مشکلات مهاجرت

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید

مشاوره رایگان

90003031

  درخواست فوری بررسی شرایط

  مهاجرت یکی از اهدافی است که افراد برای یافتن فرصت های جدید تحصیلی و زندگی انتخاب می کنند. مشکلات مهاجرت می تواند این افراد را از این تصمیم منصرف کند. امروزه بسیاری از دانشجویان برای اینکه بتوانند پیشرفت زیادی در حوزه تحصیلی خود داشته باشند مهاجرت تحصیلی را انتخاب می کنند. با توجه به اینکه این فرصت یک سکوی پرش به سوی پیشرفت و ارتقای سطح زندگی میباشد و با توجه به اینکه شرایط زندگی در کشور هر روزه سخت تر می شود تصمیم گرفتیم در رابطه با سختی های مهاجرت توضیحات جامعی را به شما عزیزان ارائه دهیم. با هم بررسی می کنیم که چرا باید مهاجرت کنیم و چرا نباید مهاجرت کنیم؟ با مهرآفرین همراه باشید تا در این رابطه اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

  سختی های مهاجرت و عمده‌ترین مشکلات مهاجرت

  همانطور که میدانید مهاجرت ها معمولا بر پایه مهاجرت تحصیلی و مهاجرت شغلی تقسیم بندی می شود. برای افرادی که در جوانی تصمیم به مهاجرت می گیرند مهاجرت تحصیلی یک امتیاز محسوب میشود که کمک می کند شرایط مناسب تری در کشور مقصد نصیب آنها گردد و به مرور بتوانند شهروندی آن کشور را کسب نمایند. از طرفی افرادی که دارای مشاغل پردرآمد و موثر هستند نیز می توانند برای کشور مورد نظر خود درآمد ایجاد نمایند و این نیز یک امتیاز محسوب می شود. سرمایه گذاری نیز راه دیگری برای مهاجرت به برخی کشورهای پیشرفته میباشد. در ادامه به شرح برخی از چالش های واقعی مهاجرت خواهیم پرداخت.

  چرا نباید مهاجرت کنیم

  موارد زیر را مطالعه نمایید تا متوجه شوید چرا برای برخی افراد مهاجرت نمی تواند گزینه مناسبی برای ارتقای سطح زندگی باشد. مهاجرت به کشورهای پیشرفته هدف بسیاری از افراد می باشد ولی تنها تعدادی از افراد می توانند در این راه موفق شوند که بتوانند از چالش های آن عبور کنند. بنابراین موارد ذیل می تواند موانعی برای مهاجرت شما باشد که باید دقیق بررسی شود.

  تجربه کسانی که مهاجرت کردند می تواند برای شما مناسب باشد بهتر است با آن ها مشورت کنید تا از سختی های مهاجرت آگاهی پیدا کنید.

  قوانین متغیر برای مهاجرت به کشورهای مختلف

  از مهم ترین مشکلات مهاجرت این است که هر ساله و به عبارتی هر روزه شرایط و قوانین مهاجرت در حال تغییر می باشد و این از معضلات این پروسه می باشد چرا که روند اداری اخذ ویزا را با تاخیر مواجه می کند. می‌توان گفت این تغییرات باعث می‌شود دولت‌های آمریکایی و اروپایی، قوانین خود در مورد پذیرش مهاجر را دائما بازبینی نمایند و در آن تغییراتی را ایجاد نمایند و هر روز قوانین تازه‌ای را برای مهاجرت اعلام نمایند. به همین خاطر شما همیشه باید گوش به زنگ این تغییرات باشید و شرایط را در نظر بگیرید تا بتوانید به اهدافتان دست پیدا کنید. شما باید برای مواجهه با این چالش ها آمادگی لازم را داشته باشید و صبر و حوصله زیادی به خرج دهید تا به هدفتان که مهاجرت به کشورهای خارجی میباشد دست پیدا کنید.

  سختی یافتن شغل و کسب درآمد در کشور جدید از مشکلات مهاجرت

  از مشکلات دیگر مهاجرتی این است که ممکن است شما برای یافتن شغل مناسب در کشور مقصد دچار چالش های زیادی شوید. به عنوان مثال شما در کشور ایران دارای پست های مدیریتی و شأن اجتماعی بالایی بوده اید اما با شرایط جدید شاید در ابتدا مجبور شوید از کارهای سطح پایین تر شروع به فعالیت کنید و درآمد مناسبی نیز کسب ننمایید. این شرایط می تواند به روحیه شما آسیب وارد نماید و تمامی تفکرات شما از مهاجرت را تغییر دهد. اما باید بگوییم این شرایط همیشگی نیست و اگر سخت تلاش کنید می توانید در کسب درآمد در کشورهای مختلف جهان موفق شوید. امروزه بسیاری از افرادی که در خارج از کشور زندگی می کنند از شرایط بسیار مناسبی از لحاظ رفاهی برخوردارند بنابراین درست است که سختی های زیادی را ممکن است پشت سر بگذارید اما به یک نقطه آرامش نیز خواهید رسید. این چالش ها برای تمامی افرادی که تصمیم به تغییر زندگی خود دارند وجود دارد. بنابراین شما در این راه تنها نیستید و بسیاری از افراد دیگر هم در شرایط مشابهی با شما قرار دارند.

