشجویان در زمان ثبت نام در دانشگاه می توانند کدیچه فیسکاله را دریافت نمایند. لذا ، در زمان ثبت نام در دانشگاه ، مدارک اخذ کد مالیاتی ایتالیا نیز درخواست می شود. بدین ترتیب ، دانشگاه مورد نظرتان از طرف شما برای اخذ کد مالیاتی اقدام می کند.

  به طور کلی ، کلیه دانشجویان پذیرش شده ای که هنوز در کشور خود هستند ، می توانند کد مالیاتی خود را از طریق دفتر خدمات کنسولی در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری کشور ایتالیا درخواست دهند ، مگر این که دانشگاه بتواند این کد را برای آن ها دریافت نماید. همین روند برای متخصصین خارجی نیز در نظر گرفته شده است.

  زمان صدور کد مالیاتی ایتالیا

  اگر در ایتالیا برای این کد درخواست دهید ، اداره مالیات این کشور کدیچه فیسکاله را در تاریخ وقت ملاقات ، در همان روز صادر می کند.

  اما اگر از طریق کنسولگری کشور ایتالیا در کشور خودتان درخواست دهید ، بسته به سیاست ها و حجم کاری این مراکز در زمان درخواست ، ممکن است دریافت کد از چند روز تا چند هفته به طول انجامد. البته ، برخی از کنسولگری ها نیز متأسفانه در این مورد ممکن است کاملاً پاسخگو نباشند.

   

  زمان صدور کد مالیاتی ایتالیا
  زمان صدور کد مالیاتی ایتالیا

  شرایط درخواست کد مالیاتی ایتالیا

  کد مالیاتی ایتالیا را می توان با ارائه درخواستی مبنی بر ذکر اطلاعات شخصی و محل سکونت دریافت کرد.

  اگر از شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و یا کشوری در منطقه ی شینگن باشید ، برای دریافت کدیچه فیسکاله ایتالیا ، علاوه بر تکمیل فرم درخواست ، تنها نیاز به پاسپورت و در برخی موارد تایید آدرس (برای مثال ، از طریق صورتحساب بانکی یا قبض آب و برق) خواهید داشت.

  اما در صورتی که یکی از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه شینگن نباشید ، می بایست حداقل یکی از مدارک زیر را ارائه دهید:

  • پاسپورت معتبر به همراه ویزا (در صورت نیاز) و یا هر گونه مدارکی که مورد تایید مقامات کشور ایتالیا باشد.
  • گواهی هویتی که توسط مقامات دیپلماتیک یا کنسولگری ایتالیا در کشورتان صادر شده است.
  • اجازه اقامت معتبر (permesso di soggiorno)
  • کارت شناسایی که توسط شهرداری محل اقامت تان در ایتالیا صادر شده است.

  همچنین ، شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای دریافت کدیچه فیسکاله باید ثابت کنند که حق اقامت در ایتالیا را (حتی به صورت موقت) دارند.

  معمولاً درخواست برای دریافت کد مالیاتی ایتالیا را می توان از طریق ایمیل با پر کردن فرم درخواست و پیوست کردن مدارک مورد نیاز انجام داد. گواهی تخصیص کد مالیاتی نیز از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.

  مطابقت گواهی کد مالیاتی ایتالیا (codice fiscale)

  در زمان دریافت گواهی کد مالیاتی ایتالیا ، اولین کاری که لازم است انجام دهید ، بررسی دقیق آن است. لذا ، می بایست از مطابقت کامل اطلاعات موجود در این گواهی با اطلاعات موجود در مدرک شناسایی تان (نظیر پاسپورت) اطمینان حاصل کنید.

  چرا که متأسفانه ، اشتباهات تایپی و ناهماهنگی در این مورد به ویژه زمانی که نام های خارجی در میان باشد ، غیر معمول نیست.

  همان طور که بیان شد ، نام در کدیچه فیسکاله باید با مدارک هویتی نظیر پاسپورت مطابقت داشته باشد. اما نام خانوادگی پدری ، از رایج ترین اشتباهاتی است که در زمان درخواست زنان برای اخذ کد مالیاتی ایتالیا شاهد آن هستیم.

  این اشتباه در صورت نیاز به استفاده از خدمات اسناد رسمی (برای مثال ، در زمان خرید ملک ایتالیایی) می تواند عواقبی را به دنبال داشته باشد. اگر نام تان مطابق با مدارک هویتی تان نباشد ، ممکن است سردفتر مربوطه نتواند خرید را برای شما تکمیل نماید.

  زنان ایتالیایی ممکن است از نام خانوادگی همسر خود استفاده کنند ، اما برای مسائل قانونی ، نام خانوادگی خودشان را بعد از ازدواج حفظ می کنند.