  هزینه بالای زندگی از مشکلات مهاجرت به خارج از کشور

  با توجه به اینکه کشورهای اروپایی و آمریکایی و بطور کلی کشورهای پیشرفته رفاه نسبی برای شهروندان فراهم نموده اند از قوانین سختگیرانه ای برای خرید ملک و مسکن ایجاد نموده اند. یعنی خرید خانه در کشورهای خارجی بسیار هزینه بر می باشد و حتی شاید در برخی نقاط جهان قادر به اخذ مالکیت دائمی محل اسکان خود نباشید. هزینه زندگی نیز در خارج از کشور بسیار زیاد است. مثلا خرید مایحتاج روزانه، بنزین، مراجعه به پزشک به خصوص عمل های جراحی، دندانپزشکی و … می تواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند.  قیمت بالای خرید مسکن و ملک در این کشورها از مشکلات بزرگ مهاجرتی می باشد.

  سخت بودن فراگیری زبان کشورهای مختلف از سختی های مهاجرت

  از مهم ترین مسائل مربوط به مشکلات مهاجرت ، فراگیری زبان می باشد. یادگیری زبان انگلیسی به خودی خود امری بسیار پیچیده می باشد و می تواند شما را با چالش های زیادی روبرو سازد. داشتن مدرک تافل، آیلتس و pte و در برخی کشورهای دیگر یادگیری زبان های رایج آن کشور نیازمند وقت و حوصله زیادی می باشد که بسیاری فرصت مطالعه و فراگیری آن را ندارند و حتی در آزمون های آن بسیاری از اوقات موفق به اخذ نمره نمی شوند. آموختن زبان کشور مقصد یکی از ملزومات اولیۀ مهاجرت است و برای پیشگیری از چالش‌های زبانی بهتر است به تقویت مهارت‌های زبانی خود بپردازید.

  دشواری فراگیری زبان کشورهای مختلف
  دشواری فراگیری زبان کشورهای مختلف

  افسردگی پس از مهاجرت

  برای بسیاری از افراد وارد شدن به کشورهای جدید می تواند هیجان انگیز باشد. اما پس از چند ماه بسیاری از همین افراد نمی توانند با رفتارهای جدید مردم و فرهنگ آن کشور ارتباط برقرار کنند و به مرور دچار افسردگی خواهند شد. روانشناسان از این آسیب به عنوان بحران عدم سازگاری و یا عدم پذیرش نام می‌برند. این عامل به انزوای شما خواهد انجامید. لذا باید بدانید که مدت زمانی طول می‌کشد تا شما بتوانید با شرایط تازه، سازگار شوید. افسردگی و پشیمانی از مشکلات مهاجرت شناخته می شود که در میان بسیاری از مهاجران در سراسر دنیا مشترک می باشد.

  برای جلوگیری از مشکلات زندگی در خارج از کشور چه نکاتی را رعایت کنیم

  1. تصمیم نهایی خود را با جدیت بگیرید.

  این مهم است که شما برای مهاجرت خود تصمیمی راسخ بگیرید. زیرا پروسه دریافت ویزا و مسائل حاشیه ای دیگر برای شما بسیار پر هزینه می باشد. شما باید بدانید که امروزه شرایط مهاجرت برای افراد مختلف بسیار متفاوت است و اگر شما تصمیم خود را به درستی نگیرید می توانید این فرصت را از افراد دیگر بگیرید به خصوص اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید. یکی از مشکلات مهاجرت این است که افراد هدف خاصی از تصمیم به مهاجرت خود ندارند و این می تواند از لحاظ مالی و زمانی به آن ها آسیب بزند.

  2. هدف خود از مهاجرت را تعیین نمایید

  اینکه بدون هدف و تنها برای کسب تجربه های جدید تصمیم به مهاجرت بگیرید می تواند برای شما مشکل ساز باشد. زندگی در کشور جدید و دست و پنجه نرم کردن با فرهنگ های جدید به خودی خود می تواند انرژی زیادی از شما دریافت کند. بنابراین با هدف پیش بروید و برنامه خود بعد از مهاجرت را بررسی کنید که بدانید زندگی در کشور جدید برای شما مناسب است یا نه.