  اما زنان غیر ایتالیایی در زمان ازدواج معمولاً نام خود را تغییر داده و پاسپورت و سایر مدارک شناسایی شان را در این مورد به روز می کنند تا نام خانوادگی همسرشان ثبت شود. به هر حال ، لازم است که کد مالیاتی با اطلاعات گذرنامه مطابقت داشته باشد.

  در صورت نادرست بودن اطلاعات کارت کدیچه فیسکاله چه باید کرد؟

  در صورت نادرست بودن اطلاعات موجود در کارت کد مالیاتی ، می بایست از طریق دفاتر آژانس درآمد ایتالیا و با نشان دادن یک مدرک شناسایی معتبر ، اطلاعات درست را ثبت کرد.

  همچنین ، در صورت مفقود شدن یا سرقت کارت کد مالیاتی ، می توان با پر کردن درخواست آنلاین ، برای المثنی کارت شناسایی مالیاتی اقدام نمود.

  در صورت نادرست بودن اطلاعات کارت کدیچه فیسکاله چه باید کرد؟
  در صورت نادرست بودن اطلاعات کارت کدیچه فیسکاله چه باید کرد؟

  تاریخ انقضای کدیچه فیسکاله ایتالیا

  کد مالیاتی ایتالیا (codice fiscale) دارای تارخ انقضا نیست. لذا ، این کد از زمان دریافت تا همیشه معتبر خواهد بود.

  اما با این حال ، در صورت نیاز به تغییر نام قانونی تان و یا داشتن نام قانونی جدید ، ممکن است از شما درخواست شود که کد مالیاتی ایتالیایی جدیدی را اخذ نمایید.

  این وضعیت ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که برای مثال ، بعد از متاهل شدن ، نام خانوادگی همسرتان را گرفته و با این نام کد مالیاتی ایتالیا را اخذ نموده و سپس تابعیت ایتالیا را دریافت کرده باشید. در حالی که ، در گذرنامه ایتالیایی تان نام خانوادگی خودتان درج شده باشد.

  کد مالیاتی ایتالیایی موجود را بررسی کنید.

  اطمینان از این موضوع که آیا قبلاً کدیچه فیسکاله به شما اختصاص داده شده را می توانید به صورت آنلاین و در دو مرحله مشخص کنید:

  • از طریق یکی از وب سایت های آنلاینی که محاسبه یا تولید کد مالیاتی آنلاین را ارائه می دهند ، اقدام نمایید (calcolo codice fiscal).
  • در زمان دریافت کد مالیاتی ایتالیایی خود ، می توانید از طریق وب سایتی که توسط اداره درآمد ایتالیا (Agenzia delle Entrate) بدین منظور راه اندازی شده از معتبر و فعال بودن کد خود اطمینان حاصل کنید.

  همچنین همان گونه که بیان شد ، در صورتی که قبلاً کد مالیاتی را دریافت کرده اید و اطلاعات گواهی نادرست است ، می توانید برای اخذ گواهی مجدد درخواست دهید.

  روند کار در این صورت به همان روشی است که برای اولین بار کدیچه فیسکاله را درخواست می دهید. با این حال ، برای درخواست مجدد گواهی ، حتی در صورتی که از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه شینگن نباشید ، به ارائه ی ویزا یا مهر ورود نیاز نخواهید داشت.

  هر گونه سوال در خصوص کد مالیاتی ایتالیا را می توانید با شرکت مهاجرتی مهرآفرین در میان بگذارید. کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی مهرآفرین با داشتن اطلاعاتی به روز و متخصص در زمینه مهاجرت آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواند بود.

  کاراکترهای کد مالیاتی به چه معنا هستند؟

  کاراکترهای کد مالیاتی به چه معنا هستند؟ در این مورد به بررسی مثالی می پردازیم. در این مثال ، کد مالیاتی Mary-Ann Duggan ، متولد 10 فوریه 1975 در ملبورن ، استرالیا به صورت DGGMYN75B50Z700S می باشد.

  کاراکترهای کد مالیاتی به چه معنا هستند؟
  کاراکترهای کد مالیاتی به چه معنا هستند؟

  نام و نام خانوادگی (6 حرف)

  از سه صامت اول نام و نام خانوادگی در کد مالیاتی استفاده می شود که در این مثال ، حروف صامت نام و نام خانوادگی ، 6 کاراکتر اول کد مالیاتی را شامل شده است. لذا ، در زمان درخواست برای کدیچه فیسکاله باید مطمئن شوید که نام (های) و نام خانوادگی تان با اطلاعات گذرنامه تان مطابقت داشته باشد.