  اگر قصد شما تحصیل در کشور مقصد می باشد باید بررسی کنید که آیا در کشور مبدا شرایط خوبی برای تحصیل نیست؟ آیا کشور مقصد از لحاظ آموزشی در سطح بسیار بالاتری قرار دارد؟ اصلا تحصیل چقدر در زندگی فعلی شما تاثیر دارد؟مشکلات مهاجرت در این کشور چیست؟ این موارد گوشه ای از سوالاتی است که کمک می کنند هدف اصلی شما از رها کردن وطن و رهسپار شدن به سوی سرزمینی دیگر مشخص شود.

  3. منتظر روبرویی با چالش های مختلف باشید

  شما با انتخاب یک زندگی جدید در کشوری جدید و متفاوت به فرهنگ شما وارد چالش جدیدی خواهید شد. امروزه بسیاری از افراد به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند و چون توانایی مقابله با چالش ها را ندارند دوباره به کشور خود بازمی گردند و این از لحاظ موقعیتی و مالی به آن ها آسیب می زند. یکی از این چالش ها این است که شغل خود را از دست می دهید. این رهایی شغل می تواند برای شما مخاطره آمیز باشد چرا که شما تلاش زیادی کرده اید تا این شغل را به دست آورید و مجبور هستید به خاطر مهاجرت آن را از دست بدهید.

  چالش بعدی دوری از وطن، دوستان، خانواده و دلتنگی برای آن ها می باشد. آیا شما دارای شخصیتی مستقل و صبور هستید که بتوانید مدتی را تحمل کنید تا به یک آرامش نسبی برای پذیرش شرایط جدید برسید؟ به شما گوشزد می کنیم که این مورد از مهم ترین چالش های مهاجرت می باشد که بسیاری از افراد را تحت شعاع قرار می دهد.

  چالش سوم این است که شما در شور مقصد مدتی را تنها هستید

  شما با مهاجرت به کشور جدید هیچ آشنایی در بسیاری از موارد نخواهید داشت . این می تواند احساس تنهایی و خلاء در شما ایجاد نماید. اما به مرور و با زندگی در میان افراد مختلف شما دوستانی پیدا خواهید کرد و آن احساس سردرگمی و تنهایی را دیگر نخواهید داشت. بنابراین نداشتن همصحبت  برای شما می تواند یکی از مشکلات مهاجرت محسوب شود که به مرور زمان با آن کنار خواهید آمد و با آشنایی با افراد جدید این موضوع به خودی خود حل خواهد شد.

  4.برای جلوگیری از مشکلات مهاجرت و مشکلات مالی چه مبلغی را در نظر گرفته اید؟

  شما باید بدانید که در مهاجرتی که در پیش دارید کلی هزینه ممکن است برای شما در بر داشته باشد. این موضوع می تواند برای شما بسیار مخاطره آمیز باشد. بنابراین شما باید پس انداز قابل توجهی برای خود داشته باشید و از آن برای بهبود شرایط زندگی خود تا زمانی که شغل و درآمد مناسبی پیدا کنید استفاده نمایید. شما باید به این نکته توجه نمایید که اگر تا مدتی نتوانید شغل مناسب خود را پیدا کنید تا چه مدتی می توانید با بودجه خود در کشور مورد نظر زندگی کنید؟ این مسئله بسیار مهم و حیاتی است زیرا شرایط زندگی در خارج از کشور با ایران متفاوت می باشد. در حقیقت میزان نقدینگی شما در امر مهاجرت از موضوعات بسیار مهم است و باید دقیق و با حوصله به بررسی این موضوع پیش از هر اقدام دیگری بپردازید.

  5. ذخیره کردن پول

  شما باید بتوانید مبلغی را برای پس انداز کنار بگذارید و این موضوع بسیار پر اهمیت می باشد. چیزی که کاملا واضح است موضوع نیاز شدید به پول در مهاجرت می باشد، هر اندازه ای هم که برای مهاجرت پول کنار گذاشته باشید باز هم نیاز دارید که صرفه جو باشید. بهتر است تا مدتی به غیر از مایحتاج ضروری زندگی خرج اضافه ای برای خود نتراشید تا بتوانید مبلغی را پس انداز کنید. حتی باید عادت های زندگی خود را در برخی مواقع تغییر دهید و تنها وعده های غذایی خود را تامین نمایید. این موضوع می تواند تاثیر بسزایی در سبک زندگی شما بگذارد ولی لازم و ضروری می باشد.