  برای مثال ، اگر نامتان Mary-Ann Duggan است ، اما در گذرنامه به صورت Mary A Duggan ثبت شده ، باز هم باید درخواست برای کد مالیاتی ایتالیا با اطلاعات موجود در پاسپورت تان مطابقت داشته باشد.

  تاریخ تولد

  در یک کد مالیاتی ایتالیایی ، اطلاعات تولد با سال شروع می شود. لذا ، 75 برای Mary-Ann Duggan به منزله سال 1975 است. B نشان دهنده فوریه (ماه تولد مری ان) بوده و برای هر ماه یک کاراکتر خاص مشخص شده است:

  ماه ها کاراکتر
  January A
  February B
  March C
  April D
  May E
  June H
  July L
  August M
  September P
  October R
  November S
  December T

  Mary-Ann Duggan متولد دهم ماه است. لذا ، کدیچه فیسکاله ای که برای وی ظاهر می شود 50 است. بدین دلیل که تاریخ ها برای نشان دادن روز تولد مردان ، از عدد 01 تا 31 در نظر گرفته شده و برای خانم ها 40 روز به روزهای تقویمی افزوده می شود. لذا ، در کد مالیاتی Mary-Ann Duggan عدد 50 را مشاهده می کنید.

  سه کاراکتر بعدی مربوط به محل تولد یک فرد است. برای ایتالیایی ها ، هر شهرداری در ایتالیا کد خاص خود را دارد و برای اتباع خارجی ، این سه کاراکتر مربوط به کد کشورشان خواهد بود.

  به طور کلی ، کد مالیاتی اتباع کشورهای خارجی با کاراکتر Z شروع می شود که در این مثال ، Z700 برای Mary-Ann Duggan ، نشان دهنده استرالیا است. برای هر کشوری تنها یک کد وجود دارد.

  حرف آخر در کدیچه فیسکاله یک مقدار کنترلی است. سیستم مالیاتی ایتالیا این کاراکتر را بر اساس محاسبه ی تمامی کاراکترهای موجود در کد مالیاتی ایجاد می کند.

  فرمت تاریخ تولد

  در حالی که در ایتالیا تاریخ تولد به صورت روز / ماه / سال استفاده می شود ، اما در برخی از کشورها نظیر ایالات متحده آمریکا معمولا این اطلاعات به شکل ماه / روز / سال است.

  لذا ، می بایست به این مساله دقت داشت ، چرا که استفاده از فرمت تاریخ اشتباه باعث ایجاد کد مالیاتی نادرست خواهد شد و در این صورت ، پایگاه های داده ایتالیا ثبت اطلاعاتی را که به کد مالیاتی و شناسایی تاریخ تولد نیاز دارند را رد خواهند کرد.

  به طور کلی ، دریافت کد مالیاتی یا کدیچه فیسکاله برای ساکنین ایتالیا ضروری است ، چرا که این کد در بسیاری از موارد مورد نیاز است. اما از آن جا که ممکن است مسائل مربوط به کد مالیاتی ایتالیا کمی گیج کننده و دشوار باشد و در مورد اقدامات اخذ کد سوالات زیادی داشته باشید و یا در رابطه با دریافت این کد به کمک نیاز داشته باشید ، لذا می توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی مهرآفرین در ارتباط بوده و از مشاوره های رایگان مهرآفرین در این مورد استفاده کنید.

  منبع:
  codicefiscaleonline
  سوالات متداول:

  کدیچه فیسکاله چیست؟

  کد مالیاتی (codice fiscale) ، یک کد شناسایی ایتالیایی است. کد مالیاتی ایتالیا یک کد شناسایی 16 کاراکتری متشکل از حروف و اعداد است که بر اساس اطلاعات شخصی افراد (نام ، نام خانوادگی ، تاریخ و محل تولد ، جنسیت) ایجاد می شود.

  کد مالیاتی ایتالیا را چگونه می توان دریافت نمود؟

  برای دریافت codice fiscale ایتالیا می توان از طریق ادارات یا دفاتر مالیاتی (Agenzia delle Entrate) در ایتالیا و یا از طریق کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور خود اقدام نمایید.

  5/5 - ( تعداد افرادی که به این مطلب امتیاز داده اند: 2نفر)
  2 دیدگاه
  1. سهیل نوشته:

   ممنونم.
   دریافت فیسکال کد برای دانشگاه پلی تکنیک تورین لازمه؟

   1. احسان چمران نوشته:

    سلام
    وقتتون بخیر
    بله شما نیاز به گرفتن کدیچه فیسکاله دارید.
    موفق باشید.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.