  6. بررسی شرایط اقامتی کشور مقصد

  بهتر است برای اطلاع دقیق از شرایط  از مشاوران و وکلای خبره کمک بگیرید. امروزه دست و پنجه نرم کردن با شرایط اقامتی بسیار پیچیده می باشد و می تواند در صورت عدم اطلاع صحیح شما از شرایط برایان مخاطره آمیز باشد. وکیلان خبره با بررسی پرونده ی مهاجرت شما می گویند که آیا کشوری که برای مهاجرت انتخاب کرده اید مناسب برای شرایط فعلیتان هست یا خیر. آن ها به دلیل داشتن تجربه ی زیاد می توانند تشخیص دهند که آیا تصور شما از مکانی که می خواهید برای همیشه در آن زندگی کنید درست و مطابق واقعیت است یا خیر.

   

  مشکلات مهاجرت به کانادا

  کانادا کشوری بسیار سردسیر می باشد و برای ایرانیان که آب و هوایی گرم و خشک را تجربه کرده اند و به هوای سرد کمتر عادت دارند می تواند اندکی چالش برانگیز باشد. از طرفی این کشور به قدری شرایط مساعدی از لحاظ اقتصادی و امنیتی برای شهروندان ایجاد نموده است که متقاضیان مهاجرت تحصیلی و زندگی در این کشور بسیار زیاد می باشد. برخی از مشکلات زندگی در کانادا عبارتند از : آب و هوای متفاوت و سرد، مالیات بالا برای زندگی، زبان های گوناگون ( فرانسوی، اسپانیایی، انگلیسی)، قوانین سختگیرانه زندگی، مسکن و خوراک با قیمت بالا و … می باشد.

   

  سختی های مهاجرت به آلمان

  آلمان کشوری اروپایی می باشد که مقصد بسیاری از مهاجران از سراسر دنیا محسوب می شود. این کشور شرایط بسیار مساعدی برای زندگی دارد ولی از سختی های مهاجرت به این کشور می توان نژاد پرستی، زبان سخت آلمانی، مالیات زیاد، بی تفاوتی مردم این کشور و تفاوت فرهنگی فاحش آن ها با ایرانیان نام برد. در مقاله ای دیگر در مهرآفرین توضیحات جامعی در این رابطه به شما عزیزان خواهیم داد.

  7. بررسی شرایط زندگی در کشور مقصد برای جلوگیری از مشکلات مهاجرت

  بعد از اینکه تصمیم نهایی خود را گرفتید و موارد ذکر شده را بررسی کردید حال نوبت بررسی شرایط کشور مقصد می باشد. آیا شرایط شغلی و تحصیلی در کشور مقصد با شرایط کنونی شما مطابقت دارد؟ آیا با اهداف شما همخوانی دارد؟ اگر قصد تحصیل در آن کشور را دارید آیا مدارک تحصیلی دانشگاه های کشور مقصد از اعتبار قابل قبولی برخوردار است؟ اگر قصد دستیابی به شغل مورد نظر را دارید آیا شرایط کار در این زمینه برای شما در آن کشور فراهم است؟ آیا بازار کار مناسبی دارد و درآمد حاصل از آن برای شما کفایت می کند؟ بعضی کشورها شرایط خوبی را برای افراد کهنسال برای گذراندن اوقات بازنشستگی آرام مهیا می کنند. هر سرزمینی ویژگی های خاص خود را دارد و این نکته که هدف شما کاملا با مقصدتان همخوانی داشته باشد نکته ی حائز اهمیتی است.

  آیا با توجه به مشکلات مهاجرت به خارج از کشور اقدام به مهاجرت بکنم؟

  باید بگوییم با بررسی شرایط ذکر شده مهاجرت برای برخی از افراد مناسب و برای برخی کاملا مشکل ساز میباشد. این شما هستید که تصمیم گیرنده هستید که آیا این شرایط برای شما مثمر ثمر می باشد یا نه . شوک فرهنگی، حس سرگردانی است که فرد در مواجهه با سبک زندگی و فرهنگ جدید کشور مقصد تجربه می کند و ممکن است دچار احساس بی هویتی شود.مهاجرت به هر شکلی که باشد یک تصمیم مهم و تاثیر گذار در زندگی است و باید قبل از هرگونه اقدامی درباره اتفاقات بعد از آن فکر کنید. مهرآفرین در زمینه مهاجرت به شما کمک خواهد کرد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید و در زمینه مهاجرت و مشکلات مهاجرت هر سوالی را که دارید از کارشناسان ما بپرسید. با ما همواره همراه باشید.

  5/5 - ( تعداد افرادی که به این مطلب امتیاز داده اند: 1نفر)
  پیام بگذارید